Wyniki wyborów. Czarnecki, Sellin, Rafalska, Rosati, Liroy-Marzec, Mucha przegranymi wyborów do Europarlamentu

Ryszard Czarnecki, Jarosław Sellin czy Joanna Mucha - między innymi ci kandydaci - według badania sondażowego exit poll pracowni Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN - nie uzyskali mandatu w wyborach do europarlamentu 2019.
Zobacz wideo

Według sondażu Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN mandatu do Parlamentu Europejskiego nie uzyskali z list PiS: Ryszard Czarnecki, Jarosław Sellin, Tadeusz Cymański, Konstanty Radziwiłł czy Elżbieta Rafalska. 

Z Koalicji Europejskiej bez mandatu mogą zostać między innymi Joanna Mucha, Dariusz Rosati, Krzysztof Brejza i Andrzej Halicki. 

Z Wiosny bez mandatu pozostanie Joanna Scheuring-Wielgus. 

Natomiast z Konfederacji do PE nie dostanie się - według sondażu - Piotr Liroy-Marzec. 

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019. Sprawdź, kto wygrał!  

Wyniki wyborów do Europarlamentu. Sprawdź, kto się dostał! 

Przypominamy, to tylko sondażowe wyniki, mogą się różnić od tych oficjalnych. Lista będzie aktualizowana. 

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019

Cząstkowe wyniki głosowania obwodowych komisji wyborczych będą publikowane dopiero od godz. 23 - dopiero wówczas zakończy się głosowanie we wszystkich krajach członkowskich UE. Jak poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019 powinniśmy poznać we wtorek.

Tak, jak w wyborach do Sejmu mandaty zostaną rozdzielone między komitety, które osiągną 5-procentowy próg wyborczy (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Głosy oddane na listy w skali kraju będą przeliczane metodą d'Hondta; dopiero później uzyskane przez komitet wyborczy mandaty będą rozdzielane pomiędzy okręgi w zależności od proporcji głosów oddanych na listę w danym okręgu. W odróżnieniu od wyborów krajowych - okręgi wyborcze nie mają więc przypisanej określonej liczby mandatów do zdobycia. To ile mandatów przypadnie na dany okręg będzie pochodną kilku czynników: frekwencji, rozkładu głosów i mandatów pomiędzy poszczególne komitety w skali kraju oraz rozkładu głosów oddanych na komitety w poszczególnych okręgach.

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019 w Polsce. Kogo wybieramy?

26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybraliśmy 52 europosłów spośród 872 kandydatów. Jednak w związku udziałem Wielkiej Brytanii w eurowyborach, w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

DOSTĘP PREMIUM