Michał Szułdrzyński: Opozycja kompletnie rozminęła się z nastrojami społecznymi, popełniła duże błędy

Koalicja Europejska popełniła w kampanii wiele błędów, a jej przyszłość stoi pod znakiem zapytania - przekonywali publicyści, którzy w TOK FM komentowali wyniki wyborów do PE. Jako błąd wskazali m.in. straszenie Polaków polexitem. - Wyborcy kompletnie tego nie kupili - ocenił Michał Szułdrzyński.
Zobacz wideo

Na ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego wciąż czekamy. Do tej pory Państwowa Komisja Wyborcza podała dane po zliczeniu 99,31 proc. komisji obwodowych. Wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45,56 proc. Druga jest Koalicja Europejska - 38,30 proc., a trzecia Wiosna - 6,04 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego. To Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,70 proc. i Lewica Razem - 1,24 proc.

Różnica między dwoma głównymi ugrupowaniami jest większa niż w sondażowych wynikach podawanych w niedzielę wieczorem. Przypomnijmy, badanie Ipsos dawało KE 38,4 proc., a PiS - 43,1 proc.

Wynik wyborów do PE. "Przekonanie, że PiS dba o swoich wyborców"

Zdaniem Agaty Szczęśniak z OKO.press znaczące zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości wynika z dwóch rzeczy.

- Po pierwsze to przekonanie wyborców PiS, że ta partia naprawdę o nich dba i realnie poprawia byt ludzi. Wyborcy to widzą, żyje im się lepiej. Chodzi nie tylko o 500 plus, ale też na przykład o wyższą stawkę godzinową - mówiła dziennikarka. - Druga kwestia to dobrze przeprowadzona kampania wyborcza i dobry wybór Prawa i Sprawiedliwości, żeby nie koncentrować się na wielkich miastach. Ta kampania toczyła się w wioskach i małych miasteczkach. My jej często nie widzieliśmy, a okazała się skuteczna - dodała.

Według redaktora naczelnego "Wprost" Jacka Pochłopienia wyborcy docenili tych polityków, "co do których czuli, że są blisko nich". - Znamienny jest wynik Beaty Szydło, która zebrała najwięcej głosów [ponad pół mln - red.] - mówił.

Szułdrzyński: opozycja rozminęła się z nastrojami społecznymi

Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej" zwrócił uwagę na bardzo duże rozminięcie się opozycji z nastrojami społecznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe. - Wiele osób uległo wrażeniu, że skoro film "Kler" został obejrzany przez sześć milionów ludzi, a do wczoraj 21 mln razy wyświetlono film "Tylko nie mów nikomu", to polskie społeczeństwo poszło na lewo i zlaicyzowało się. Jeśli ktoś uznał, że należy to przełożyć na politykę i rozpocząć walkę z Kościołem, to się przeliczył. Okazało się, że Polacy są znacznie bardziej umiarkowani - powiedział dziennikarz.

Zdaniem Szułdrzyńskiego błędem Koalicji Europejskiej było "odpuszczenie sobie skrzydła centrowo-konserwatywnego", które w swoich kręgach wcześniej miała. - Tę konserwatywną nóżkę miał tworzyć PSL, ale jak spojrzymy na wyniki sondażowe, to widzimy, że 70 proc. rolników głosowało na PiS - wskazał dziennikarz.

Według publicysty wyniki do PE i zwycięstwo PiS pokazuje też, że duże znaczenie miały dla wyborców oferty socjalne składane przez partię rządzącą, choć podczas kampanii (zwłaszcza w mediach społecznościowych) one wcale nie wybrzmiewały nazbyt głośno. - Jak widać, ta debata, która się toczy w wirtualu, ma się nijak do realu - przyznał.

Przyszłość KE pod znakiem zapytania

Według Agaty Szczęśniak wynik wyborów do PE stawia pod znakiem zapytania przyszłość Koalicji Europejskiej. - W tej chwili stawiałabym na to, że się rozpadnie. Ktoś, być może PSL, spróbuje swoich sił samodzielnie - powiedziała, choć przyznała, iż długo była przekonana, że jak najszerszy sojusz to dobry pomysł.

Jacek Pochłopień zwrócił uwagę, że KE budowała swoją kampanię przede wszystkim na haśle "odsuńmy PiS od władzy". - To jest za mało. Na tym nie da się poprawić wyniku na jesieni - ocenił. Zdaniem naczelnego "Wprost" zagadką teraz jest to, jak postąpi Polskie Stronnictwo Ludowe, które z jednej strony mogłoby wystartować samodzielnie, ale z drugiej - jest duże zagrożenie, że nie przekroczy pięcioprocentowego progu. - Jak widzimy, PiS dość sprawnie radzi sobie na wsi - powiedział.

- Ciekawe też, czy będzie refleksja w Koalicji Europejskiej. W ich kampanii popełniono kilka poważnych błędów. Po pierwsze, wyborcy kompletnie nie kupili hasła, że będzie w Polsce polexit. PiS to rozbroił - powiedział na koniec Michał Szułdrzyński. - Po drugie mam wrażenie, że błędem koalicji było liczenie przez opozycję na to, że protesty kolejnych grup zawodowych, np. nauczycieli, osłabią PiS. Mam wrażenie, że PiS wręcz na tym wygrał - dodał.

>> CZYTAJ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO: Wyniki wyborów do PE. Spektakularna wygrana PiS

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (150)
Wyniki wyborów do europarlamentu. Michał Szułdrzyński: Opozycja kompletnie rozminęła się z nastrojami społecznymi, popełniła duże błędy
Zaloguj się
 • po-nurak

  Oceniono 18 razy 10

  Qwa, 2 dni temu czytałem tu przecież, że kaczyści są w defensywie i że całkowicie im się rozsypała kampania wyborcza. I że główny kaczor się pogubił zupełnie.
  A tu pi......

 • a1953

  Oceniono 16 razy 8

  Powiem tylko to że kiedy przyjdzie kryzys a przyjdzie to PIS z dentymi wypłatami sobie i tak nie poradzi a to co teraz bez umiaru wypłacają aby mieć większe poparcie będziecie wy drodzy obywatele spłacać i żebyście tylko pamiętali ,że zawdzięczacie to PIS owi.Poza tym pamiętajcie o innych ważnych dziedzinach zycia jak sądownictwo szkolnictwo służba zdrowia które PIS zrujnował i te 500 nie zrekomensują tamtych szkód.Amen

 • 0roman0

  Oceniono 13 razy 7

  Dopóki PiS rozdaje pieniądze na lewo i prawo dopóty będzie u władzy. Nikt (a przynajmniej wiekszość) nie będzie głosować na ludzi, partie, program który jest niewiadomą. PiS zwyczajnie skorumpował społeczeństwo. Gdy gospodarka zacznie się chwiać, gdy zacznie brakować pieniędzy w budżecie to wówczas pojawi się szansa dla opozycji. Wówczas będą mogli przedstawić jakiś sensowny program i przyciągnąć wyborców. Samo straszenie już się nie sprawdza ponieważ ludzie widzą że PO i inni od lat straszą PiSem a mimo wszystko sporej części społeczeństwa żyje się lepiej. Stać ich na więcej niż za rządów PO i na co im zmiana?

 • androx

  Oceniono 7 razy 5

  Wyborcy "nie kupili" chyba niczego, co dotyczy PiSu. Bo PiS daje im żywą gotówkę, i to za nic!

 • mm0427

  Oceniono 5 razy 5

  Właśnie - stawka godzinowa. III RP to kraj gdzie duża większość ludzi zarabia dużo poniżej średniej krajowej. Jest to uregulowane polskim prawem. I tak, właśnie takie rzeczy jak zwiększenie tej wciąż skandalicznie niskiej stawki, trafia do ludzi - jest bezpośrednio odczuwalne. To nie wina "prostych ludzi", że są w takim miejscu w jakim są skoro mamy taki a nie inny system, odtwarzający dziwactwa II RP podlane neoliberalizmem niszczącym społeczeństwa. Medialne i edukacyjne mieszanie lewicowości z komunizmem będzie tylko utrwalało system państwowy bez państwa.... Pańszczyzna w wersji 2.0.

 • kgbltd

  Oceniono 6 razy 4

  Ja byłem na prowincji i wiem ze ludzie boją się za zabiorą im węgiel bedą płacić 3x tyle za ogrzewanie

  ... a pis im węgla nie zabierze.

  trywialne ale trawidziwe

 • andrzej2310

  Oceniono 8 razy 4

  Wyborcy PIS "kupili" tylko żywą gotówkę i wylegli masowo do urn na wsiach i małych miastach. Im mniej wykształceni tym chętniej poparli PIS.

 • konigin

  Oceniono 11 razy 3

  Krotko mowiac: swinie poswieca wszystko dla pelnego koryta, idealy i myslenie maja pod ogonem.

 • aronia0

  Oceniono 9 razy 3

  Teraz wszyscy udaja madrych i mowia, jakie bledy popelniala KE. Moze i popelniala, ale gdzie byli wtedy ci wszyscy publicysci, socjolodzi i politolodzy, tak chectnie wystepujacy w telewizji?. Z tego co pamietam, mowieli ze taka taktyka KE sie sprawdzi. A teraz zmienili zdanie? Ich opinie nie sa warte funta klakow. Ciemny lud polecial na kase i tyle. Nie ma co filozofowac, ze bylo inaczej. Gdyby w Polsce pojawili sie Marsjanie i rozdali pieniadze, to lud pisowski odrwocilby sie od pisu i oddal glosy na Marsjan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX