Wybory do Parlamentu Europejskiego. PKW: 38 przypadków naruszeń przepisów. Pijany przewodniczący komisji w Olsztynie
W sobotę i niedzielę w nocy doszło do 38 naruszeń przepisów wyborczych. - Najczęściej to były uszkodzenia, zniszczenia banerów. Takich przypadków było 18. Agitacja wyborcza w okresie ciszy wyborczej - doniesień o tej kategorii zachowań były cztery - powiedział zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.
Jak mówił Kozielewicz, jednym z takich niewłaściwych zachowań było zachowanie przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej w Olsztynie, który zgłosił się do pracy, będąc w stanie po spożyciu alkoholu. - Oczywiście został odsunięty od pracy, policja podjęła stosowne czynności - podkreślił.
Dodał, że do incydentu doszło także w gminie Oleszyce, gdzie członkowie czterech komisji obwodowych przez pomyłkę opieczętowali karty wyborcze pieczęcią komisji ds. referendum. - Gdy się zorientowano w błędzie, to postawiono trzecią, tym razem prawidłową pieczęć komisji obwodowej wyborczej (...). Oczywiście, odciśnięcie pieczęci komisji ds. referendum nie ma wpływu na ważność karty. Karta jest ważna, bo jest opatrzona dwoma pieczęciami: pieczęcią okręgowej komisji wyborczej i pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. A ta pieczęć komisji ds. referendum omyłkowo postawiona przez tę komisję jest traktowana jako dopisek - wyjaśnił Kozielewicz.
Głosowanie zaczęło się o 7 i potrwa do 21.
- Dzień wczorajszy, jak i noc z soboty na niedzielę, z punktu widzenia przestrzegania przez obywateli przepisów kodeksu wyborczego, trzeba ocenić, że był to bardzo, bardzo spokojny czas. Również w takiej atmosferze rozpoczęło się w dniu dzisiejszym głosowanie. Wszystkie komisje, lokale komisji obwodowych zostały otwarte - poinformował Wiesław Kozielewicz.
W eurowyborach listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych zarejestrowano 6 komitetów. Spośród 866 kandydatów wybranych będzie 52 europosłów i europosłanek.
Wybory do PE odbywają się dziś nie tylko w Polsce. Od czwartku swoich przedstawicieli wybrali już: Holendrzy, Brytyjczycy, Irlandczycy, Łotysze, Maltańczycy, Słowacy i Czesi. Dziś głosują mieszkańcy wszystkich pozostałych państw Unii Europejskiej.
W Hiszpanii wybory do PE połączone są z wyborem władz samorządowych i regionalnych.
Czytaj też: Wybory do europarlamentu. Ile krzyżyków postawić, by głos był ważny?>>>