Wybory do Parlamentu Europejskiego. PKW: 38 przypadków naruszeń przepisów. Pijany przewodniczący komisji w Olsztynie

Od 7 trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. - Z informacji Komendy Głównej Policji, według raportu na godz. 5.30, były sporadyczne przypadki, że doszło do naruszenia przepisów wyborczych - poinformował zastępca przewodniczącego PKW Wiesław Kozielewicz.
Zobacz wideo

W sobotę i niedzielę w nocy doszło do 38 naruszeń przepisów wyborczych.  - Najczęściej to były uszkodzenia, zniszczenia banerów. Takich przypadków było 18. Agitacja wyborcza w okresie ciszy wyborczej –- doniesień o tej kategorii zachowań były cztery - powiedział zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak mówił Kozielewicz, jednym z takich niewłaściwych zachowań było zachowanie przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej w Olsztynie, który zgłosił się do pracy, będąc w stanie po spożyciu alkoholu. - Oczywiście został odsunięty od pracy, policja podjęła stosowne czynności - podkreślił.

Dodał, że do incydentu doszło także w gminie Oleszyce, gdzie członkowie czterech komisji obwodowych przez pomyłkę opieczętowali karty wyborcze pieczęcią komisji ds. referendum. - Gdy się zorientowano w błędzie, to postawiono trzecią, tym razem prawidłową pieczęć komisji obwodowej wyborczej (...). Oczywiście, odciśnięcie pieczęci komisji ds. referendum nie ma wpływu na ważność karty. Karta jest ważna, bo jest opatrzona dwoma pieczęciami: pieczęcią okręgowej komisji wyborczej i pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. A ta pieczęć komisji ds. referendum omyłkowo postawiona przez tę komisję jest traktowana jako dopisek - wyjaśnił Kozielewicz.

Głosowanie zaczęło się o 7 i potrwa do 21.

- Dzień wczorajszy, jak i noc z soboty na niedzielę, z punktu widzenia przestrzegania przez obywateli przepisów kodeksu wyborczego, trzeba ocenić, że był to bardzo, bardzo spokojny czas. Również w takiej atmosferze rozpoczęło się w dniu dzisiejszym głosowanie. Wszystkie komisje, lokale komisji obwodowych zostały otwarte - poinformował Wiesław Kozielewicz.

W eurowyborach listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych zarejestrowano 6 komitetów. Spośród 866 kandydatów wybranych będzie 52 europosłów i europosłanek.

Wybory do PE odbywają się dziś nie tylko w Polsce. Od czwartku swoich przedstawicieli wybrali już: Holendrzy, Brytyjczycy, Irlandczycy, Łotysze, Maltańczycy, Słowacy i Czesi. Dziś głosują mieszkańcy wszystkich pozostałych państw Unii Europejskiej.

W Hiszpanii wybory do PE połączone są z wyborem władz samorządowych i regionalnych.

Czytaj też: Wybory do europarlamentu. Ile krzyżyków postawić, by głos był ważny?>>>

DOSTĘP PREMIUM