Krzysztof Śmiszek o przewadze PiS: Ludzi interesowały programy socjalne. Nie chcieli rozmawiać o LGBT czy uchodźcach

- Pod skórą czułem, że ta propaganda mówiąca, iż PiS się kończy, a KE wjeżdża na białym koniu, jest narracją fałszywą - przyznał w powyborczym Poranku Radia TOK FM Krzysztof Śmiszek, "jedynka" Wiosny z Dolnego Śląska i Opolszczyzny do PE.
Zobacz wideo

Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek rano podała na swojej stronie wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego przeliczone z 95,9 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce. Według nich komitety otrzymały: PiS - 46,01 proc. głosów, Koalicja Europejska - 37,87 proc, Wiosna - 6,02 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,71 proc., Lewica Razem - 1,23 proc. 

Wyniki wyborów do europarlamentu. Wiosna z trzecim wynikiem

Krzysztof Śmiszek jeszcze nie wie, czy udało mu się uzyskać mandat - Wiosna najpewniej zdobędzie trzy. - Wszystko się liczy. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie mamy jeden z najwyższych wyników w Polsce, ponad 8 procent - mówił polityk.

Dominika Wielowieyska kontrowała. Przypomniała, że Wiosna zaczynała w sondażach z poziomu ponad 10 procent poparcia. - Więc ten wynik jest słaby - oceniła prowadząca powyborczy Poranek Radia TOK FM. - Nie można powiedzieć, że niczego nie osiągnęliśmy. To wynik dobry jak na taką świeżą i młodą partię. Walczyliśmy o każdy głos, zawsze można powiedzieć, że chcieliśmy więcej - ocenił Krzysztof Śmiszek i dodał, że choć zwycięstwa nie ma, to Wiosna "jest na pudle". - Wbiliśmy się w ten duopol. Bez wagonów pieniędzy ze spółek Skarbu Państwa czy dotacji, które mają inne partie. My własnym sumptem stworzyliśmy energię, która pociągnęła niemal 900 tysięcy Polaków - chwalił się gość TOK FM.

Przedstawiciel Wiosny próbował diagnozować, skąd wzięła się tak znacząca przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Koalicją Europejską i innymi partiami. - Stałem na ulicy przez kilka tygodni, zbierałem podpisy, zabiegałem o głosy. Pod skórą czułem, że ta propaganda mówiąca, iż PiS się kończy, a KE wjeżdża na białym koniu, jest narracją fałszywą. I młodzi, i starsi mówili: jesteście fajni, ale programy socjalne z ostatnich lat nas przekonują - podkreślił.

Jego zdaniem to właśnie sprawy socjalne przesądziły. - Starsze osoby mówiły mi, że Platforma chce im zabrać trzynastą emeryturę. Ludzi nie interesowało LGBT czy uchodźcy. Byli wkurzeni na PiS, że w ogóle podburza te emocje na innym polu niż programy socjalne - mówił Śmiszek. 

Wyniki wyborów do europarlamentu. Śmiszek o współpracy Wiosny z KE

Wielowieyska pytała o przyszłość Wiosny i plany ugrupowania Roberta Biedronia na jesienne wybory do Sejmu i Senatu. - Nie sądzę, żebyśmy rozważali entuzjastycznie włączenie do Koalicji Europejskiej. Bo my zagospodarowaliśmy tę część elektoratu, która nie widzi w tej formacji wiarygodności. To nie jest wina Wiosny, że KE przegrała. W polityce dwa plus dwa nie daje cztery - podkreślił Krzysztof Śmiszek. 

Ocenił, że widzi możliwość ewentualnego porozumienia z PO w sprawie wyborów do Senatu. - Wróg, czyli populiści pisowscy, jest już mocno obecny. Platforma nie jest w stanie wydusić więcej ze społeczeństwa. Wydaje mi się, że Senat jest dobrą okazją do rozmów między Wiosną a KE. Każda ze stron musi przeliczyć swoje szable i zasoby. Opcja Senatu (wspólnego startu w tych wyborach) wydaje się interesująca - ocenił Śmiszek.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (111)
Wyniki wyborów do Europarlamentu. Krzysztof Śmiszek w Poranku Radia TOK FM
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 28 razy 18

  PiS rzuciło pieniądze na stół i okazało się, że Chytra Baba z Radomia to nie przypadek.

 • skandy5

  Oceniono 27 razy 9

  W nocy dokonał się cud nad urną.

  Bo kilkadziesiąt miliardów na podarki wyborcze i ponad miliard rocznie na propagandę w TVP dawało tylko 3 %.

  Wczoraj Kaczyński wezwał komisje wyborcze, że to za mało i dziś jest więcej

 • kocurko

  Oceniono 18 razy 8

  Wygrała Polska, która zamierza żyć na koszt społeczeństwa. Ciemna, słabo wykształcona, nie rozumiejąca świata i procesów nim rządzących. Szkoda, ale my tak łatwo się nie poddamy. Ten pisowski gmach runie, bo runąć musi

 • dobroslawa4

  Oceniono 12 razy 6

  Wygrana PIS i i ich wyborców to słoń na glinianych nogach. Pokraczę....jak zabraknie kasy dla ich wyborców to słoń padnie.

 • dornjuan

  Oceniono 12 razy 6

  Tak się sprzedaje kraj za srebrniki tylko, że ci starzy niedługo odejdą i zostawią nam ten syf.

 • tomtg123

  Oceniono 7 razy 5

  >> Krzysztof Śmiszek: "Nie można powiedzieć, że niczego nie osiągnęliśmy."

  Zgadzam się. Jestem przekonany, że Jarosław Kaczyński uważa że osiągnęliście wiele i jest wdzięczny, bo z jego punktu widzenia Wasz wkład jest cenny.
  Natomiast z punktu widzenia liczby mandatów , to jest tak, że gdyby te wyniki powtórzyły się w wyborach Sejmowych (załóżmy 47% PiS, 38% Koalicja i 5% Wiosna), to wtedy Wiosna wprowadza do Sejmu samodzielnie 1 posła (a PiS w takiej sytuacji ma oczywiście samodzielną większość i to ogromną - 260 posłów).
  Czyli co ? Brawo panie Biedroń... ?

 • rozterka47

  Oceniono 6 razy 4

  Starych ludzi szczególnie o niskim potencjale umysłowym programy nie interesują , oni niewiele mają przed sobą przyszłości , sprzedadzą przyszłość kraju za 'trzynastkę ' ,

  Jednym słowem Polska tania jak barszcz .

  Szkoda tylko , ze dzieci i wnuki będą przez nich płakać

 • andmas

  Oceniono 4 razy 4

  Co się dziwicie ludziom ? pamiętają jak partie rządzące PO/PSL , bez przerwy krzyczały ,że brak środków w budżecie ,podkręcały podatki i daniny dla państwa . Czar goryczy to OFE ,oraz podniesienie wieku emerytalnego dla pracujących . PIS w pewnym stopniu spełnił oczekiwania leniwych i cwanych Polaków , niestety ta patologia rządzenia będzie bardzo kosztowna i doprowadzi do katastrofy gospodarczej , szkoda młodego pokolenia .

 • andrzejlublin2019

  Oceniono 14 razy 4

  Te wybory przegrała i zasłużenie cała PO. Wciąż te same twarze na czele z kluchy z olejem Schetyna. Jaki program miała KE? Ekologia? ale że co jakie konkrety ? Służba zdrowia ? A konkretnie co. Grali na anty Piss i się przeliczyli. Sorry ale żeby myśleć o ekologii to trzeba mieć zaspokojone podstawowe potrzeby. Biedna rodzina z prowincji nie zainwestuje 10 tys w nowy piec. Nie zainwestuje nawet 2 ) % tej wartości bo nie ma z czego. Przez dwie kadencje PO miała te grupy gdzieś więc nie ma się co dziwić , że prowincja pokazała środkowy palec tłustym kotom z Warszawy. Przykre to ale prawdziwe. Mają jeszcze chwile na mobilizacje i na wymianę betonu na czele ze starymi dziadkami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX