Wyniki wyborów do Europarlamentu. Powiększa się przewaga PiS nad Koalicją Europejską [SONDAŻ LATE POLL]

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019 w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,1 proc., Koalicja Europejska osiągnęła wynik 38,4 proc. - tak wynika z sondażu late poll Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN. Próg wyborczy przekroczyły jeszcze dwie partie.
Zobacz wideo

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019 w Polsce

Według sondażu late poll Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN najlepszy wynik w całym kraju uzyskało Prawo i Sprawiedliwość -  43,1 procent badanych, co oznacza nieznaczny wzrost względem pierwszych danych exit poll. Koalicję Europejską poparło 38,4 proc. badanych, czyli o niespełna punkt procentowy mniej, niż wskazywały pierwsze sondaże. Na Wiosnę Roberta Biedronia zagłosowało 6,7 proc. badanych (wzrost o 0,1 pp), z kolei na Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowy - 6,2 procent zapytanych przez Ipsos (wzrost o 0,1 pp). Kukiz'15 wybrało 4,1 procent badanych, a Lewicę Razem 1,3 procent. 

Jak wyniki głosowania przekładają się na mandaty w Parlamencie Europejskim? PiS uzyskałby 24 mandaty; Koalicja Europejska - 22. Wiosna Roberta Biedronia może liczyć na 3, podobnie jak Konfederacja. 

Frekwencja w wyborach do Europarlamentu 2019 w Polsce wyniosła 43 procent. Przypominamy, to tylko sondażowe wyniki, które mogą się różnić od tych oficjalnych i ostatecznych. 

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019 w Polsce. Reakcje sztabów

Sondażowe wyniki wywołały euforię w sztabie Prawa i Sprawiedliwości. - Rozstrzygający bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni, musimy też zwyciężyć i to jeszcze bardziej zwyciężyć niż teraz - mówił szef PiS Jarosław Kaczyński. 

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Cząstkowe wyniki głosowania obwodowych komisji wyborczych będą publikowane dopiero od godz. 23 - dopiero wówczas zakończy się głosowanie we wszystkich krajach członkowskich UE. Jak poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019 powinniśmy poznać we wtorek.

Tak, jak w wyborach do Sejmu mandaty zostaną rozdzielone między komitety, które osiągną 5-procentowy próg wyborczy (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Głosy oddane na listy w skali kraju będą przeliczane metodą d'Hondta; dopiero później uzyskane przez komitet wyborczy mandaty będą rozdzielane pomiędzy okręgi w zależności od proporcji głosów oddanych na listę w danym okręgu. W odróżnieniu od wyborów krajowych - okręgi wyborcze nie mają więc przypisanej określonej liczby mandatów do zdobycia. To ile mandatów przypadnie na dany okręg będzie pochodną kilku czynników: frekwencji, rozkładu głosów i mandatów pomiędzy poszczególne komitety w skali kraju oraz rozkładu głosów oddanych na komitety w poszczególnych okręgach.

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019 w Polsce. Kogo wybieramy?

26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybraliśmy 52 europosłów spośród 872 kandydatów. Jednak w związku udziałem Wielkiej Brytanii w eurowyborach, w nowym Europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

TOK FM PREMIUM