Koalicja Europejska z niewielką przewagą nad PiS. Wysoko Konfederacja [SONDAŻ dla "GW", Gazeta.pl i TOK FM]

Koalicja Europejska wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość tylko o jeden punkt procentowy. Trzecie miejsce ma Wiosna, na czwartym jest Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - wynika z najnowszego sondażu KANTAR dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM.
Zobacz wideo

Badanie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zostało przeprowadzone przez KANTAR w dniach 16-19 maja 2019 roku, metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny), na próbie 1006 osób, reprezentatywnej dla populacji 18+.

Sondaż przedwyborczy. Wysoka deklarowana frekwencja

Wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę 26 maja. Na pytanie: "Czy weźmie pan/pani w nich udział?" aż 74 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco (53 proc., że na pewno weźmie udział, 21 proc. - że raczej weźmie udział).

Na pewno nie weźmie udziału 15 proc. respondentów, natomiast 4 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Sondaż przedwyborczy. Koalicja Europejska na pierwszym miejscu

W odpowiedzi na pytanie, na kandydata której partii zamierza pan/pani oddać głos, najwięcej ankietowanych wskazało Koalicję Europejską - 36 proc. Przewaga nad partią Jarosława Kaczyńskiego jest jednak bardzo niewielka i wynosi tylko jeden punkt procentowy - Prawo i Sprawiedliwość w sondażu ma 35 proc.

Trzecie miejsce zajmuje Wiosna Roberta Biedronia - 10 proc.

Tuż poza podium, ale z wynikiem dającym szansę na mandaty w europarlamencie, jest Konfederacja Korwin, Braun Liroy Narodowcy, którą wskazało 8 proc. respondentów.

Poniżej progu wyborczego znaleźli się: Kukiz'15 - 3 proc., Lewica Razem (czyli koalicja Partii Razem, Unii Pracy i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej) - 1 proc. oraz komitet Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - 0 proc.

3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie zdecydowało jeszcze, na kogo odda głos. Natomiast 4 proc. w ogóle odmówiło odpowiedzi.

Sondaż przedwyborczy. Młodzi stawiają na Konfederację

Największym poparciem wśród wyborców młodych i w średnim wieku (18-34 lata) cieszy się Konfederacja, która ma 25 proc. wskazań. Tuż za nią znajduje się Koalicja Europejska - 24 proc. ankietowanych. Prawo i Sprawiedliwość ma procent 21, tyle samo co Wiosna Biedronia.

W grupie w wieku 35-44 lata wygrywa Koalicja Europejska - 36 proc., drugie jest Prawo i Sprawiedliwość - 29 proc., trzeci Kukiz’15 - 9 proc.

Wyborcy w wieku 45-59 lat najczęściej także wskazują Koalicję Europejską - 41 proc., a na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość - 40 proc.

Jedyną grupą wiekową, w której partia Jarosława Kaczyńskiego nieznacznie wygrywa, są najstarsi wyborcy (tj. powyżej 60. roku życia). PiS wskazało tu 43 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu w tej grupie jest Koalicja Europejska - 41 proc. Inne partie zdobywają mniej niż 5 proc.

Sondaż przedwyborczy. Jak głosują kobiety, a jak mężczyźni?

Ciekawy jest też podział ze względu na płeć. Mężczyźni pytani o partię, na którą zamierzają głosować, na pierwszych miejscach wskazali: Koalicję Europejską (34 proc.), Prawo i Sprawiedliwość (32 proc.) i Konfederację (13 proc.).

Wśród kobiet na pierwszym miejscu jest także Koalicja Europejska (39 proc.), na drugim Prawo i Sprawiedliwość (38 proc,), a na trzecim Wiosna (12 proc.). Konfederację wskazało tylko 2 proc. ankietowanych kobiet.

Sondaż przedwyborczy. Preferencje ze względu na wykształcenie

Jeśli chodzi o wykształcenie, osoby z podstawowym i zawodowym najczęściej w sondażu wybierają Prawo i Sprawiedliwość (59 proc. - podstawowe, 53 proc. - zawodowe).

Osoby ze średnim i wyższym wykształceniem wybierają za to Koalicję Europejską (37 proc. - średnie, 52 proc. - wyższe).

Sondaż przedwyborczy. Wielkość miejscowości

Z sondażu Kantar wynika też, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrywa na wsi (42 proc. ankietowanych). Koalicja Europejska zdobywa tu 27 proc. głosów.

W miejscowościach do 100 tys. mieszkańców oba ugrupowania zdobywają po 38 proc.

Natomiast już w miejscowościach między 100 a 499 tys. osób najwięcej ankietowanych wskazało Koalicję Europejską (46 proc.). Prawo i Sprawiedliwość ma w tej grupie 28 proc.

W największych miastach - powyżej 500 tys. mieszkańców - pierwsze miejsce ma także Koalicja Europejska - 43 proc., drugie Prawo i Sprawiedliwość - 23 proc. Wysoko plasuje się też Wiosna Biedronia - 17 proc.

Sondaż KANTAR dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TokFM, przeprowadzony w dniach 16-19 maja 2019,metodą CATI, próba 1006 osób, reprezentatywna dla populacji 18+.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM