Spór o politykę migracyjną UE i... rekomendacje książkowe. Piechna-Więckiewicz, Bielan i Kalinowski w debacie "Nasza Europa"

Kandydaci w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu mazowieckiego mówili, czym chcieliby zająć się, gdyby dostali mandat. Dyskutowali m.in. o polityce migracyjnej Wspólnoty czy wyzwaniach polityki energetycznej. Paulina Piechna-Więckiewicz z Wiosny, Jarosław Kalinowski z KE i Adam Bielan ze Zjednoczonej Prawicy zmierzyli się w debacie w ramach akcji Radia TOK FM "Nasza Europa".
Zobacz wideo

Paweł Sulik zapytał kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu mazowieckiego o to, jakie posiadają kompetencje, aby być eurodeputowanymi. - Swoją drogę rozpocząłem od samorządu i jego znajomość jest bardzo przydatna w PE - mówił Jarosław Kalinowski, kandydat Koalicji Europejskiej. Na podobne doświadczenie wskazała Paulina Piechna-Więckiewicz z Wiosny Biedronia. - Wiele lat byłam warszawską radną. Wiem, jak wygląda korzystanie z środków unijnych, bo Warszawa świetnie je absorbuje. Od 18 lat jestem w polityce, mam za sobą bardzo dużo spotkań z europarlamentarzystami, więc trochę znam już Unię - mówiła kandydatka. Adam Bielan, kandydat z list PiS, również wymienił swoje doświadczenie w polityce. - Od 20 lat jestem w parlamencie, a od 10 w Parlamencie Europejskim, pełniłem funkcję wiceszefa tej instytucji - podkreślał Bielan. Nie zabrakło też pytania o znajomość języków obcych. - Znam angielski, niemiecki, rosyjski oraz francuski - mówił kandydat PiS. Piechna-Więckiewicz odparła, że posługuje się angielskim oraz niemieckim. Najbardziej szczery w tej kwestii był Jarosław Kalinowski. - Ze studiów znam niemiecki i rosyjski. Brałem prywatne lekcje angielskiego. Radzę sobie, ale nie są to moje mocne strony - przyznał kandydat Koalicji Europejskiej. 

Cała trójka polityków zapowiedziała, że jeśli zostanie wybrana do Parlamentu Europejskiego, to nie wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych w Polsce. Sulik pytał też kandydatów o to, jakie teraz czytają książki oraz co mogą polecić słuchaczom TOK FM. - Bardzo polecam Steinbecka i "Grona Gniewu". Bardzo lubię poezję pana Herberta a ostatnio odkryłam panią Poświatowską - odpowiadała Paulina Piechna-Więckiewicz z Wiosny. Z kolei Jarosław Kalinowski wskazał, że zaintrygowała go ostatnio książka "Żydzi. Opowieści niepoprawnie polityczne" Piotra Zychowicza. Adam Bielan przyznawał, że ostatnio czyta głównie dokumenty. - Lubie też przede wszystkim literaturę faktu, książki historyczne. Aktualnie – z powodów zawodowych - czytam biografię premiera Mateusza Morawieckiego - zdradził polityk Zjednoczonej Prawicy.  

Spór o politykę migracyjną UE

Prowadzący debatę chciał dowiedzieć się, jaki powinien wyglądać priorytet w europejskiej polityce migracyjnej. - Ci którzy chcą się dostać do UE, ale nie jako uchodźcy, bo ci uciekają przed wojną, tylko migranci szukający lepszego życia muszą wiedzieć, że jeżeli nie dostaną prawa pobytu to będą deportowani. To działanie trzeba wzmocnić, trzeba chronić granicę zewnętrzną, decyzje administracyjne muszą w tych sprawach zapadać szybciej - mówił Jarosław Kalinowski. 

Kandydatka Wiosny Roberta Biedronia zwróciła uwagę, że żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, dlatego "potrzebujemy migracji zarobkowej". - Ukraińcy bardzo nam pomagają. Jednak to nie jest też tak, że możemy komuś pozwolić umierać na pontonie na Morzu Śródziemnym. Nie możemy zapomnieć o wartościach unijnych. Nikt nie może pozostać sam, potrzebna jest solidarność - podkreślała Paulina Piechna-Więckiewicz. 

