Wybory do PE. Głosowanie korespondencyjne. 13 maja mija ważny termin

W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosować korespondencyjnie w Polsce mogą tylko osoby z niepełnosprawnościami. 13 maja mija termin składania wniosków.
Zobacz wideo

W poniedziałek (13 maja) mija termin, do którego można zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. W Polsce taką możliwość mają wyłącznie osoby z niepełnosprawnościami. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie korespondencyjne

Wniosek o głosowanie korespondencyjne należy złożyć u odpowiedniego komisarza wyborczego. Można się też do niego zwrócić np. o nakładkę z alfabetem Braille'a do karty do głosowania.Pakiet wyborczy musi zostać dostarczony do takiego wyborcy nie później, niż siedem dni przed samym głosowaniem.

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego. Pełne listy, wszystkie okręgi, przegląd komitetów wyborczych

Osoby z niepełnosprawnościami i osoby w wieku powyżej 75 lat mogą także głosować przez pełnomocnika. Termin zgłaszania pełnomocników upływa w przyszły piątek - 17 maja. W tym wypadku wniosek w tej sprawie należy zgłaszać nie do komisarza, ale do odpowiedniego urzędu gminy.

Poszczególne urzędy gmin mają także obowiązek udzielić informacji wyborcom, które lokale na ich terenie są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także umożliwić wyborcom przepisanie się do takiego lokalu. Niezależnie od tego część samorządów w dniu wyborów organizuje bezpłatny transport do lokali dla osób z niepełnosprawnościami.

TOK FM PREMIUM