Raz KE ma ponad 40 proc. poparcia, raz PiS...Dwa sondaże, dwa odmienne wyniki

W opublikowanym rano sondażu to Koalicja Europejska ma ponad 40 procent poparcia i pokonuje PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z kolei popołudniu - w innym sondażu - to partia Kaczyńskiego z dużą przewagą wygrałaby w wyborach.
Zobacz wideo

Według opublikowanego rano sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie Radia Zet oraz "Newsweeka" na Koalicję Europejską w wyborach do PE chciało głosować 43,63 proc. respondentów, a na PiS - 32,94 proc. Mandaty otrzymałaby też Wiosna Roberta Biedronia (poparcie 9,06 proc.) oraz Konfederacja (6,86 proc.) Prognozowana frekwencja wynosiłaby 50,69 proc. Badanie zostało zrealizowane w dniach 14-16 maja roku metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1008 dorosłych Polaków.

Drugi sondaż, zupełnie inne wyniki

Po południu opublikowano wyniki sondażu Kantar. Według niego, gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w pierwszej połowie maja, wygrałoby PiS z poparciem 43 proc.; drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska (28 proc.), a trzecie Wiosna Roberta Biedronia (8 proc.). 

Pozostałe partie plasują się poniżej progu wyborczego: Konfederacja (4 proc.), Kukiz’15 (3 proc.), Lewica Razem (3 proc.).  Taki wynik oznacza, że PiS uzyskałby 29 mandatów w wyborach do PE, Koalicja Europejska 18 mandatów, a Wiosna 5 mandatów. Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje 60 proc. badanych, przy czym 25 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 35 proc. raczej oddałaby swój głos.

Badanie Omnibus zostało przeprowadzone w dniach 10–15 maja 2019 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. 

DOSTĘP PREMIUM