Koalicja Europejska przegrywa walkę o europarlament. Aż sześć partii do podziału mandatów [SONDAŻ "POLITYKI"]

PiS ma 35 proc. poparcia, a Koalicja Europejska 23 proc. - wynika z sondażu Kantar Polska dla tygodnika "Polityka".
Zobacz wideo

Według szacunków tygodnika "Polityka", jeśli Polska będzie miała do obsadzenia 51 mandatów w PE, to wynik PiS oznacza 24 miejsca w europarlamencie, Koalicji Europejskiej - 16, Wiosny Biedronia - 5, Kukiz '15 - 4, a Konfederacji - 2.

"Porównując badanie dla 'Polityki' z innymi sondażami, można wyciągnąć kilka generalnych wniosków. Przede wszystkim wygląda na to, że poparcie dla PiS utrzymuje się, a Koalicji Europejskiej odpływa elektorat, który zasila szeregi wyborców niezdecydowanych. W wielu badaniach partia rządząca i opozycja szły do niedawna łeb w łeb, a odsetek niezdecydowanych był znikomy, lecz teraz się to zmienia. Oznacza to, że wyborcy Koalicji Europejskiej z jakiegoś powodu się zdemobilizowali" - pisze Łukasz Lipiński.

I właśnie ten czynnik ma w polskiej polityce kluczowe znaczenie. "Przepływy między partiami w kraju są bowiem znikome, a kampanie w dużym stopniu polegają na mobilizowaniu swojego obozu i demobilizacji wyborców obozu przeciwnego" - podkreśla publicysta.

Przed tygodniem sondaż dotyczący wyborów do PE opublikowała "Rzeczpospolita". Według badania, gdyby wybory do europarlamentu odbyły się na początku kwietnia, wygrałby je PiS z poparciem na poziomie 39,4 procent. Drugie miejsce ze stratą zaledwie 1,1 proc. zajęłaby Koalicja Europejska z wynikiem 38,3.

TOK FM PREMIUM