Tak dla wspólnej armii, referendów unijnych i europejskiej płacy minimalnej. [SONDAŻ dla "GW", Gazeta.pl i TOK FM]

Większość badanych chce powołania wspólnej armii Unii Europejskiej i decydowania w ogólnoeuropejskich referendach. Wysokie jest też poparcie dla jednakowego podatku dla dużych firm i płacy minimalnej regulowanej przez Wspólnotę - wynika z sondażu KANTAR przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM.
Zobacz wideo

Już w najbliższą niedzielę 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W sondażu przeprowadzonym przez KANTAR na zlecenie "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM zapytaliśmy respondentów nie tylko o preferencje wyborcze (te możesz sprawdzić tutaj).

Zadaliśmy pytania związane również z funkcjonowaniem całej Unii Europejskiej, takie jak: referenda unijne, wspólna armia, płace minimalne i podatki dla międzynarodowych korporacji.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-19 maja 2019 roku, metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny), na próbie 1006 osób, reprezentatywnej dla populacji 18+. 

Sondaż wyborczy. Wspólne referenda unijne

W odpowiedzi na pytanie, czy obywatele Unii Europejskiej powinni podejmować decyzje we wspólnych referendach aż 73 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco.

Przeciwko wspólnym referendom było 22 proc. respondentów.

Natomiast 5 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć".

Sondaż wyborczy. Czy chcemy wspólnej armii?

Więcej niż połowa ankietowanych (55 proc.) opowiedziała się też za tym, by Unia Europejska utworzyła wspólną armię. Przeciwnego zdania było 36 proc. badanych.

Odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć" udzieliło 9 proc. respondentów.

Sondaż wyborczy. Jakie płace minimalne?

W sondażu KANTAR zapytaliśmy ankietowanych także o płace minimalne - czy w krajach członkowskich powinny być regulowane przez Unię Europejską.

Za takim rozwiązaniem opowiedziała się również ponad połowa badanych - 51 proc. Przeciwko było zaś 43 proc.

Odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć" udzieliło 7 proc. badanych.

Sondaż wyborczy. Podatki dużych korporacji

Zdecydowana większość respondentów opowiedziała się też za jednakowymi podatkami dla dużych korporacji. W odpowiedzi na pytanie: czy zgadzasz się, że w całej Unii Europejskiej duże międzynarodowe firmy powinni płacić takie same podatki, twierdząco odpowiedziało aż 76 proc. badanych.

20 proc. podało, że nie zgadza się z takim stwierdzeniem, a 4 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć".

Sondaż KANTAR dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TokFM, przeprowadzony w dniach 16-19 maja 2019,metodą CATI, próba 1006 osób, reprezentatywna dla populacji 18+.

TOK FM PREMIUM