Wybory do Parlamentu Europejskiego ruszają już dziś. Przed nami 4-dniowy maraton głosowań

Holandia i Wielka Brytania - te dwa kraje jako pierwsze wezmą dziś udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tym samym rozpoczyna się czterodniowy maraton głosowań w poszczególnych unijnych państwach członkowskich.
Zobacz wideo

Brexit - to temat, który w Wielkiej Brytanii zdominował kampanię przed wyborami, których w tym kraju miało nie być. Wyjście z Unii Europejskiej się jednak opóźnia - a dzisiejsze głosowanie według brytyjskich mediów - przerodzi się w referendum dotyczące tego, jak rządzący konserwatyści poradzili sobie z zadaniem rozwodu ze Wspólnotą.

W Wielkiej Brytanii zdecydowanym faworytem jest eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a z poparciem na poziomie 37 proc. Na drugim miejscu plasują się proeuropejscy Liberalni Demokraci, którzy wprost nawołują do pozostania kraju we Wspólnocie i mogą liczyć na 19 proc. głosów. Trzecie miejsce w sondażach zajmuje Partia Pracy (13 proc.), następna jest Partia Zielonych (12 proc.), a rządząca Partia Konserwatywna znalazła się dopiero na piątej pozycji z wynikiem 7 proc. Prawo głosu ma także blisko milion Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, jeśli wpisali się na czas na listę wyborców i wypełnili deklarację, że nie wezmą udziału w głosowaniu w Polsce.

Eurosceptycy mogą też zwyciężyć w Holandii - domagające się nexitu Forum dla Demokracji idzie tam łeb w łeb z rządzącymi liberałami.

24 maja, czyli w piątek, głosować w eurowyborach będą Irlandczycy. W sobotę 25 maja do urn pójdą Słowacy, Łotysze i Maltańczycy. W Czechach wybory będą dwudniowe - 24 i 25 maja. W reszcie państwa, w tym Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 odbędą się 26 maja w niedzielę. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Wybory do Parlamentu Europejskiego ruszają już dziś. Przed nami 4-dniowy maraton głosowań
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Tia, mam problem z decyzja brexit, to sa takie momenty w ktorych ne ma dobrego rozwiazania. Jako Polak do grobowej deski zlaczony z mja ojczyzna dziadka zabitego w Katyniu rzumiem iz GB w UE jest korzyscia dla Polski, jako panstwowiec natomiast rozumiem patriotyczny zryw wyspiarzy czujacych, iz za ciezkie pinindze wplacane do brkselskich kas dostaja niemieckie rzady z niemieckim system nakazowo rozdzielczym.
  Gdybym byl Brytyjczykiem nie mialbym watpliwosci Farage jednak jako Polak rozumiejac interes mojego kraju zaglosuje na cos na co z definicji dostaje torsji czyli liberalow.
  Europa bez GB zlamie cienki balans polityczny UE to zle wiesci dla Polski oddzielonej od zachodu potezna Germania, coz nie ma zmiluj rozumiem ich wolnosciowe tebdencje jednak Britons wants You, musi zastapic but Poland much more.

 • getz54

  Oceniono 2 razy -2

  Zeby oszczędzic sobie wstydu, nie hańbic swojej ojczyzny, w niedzielę 26 maja przy urnie, kartę wyborczą z numerem ,,10,, komitetu wyborczego obciachowców, wrogów Unii Europejskiej z PiS, pozostawiamy czystą. Nie zakreślamy na niej zadnego nazwiska. Nie głosujemy na sojuszników Le Pen, Salviniego, Nigela Farage, bo oni chcą rozwalic unię, wprowadzic chaos, pozbawic nas unijnych dotacji, ukarac za rozpychanie się na salonie, za brudne buty i paznokcie, za rozczochrany i załupiezony łeb prezesa. Jak jakobinów z PiS-u nie wybierzemy do europarlamentu, Francuzi zapomną o Caracalach, wybaczą nam widelce, Niemcy nie wrócą do PiS-owskiej histerii reparacji wojennych, NATO zapomnie nam ustawki z Amerykanami poza jego plecami. Bruksela wybaczy nam wspomaganie rezimu Putina w Donbasie dolarami za importowany węgiel, Holandia i Belgia nie będzie podnosiła sprawy zanieczyszczenia powietrza przez nasze elektrownie węglowe, Szwedzi zanieczyszczania Bałtyku pestycydami, itd, itd ,itd. Po prostu Unia pomoze nam rozwiązac pewne problemy. Tak jak kiedyś pomogła nam umorzyc miliardy dolarów długu po komunistach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX