Elżbieta Bieńkowska: Z własnej woli jesteśmy na marginesie Europy. Jesteśmy dość pasywnym i biernym członkiem UE

- Po niedzielnych wyborach okaże się, czy chcemy być w Europie, jaką sobie wymarzyliśmy, czy może chcemy wejść tam tylko po to, żeby rozsadzać wspólnotę od środka - przekonywała w magazynie EKG unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska.
Zobacz wideo

Elżbieta Bieńkowska podkreślała w rozmowie z Maciejem Głogowskim, że każde wybory są ważne i głosowanie jest przywilejem oraz obowiązkiem wyborców. - Te niedzielne dadzą nam odpowiedź na pytanie, czy chcemy być w takiej Europie, jaką sobie wymarzyliśmy, czy jednak chcemy być na jej obrzeżach lub w ogóle w niej nie być  – mówiła komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak tłumaczyła, nie chodzi o jej o żadne "exity", bo "po klęsce brexitu pewnie nikt się na to nie zdecyduje". - Okaże się, czy chcemy być w Europie, czy wejść tam tylko po to, żeby rozsadzać wspólnotę od środka – oceniła Bieńkowska.

Komisarz podkreślała, że "w tej chwili Polska jest na marginesie Europy". - Widzę to od środka. Jesteśmy na marginesie Europy z własnej woli. Jesteśmy dość pasywnym i biernym członkiem UE. Nie wykorzystujemy swojej pozycji, wynikającej na przykład z naszej wielkości. Jesteśmy gdzieś w oślej ławce – oceniła Elżbieta Bieńkowska.

- Mówienie w Polsce, że nigdy się nie zgodzimy na Europę dwóch prędkości, jest tylko mówieniem. Kraje strefy euro zaczynają robić swój mały, a potem większy budżet – powiedziała unijna komisarz.

Maciej Głogowski dopytywał, czy i jak szybko można odbudować naszą pozycję w UE. - W naszych partnerach w różnych krajach brak zaufania będzie trwał – oceniła Bieńkowska. Wymieniła też dwa zadania, jakie musi przed sobą postawić Polska. - Po pierwsze, wrócić na pozycję mocnego negocjatora, z którym inni się liczą i ustalają się z nim swoje decyzje. Druga rzecz to pokazać kierunek ewolucji, w którą stronę Europa powinna iść – wskazywała komisarz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM