Polacy podzieleni w sprawie rezygnacji z węgla [SONDAŻ KANTAR]
Na ostatniej prostej kampanii, w sondażu przeprowadzonym przez KANTAR dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM zapytaliśmy ankietowanych nie tylko o ich preferencje polityczne (które możesz znaleźć tu), ale też o kwestie istotne dla działania całej Unii Europejskiej i decyzji przez nią podejmowanych.
Jedną z nich jest sprawa polityki energetycznej i problem węgla, z którego część krajów - jak choćby Polska - rezygnować wcale nie chce.
Sondaż przed wyborami. Wpływ Unii Europejskiej na rezygnację z węgla
W sondażu zapytaliśmy ankietowanych o to, czy ich zdaniem, Unia Europejska powinna wymagać od państw członkowskich, aby stopniowo rezygnowały z energii pozyskiwanej z węgla.
Ponad połowa respondentów (58 proc.) oznajmiła, że zgadza się z takim stwierdzeniem. Przeciwnego zdania było 38 proc. ankietowanych. Natomiast 4 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć".
Ciekawy w tym kontekście może być podział na województwa. Największe poparcie dla nakłaniania państw członkowskich do rezygnacji z węgla jest w woj. podkarpackim (79 proc.), podlaskim (75 proc.) i warmińsko-mazurskim (71 proc.).
Na przeciwnym biegunie jest za to łódzkie, gdzie ponad połowa badanych (55 proc.) oznajmiła, iż nie zgadza się z tym, żeby UE nakłaniała swoje kraje do rezygnowania z węgla.
Rezygnacja z węgla i zamykanie kopalni
Kolejne pytanie zadane naszym respondentom także dotyczyło węgla. Postawione było jednak w nieco inny sposób - "Ostatnio dużo mówi się o rezygnacji w Polsce z energii wytwarzanej z węgla. To wiązałoby się z zamknięciem kopalń. Jaka jest Pani\Pana opinia?".
Na tak postawione pytanie już tylko 42 proc. badanych podało, że jest zdania, iż należy zrezygnować z węgla.
53 proc. uznało, że "nie należy rezygnować z energii węglowej", a 5 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć".
Jeśli chodzi o województwa - za rezygnacją z węgla w największym stopniu byli ankietowani z warmińsko-mazurskiego (67 proc.), pomorskiego (63 proc.) i wielkopolskiego (60 proc.). W najmniejszym zaś z lubelskiego (27 proc.) i łódzkiego (27 proc.).
Warto też spojrzeć w tym kontekście na Śląsk. W sondażu KANTAR 43 proc. badanych z tego regionu podało, że "należy rezygnować z energii węglowej", a przeciwnego zdania było 56 proc.
Badanie zostało przeprowadzone przez KANTAR w dniach 16-19 maja 2019 roku, metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny), na próbie 1006 osób, reprezentatywnej dla populacji 18+.