Elżbieta Bieńkowska: Z własnej woli jesteśmy na marginesie Europy. Jesteśmy dość pasywnym i biernym członkiem UE

- Po niedzielnych wyborach okaże się, czy chcemy być w Europie, jaką sobie wymarzyliśmy, czy może chcemy wejść tam tylko po to, żeby rozsadzać wspólnotę od środka - przekonywała w magazynie EKG unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska.
Zobacz wideo

Elżbieta Bieńkowska podkreślała w rozmowie z Maciejem Głogowskim, że każde wybory są ważne i głosowanie jest przywilejem oraz obowiązkiem wyborców. - Te niedzielne dadzą nam odpowiedź na pytanie, czy chcemy być w takiej Europie, jaką sobie wymarzyliśmy, czy jednak chcemy być na jej obrzeżach lub w ogóle w niej nie być  – mówiła komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak tłumaczyła, nie chodzi o jej o żadne "exity", bo "po klęsce brexitu pewnie nikt się na to nie zdecyduje". - Okaże się, czy chcemy być w Europie, czy wejść tam tylko po to, żeby rozsadzać wspólnotę od środka – oceniła Bieńkowska.

Komisarz podkreślała, że "w tej chwili Polska jest na marginesie Europy". - Widzę to od środka. Jesteśmy na marginesie Europy z własnej woli. Jesteśmy dość pasywnym i biernym członkiem UE. Nie wykorzystujemy swojej pozycji, wynikającej na przykład z naszej wielkości. Jesteśmy gdzieś w oślej ławce – oceniła Elżbieta Bieńkowska.

- Mówienie w Polsce, że nigdy się nie zgodzimy na Europę dwóch prędkości, jest tylko mówieniem. Kraje strefy euro zaczynają robić swój mały, a potem większy budżet – powiedziała unijna komisarz.

Maciej Głogowski dopytywał, czy i jak szybko można odbudować naszą pozycję w UE. - W naszych partnerach w różnych krajach brak zaufania będzie trwał – oceniła Bieńkowska. Wymieniła też dwa zadania, jakie musi przed sobą postawić Polska. - Po pierwsze, wrócić na pozycję mocnego negocjatora, z którym inni się liczą i ustalają się z nim swoje decyzje. Druga rzecz to pokazać kierunek ewolucji, w którą stronę Europa powinna iść – wskazywała komisarz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Elżbieta Bieńkowska: Z własnej woli jesteśmy na marginesie Europy
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Takie teksty to raczej dla ciemnej czerskiej masy, nie ten target my akurat jestesmy siadoma narodow czescia spleczenstwa i znamy historie i jej mlyny. Dzis jest jutro moze nie byc, a narod jezyk tradycja zostaje, tak rzeczywiscie wraz z Europa srodkowa jestesmy obecnie na marginesie glownych wydarzen i porcesow dekompozycji zachodu. Szybkich zmian etnicznych, coraz gwaltowniejszego wzrostu napiec spolecznych, blokady wolnosci slowa kryzysu ekonoomicznego. Jestesmy zachodowi wdzieczni za pomoc w przyspieszeniu programow drogowych i infrastrukturalnych tego nie zapomnimy, ale cena za to nie moze byc narzucenie nam politycznego homonta i kolejnej formy peerelu.

 • ojabol

  0

  to po co tam jestes z tym rudym ch... blach....

 • rastablaster

  0

  kolejny odcinek tragifarsy z cyklu "Autorytety TOK FM" - z takimi autorytetami wybory macie w kieszeni.

 • tomaselli

  0

  Nie wiem co ta kobieta bredzi , ale jej "zaslugi" jako komisarza w przeciwienstwie do poborow sa bardzo mierne.

 • irenevonbrick

  Oceniono 2 razy 0

  Polska już dziś ma silna pozycje niech ona kupi sobie okulary i poczyta o ekonomii

 • getz54

  Oceniono 4 razy -2

  Zeby osiągnąc taką silną pozycję w Unii, Polska musi najpierw pozbyc się Kaczyńskiego i jego zacofanej partii.
  Polska marzeń Kaczyńskiego i bolszewików to ta, którą znają z dzieciństwa. Taka przydrozna kapliczka z powiędłymi kwiatami, przejezdzające furmanki z nawozem, rowerzystki z siatkami i bańkami na mleko rozwieszonymi przy kierownicy. Odgłos dzwonów pobliskiego kościoła wzywający na modlitwę. Taka sielskośc bylejakośc, niszcząca nuda zawieszona w czasie. PiS nawet nie odczuwa wdzięczności za odkrycie ognia, wynalezienie koła, wynika to z jego stosunku do szkoły, nauczycieli, przemijania. Po co się uczyc, i tak wszyscy umrzemy. Mozemy wejśc do Unii Europejskiej ale jak będziemy najwazniejsi, wszyscy będą nas szanowac i podziwiac. Będą się nas słuchac, Unia zostanie naszym Piętaszkiem. Bo nikt nie wymyślił sobie takiej tragicznej historii jak my to zrobiliśmy, i nie wymyślił równie tragicznej postaci jak Jarosław Polskę Zbaw Kaczyński, 160cm
  nienawiści, kompleksów, chamstwa i prostactwa. Ci ludzie nie mogą wejśc do europarlamentu. 26 maja karta wyborcza z numerem ,,10,, komitetu wyborczego bolszewików z PiS, musi pozostac czysta, nie zakreślamy na niej krzyzem zadnego nazwiska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX