Kiedy wybory parlamentarne 2019? Głosowanie na posłów i senatorów już 13 października

Wybory parlamentarne 2019 w Polsce już wkrótce. Tej jesieni Polacy i Polki zdecydują, kto na najbliższe cztery lata zasiądzie w Sejmie i Senacie. Politycy podwajają wysiłki, żeby przekonać do siebie wyborców. Kampania wyborcza trwa.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019. Wybierzemy posłów i senatorów

Wybory parlamentarne polegają na głosowaniu przez wyborców na kandydatów lub listy kandydatów wysunięte przez partie polityczne, inne organizacje lub grupy obywateli. W Polsce dzięki wyborom parlamentarnym obywatele z czynnym prawem wyborczym mogą zdecydować, kto zostanie ich reprezentantem w dwuizbowym parlamencie, czyli Sejmie (460 posłów) i Senacie (100 senatorów). Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej wybory do Sejmu i Senatu odbywają się co cztery lata, chyba że zostaną zarządzone wybory przedterminowe. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko w szczególnych przypadkach, kiedy kadencja Sejmu zostanie skrócona przez Sejm lub Prezydenta RP albo zostanie przedłużona w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

Przebieg wyborów parlamentarnych w Polsce nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza, a sposób ich przeprowadzania i liczenia głosów określa Kodeks Wyborczy. Na stronie PKW znajdują się informacje dla głosujących i poradniki, np. gdzie i jak głosować za granicą. Można tam znaleźć również spoty o charakterze edukacyjnym. Chociaż frekwencja w wyborach parlamentarnych nie ma wpływu na ich ważność, to wobec tej słabej z 2015 roku, takie materiały mogą okazać się bardzo pomocne

Kiedy wybory parlamentarne 2019? Kto może głosować?

Jako że wybory parlamentarne przypadają co cztery lata, to właśnie 2019 rok jest rokiem kolejnego głosowania. Nowych posłów i senatorów wybierzemy 13 października. Kto może głosować w wyborach parlamentarnych? Przypomnijmy, że w Polsce prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych mają wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18 lat. Obecnie jest to ponad 30 mln osób, co stanowi ponad 80 proc. mieszkańców kraju.

DOSTĘP PREMIUM