"Wygrały dwa ośrodki polityczne. Cała reszta to przegrani". Jak PiS zmobilizował swój elektorat?

To były trudniejsze wybory dla PiS niż wybory parlamentarne. Okazuje się, że udało im się w bardzo dużej mierze zmobilizować własny elektorat - komentowała w TOK FM Joanna Sawicka z Polityki Insight. A Bogusław Chrabota wyliczał powody skuteczności PiS.
Zobacz wideo

Podane już po północy wyniki sondażu late poll przeprowadzonego przez IPSOS dla TVN, TVP i Polsatu dają Prawu i Sprawiedliwości 43,1 proc, a Koalicji Europejskiej - 38,4 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z 6,7 proc. poparcia, a Konfederacja - z 6,2 proc. 

Wyniki wyborów do Europarlamentu. Mobilizacja elektoratu PiS

- Mamy Polskę ułożoną wokół dwóch ośrodków politycznych, jeden to koalicja prawicowa, na drugim biegunie mamy Koalicję Europejską, a cała reszta poniosła porażkę. Wiosna z 6,6 proc. (to wynik sondażu exit poll, podanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych - przyp. red.), kiedy liczono, że to będzie 12. Konfederacja 6,1 proc. - tu już sam fakt, że wchodzą, to jest ich sukces, ale to też jest mikrob na polskiej scenie politycznej. Kukiz'15 - 4,1, Lewica Razem - 1,3... To jest coś, co ich dyskwalifikuje, to jest czerwona kartka od wyborców i koniec - mówił redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". Przyznał, że kulminacją tego starcia będą wybory jesienne. 

O tym, że wybory do Parlamentu Europejskiego były dla PiS trudne, mówiła Joanna Sawicka z Polityki Insight. - Okazuje się, że udało im się w bardzo dużej mierze zmobilizować własny elektorat - mówiła. Zwróciła uwagę jednak na sondaże, które przez ostatnich wiele miesięcy dawały PiS gigantyczną przewagę. - A tutaj jednak udało im (Koalicji Europejskiej) się uzyskać wynik trochę niższy, ale na podobnym poziomie - dodała. 

Wyniki wyborów do Europarlamentu. Wysoka frekwencja

Joanna Sawicka, zastanawiając się nad mobilizacją elektoratu PiS, wskazywała na dane PKW. Te z godz. 17 wskazywały, że frekwencja na wsi wyniosła 30 proc., podczas gdy w 2014 roku przez cały dzień - 18 proc. - PiS wiedział, że to są dla nich trudne wybory, nie zlekceważyli ich, bardzo się zmobilizowali. Ja z podziwem patrzyłem na Jarosława Kaczyńskiego, skądinąd starszego człowieka, który objeżdżał najmniejsze ośrodki w Polsce. Abstrahując od jego roli w polskiej polityce, to był wielki wysiłek - mówił Chrabota. 

Jego zdaniem, cała kampania PiS to była kampania Kaczyńskiego. - Z drugiej strony był doskonały spin, narzucano narrację socjalną - piątka Kaczyńskiego, "13. emerytura" i tak dalej. A z drugiej strony było jednak szybkie reagowanie na te sytuacje potencjalnych kryzysów w kwestii trendów. Jeden z nich to był strajk nauczycieli, który mógł się różnie skończyć. Oni wygrali ten strajk i te notowania nie poszły w dół, czego należało się spodziewać - wyliczał redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". Wspomniał również warszawskie wystąpienie Donalda Tuska, który miało przynieść przełom w kampanii wyborczej, tymczasem - jak stwierdził - Tusk "nie powiedział nic, co mogłoby wpłynąć na kształt kampanii, co więcej przykrył go Jażdżewski".

- I po trzecie dar od nieba, od pogody - ulewy, deszcze i niewielki stan powodziowy na południu Polski. PiS podjął słuszną decyzję o zawieszeniu kampanii i pogonieniu w gumiakach na wały przeciwpowodziowe - wyliczał Bogusław Chrabota. 

WYNIKI WYBORÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - ZOBACZ WIĘCEJ

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Dlaczego prowadzi PiS?
Zaloguj się
 • acide94

  Oceniono 18 razy 6

  To nie była równa walka, pis ukradł tzw. media publiczne, kupuje głosy za 500+ i emeryturę + za publiczne, nie pisowskie pieniądze, i korzysta z dobrej koniunktury i najniższego bezrobocia we historii, co akurat jest zasługą PO i UE. I ma tylko tyle samo głosów co Koalicja Europejska.

 • spyderman2

  Oceniono 6 razy 2

  pisie chamy nawet na świnie by zagłosowały gdyby dała im na denturat. wynik kłamszydła to potwierdza

 • Grzegorz Świtoń

  0

  Uważam, że wygrana PIS to głównie zasługa totalnej propagandy robione j w TVP. Ludzie ze wsi i małych miast są skazani na tą telewizję. Ilość audycji pro PIS-owskich jest zatrważająca. Nie. Mamy już telewizji publicznej. T VN i Polsat nie docierają wszędzie i kosztują więcej.
  Jesienne wybory będą tylko powtórką bez większych zmian.

 • obywatelkamania

  Oceniono 2 razy 0

  "PiS podjął słuszną decyzję o zawieszeniu kampanii i pogonieniu w gumiakach na wały przeciwpowodziowe " - PIS przeniósł kampanię na wały powodziowe, a nie zawiesił. Mozna to uważać za "szczęśliwy" traf, choć to katastrofa dla ludzi.

 • burkoslaw1

  Oceniono 8 razy -2

  Te wybory pokazały że większość Polaków to banda debili którym wystarczy dać socjal a zagłosują na kazdego

 • 2bxornot2b

  Oceniono 17 razy -9

  My mamy swiadomosc ze to nie jest walka o miejsca w PE to jest walka o to by Polska przetrwala do konca tego stulecia, jako panstwo odwolujace sie do Polskosci. Powrot postkomuny to bylby kataklizm, my jednak mamy swiadomosc, o co sie toczy ta gra z diablem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX