Wyniki wyborów. Zalewska, Kopacz, Biedroń, Szydło z mandatami do Europarlamentu

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019 w Polsce. Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska z PiS oraz Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Janina Ochojska z KE - to między innymi ci kandydaci, którzy - według badania sondażowego exit poll Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN - uzyskali mandat w wyborach do Europarlamentu 2019.
Zobacz wideo

Kto zdobył mandat do Europarlamentu?

Według sondażu exit poll Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN z PiS mandaty do PE otrzymali między innymi: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Jadwiga Wiśniewska, Witold Waszczykowski, Karol Karski. 

Według IPSOS na mandaty mogą też liczyć (teraz są niepewne): Anna Fotyga. Kosma Złotowski, Krzysztof Jurgiel, Andżelika Możdżanowska, Grzegorz Tobiszowski. 

Z kolei z Koalicji Europejskiej do PE pojadą - według sondażu - między innymi: Leszek Miller, Danuta Hubner, Róża Thun, Bartosz Arłukowicz, Magdalena Adamowicz, Radosław Sikorski, Tomasz Franskowski, Włodzimierz Cimoszewicz, Jarosław Kalinowski, Marek Belka, Ewa Kopacz, Janina Ochojska, Krzysztof Hetman czy Jerzy Buzek.

Do Europarlamentu mogą też pojechać: Janusz Lewandowski, Bogusław Liberadzki, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Balt.

Mandat najpewniej zdobędzie też Robert Biedroń, lider Wiosny. Z jego ugrupowania do PE mogą się też dostać: Tomasz Kohut i Sylwia Spurek. 

Według sondażu z Konfederacji mandatu pewny jest Jacek Wilk. Jeszcze poczekać muszą Konrad Berkowicz i Janusz Korwin-Mikke.  

Lista będzie aktualizowana. 

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019. Sprawdź, kto wygrał!

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Sprawdź, kto nie zdobył mandatu!

Przypominamy, to tylko sondażowe wyniki, mogą się różnić od tych oficjalnych.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019

Cząstkowe wyniki głosowania obwodowych komisji wyborczych będą publikowane dopiero od godz. 23 - dopiero wówczas zakończy się głosowanie we wszystkich krajach członkowskich UE. Jak poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019 powinniśmy poznać we wtorek.

Tak, jak w wyborach do Sejmu mandaty zostaną rozdzielone między komitety, które osiągną 5-procentowy próg wyborczy (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Głosy oddane na listy w skali kraju będą przeliczane metodą d'Hondta; dopiero później uzyskane przez komitet wyborczy mandaty będą rozdzielane pomiędzy okręgi w zależności od proporcji głosów oddanych na listę w danym okręgu. W odróżnieniu od wyborów krajowych - okręgi wyborcze nie mają więc przypisanej określonej liczby mandatów do zdobycia. To ile mandatów przypadnie na dany okręg będzie pochodną kilku czynników: frekwencji, rozkładu głosów i mandatów pomiędzy poszczególne komitety w skali kraju oraz rozkładu głosów oddanych na komitety w poszczególnych okręgach.

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019 w Polsce. Kogo wybieramy?

26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybraliśmy 52 europosłów spośród 872 kandydatów. Jednak w związku udziałem Wielkiej Brytanii w eurowyborach, w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

TOK FM PREMIUM