Adam Bielan ocenił, że "na poziomie UE nie jesteśmy w stanie wypracować kompromisu w sprawie polityki migracyjnej". - To powinno pozostać w gestii każdego kraju. Inne interesy maja kraje postkolonialne, a inne Europy centralnej. Jestem za tym, żeby Włosi chronili granicę zewnętrzną UE w taki sposób, jak polska straż graniczna chroni naszą. Nie słyszałem, żeby ktoś zgłaszał do naszej straży zastrzeżenia - mówił polityk Zjednoczonej Prawicy. 

Co z polityką energetyczną UE?

- Czy z poziomu Parlamentu Europejskiego można wpływać na politykę energetyczną Wspólnoty? - pytał kandydatów Paweł Sulik. Paulina Piechna-Więckiewicz z Wiosny odpowiadała, że jej zdaniem trzeba "uwspólnić politykę energetyczną UE". - Jesteśmy za tym, żebyśmy odchodzili od węgla. Chcemy dążyć do tego, żeby do 2035 roku zamknąć kopalnie w Polsce. My chcemy korzystać z odnawialnych źródeł energii - przekonywała kandydatka Wiosny. 

Z kolei Adam Bielan ocenił, że "głównym celem zmian na rynku energii powinno być bezpieczeństwo". - Rosja nie podchodzi do dostaw surowców w sposób wolnorynkowy i Polska musi się bronić. Niemcy i Holendrzy, gdy przychodzi do spraw niezwykle istotnych, kierują się skrajnym egoizmem, mam na myśli na przykład Nord Stream 2. Ten gazociąg to skrajne złamanie solidarności europejskiej, w przyszłości Putin będzie mógł szantażować cały region zakręceniem kurka z gazem - mówił polityk Zjednoczonej Prawicy. Nie zgadzał się z nim Jarosław Kalinowski. - Rosji nie da się wyrzucić na Księżyc, ona jest i będzie krajem surowców energetycznych. Nie widzę żadnej zbrodni, żeby część gazu na rynek europejski docierało z tego kierunku, ale taka, która nie będzie powodowała politycznego szantażu ze strony Rosji. Dlatego trzeba też sprowadzać gaz z USA czy Norwegii - mówił kandydat Koalicji Europejskiej. 

Jak poprawić jakość powietrza w UE? Jakie są największe sukcesy Wspólnoty? Posłuchaj całej debaty kandydatów w ramach akcji Radia TOK FM "Nasza Europa"!

WIĘCEJ O AKCJI NASZA EUROPA

Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. W każdym mieście wybieramy maksymalnie pięcioro spośród wszystkich kandydatów. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i słuchaczami, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. Zbyt duża liczba rozmówców uniemożliwiłaby merytoryczną rozmowę.

To już kolejna seria debat organizowana przez Radio - za każdym razem nasze debaty odbywały się w tej formule.

Kto walczy o mandat?

Listę Zjednoczonej Prawicy w okręgu nr 5 otwiera Adam Bielan. Numerem trzy jest Zbigniew Kuźmiuk, który został wybrany do PE w poprzednich wyborach.

Z kolei Koalicja Europejska na swojej liście umieściła na pozycji pierwszej Jarosława Kalinowskiego z PSL. Dwójka to Dariusz Rosati, były minister spraw zagranicznych. Z piątej pozycji na liście KE o mandat w PE będzie się ubiegał były szef CBA Paweł Wojtunik.

Na liście Wiosny Roberta Biedronia w okręgu obejmującym województwo mazowieckie jest Paulina Piechna-Więckiwicz, była radna Warszawy. Z kolei listę Lewicy otwiera badaczka społeczna Dorota Olko, rzeczniczka prasowa partii Razem.

"Jedynką" Konfederacji w okręgu nr 5 jest Kaja Godek, działaczka antyaborcyjna. Numer pięć na tej liście ma weteran polskich wyborów Janusz Korwin-Mikke. Z kolei "jedynką" u Kukiz'15 jest Barbara Husiew, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

PEŁNA LISTA KANDYDATÓW

Posłuchaj debaty kandydatów ubiegających się o mandat do PE w Warszawie!

DOSTĘP PREMIUM