Elżbieta Bieńkowska: Z własnej woli jesteśmy na marginesie Europy. Jesteśmy dość pasywnym i biernym członkiem UE
Elżbieta Bieńkowska podkreślała w rozmowie z Maciejem Głogowskim, że każde wybory są ważne i głosowanie jest przywilejem oraz obowiązkiem wyborców. - Te niedzielne dadzą nam odpowiedź na pytanie, czy chcemy być w takiej Europie, jaką sobie wymarzyliśmy, czy jednak chcemy być na jej obrzeżach lub w ogóle w niej nie być – mówiła komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Jak tłumaczyła, nie chodzi o jej o żadne "exity", bo "po klęsce brexitu pewnie nikt się na to nie zdecyduje". - Okaże się, czy chcemy być w Europie, czy wejść tam tylko po to, żeby rozsadzać wspólnotę od środka – oceniła Bieńkowska.
Komisarz podkreślała, że "w tej chwili Polska jest na marginesie Europy". - Widzę to od środka. Jesteśmy na marginesie Europy z własnej woli. Jesteśmy dość pasywnym i biernym członkiem UE. Nie wykorzystujemy swojej pozycji, wynikającej na przykład z naszej wielkości. Jesteśmy gdzieś w oślej ławce – oceniła Elżbieta Bieńkowska.
- Mówienie w Polsce, że nigdy się nie zgodzimy na Europę dwóch prędkości, jest tylko mówieniem. Kraje strefy euro zaczynają robić swój mały, a potem większy budżet – powiedziała unijna komisarz.
Maciej Głogowski dopytywał, czy i jak szybko można odbudować naszą pozycję w UE. - W naszych partnerach w różnych krajach brak zaufania będzie trwał – oceniła Bieńkowska. Wymieniła też dwa zadania, jakie musi przed sobą postawić Polska. - Po pierwsze, wrócić na pozycję mocnego negocjatora, z którym inni się liczą i ustalają się z nim swoje decyzje. Druga rzecz to pokazać kierunek ewolucji, w którą stronę Europa powinna iść – wskazywała komisarz.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Egzorcyści naoglądali się horrorów? "Oczywiście, że tak!". O. Gużyński o specyficznym uwiedzeniu
- Haiti - "upadłe państwo" bez prezydenta i parlamentu. "Struktury państwowe i przestępcze przenikają się ze sobą"
- Hospicjum to szansa
- "Hurtowe kupowanie poparcia". PiS wybrał rozdawanie laptopów, ale dosypać pieniędzy na leczenie dzieci nie chce
- Ten sondaż może nie spodobać się Donaldowi Tuskowi. Chodzi o powrót na fotel premiera
- "Nigdy nie wiemy, czym może się skończyć infekcja". 31. Finał WOŚP na walkę z sepsą. "Kluczowe są sprzęt i czas"
- Czesi wybrali nowego prezydenta. Petr Pavel wygrywa w drugiej turze
- Jan Zieliński i Hugo Nys przegrali w finale debla wielkoszlemowego Australian Open
- Lex Kaczyński? WP: Dzięki zmianie w kodeksie prezes PiS nie będzie musiał płacić Sikorskiemu