Wyniki wyborów do Europarlamentu. Grzegorz Schetyna: Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić, ale musimy zrobić dużo więcej

- Trzeba wyciągnąć wnioski z tego co się stało. Musimy zrobić dużo więcej. Mamy na to 4-5 miesięcy. Musi być dobry pomysł polityczny, musi być mobilizacja wyborców Koalicji Europejskiej - stwierdził Grzegorz Schetyna. KE znacząco przegrała z PiS wybory do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

Wyniki wyborów do PE [RELACJA NA ŻYWO]>>>

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,57 proc., a Koalicja Europejska 38,29 proc. - wynika z opublikowanych na stronie PKW wyników z 99,25 proc. komisji. Najnowsze dane potwierdzają, że do PE wejdą trzy polskie ugrupowania, prócz PiS i KE mandaty zdobyła także Wiosna Roberta Biedronia.

- Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić, ale musimy zrobić dużo więcej - podkreślił szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, odnosząc się do wyników Koalicji Europejskiej w wyborach do PE. - Mamy na to 4-5 miesięcy; musi być dobry pomysł polityczny, musi być większa mobilizacja wyborców KE - tak wyniki niedzielnych wyborów skomentował lider PO.

Schetyna w TVN24 przypomniał, że  "Jarosław Kaczyński przegrywał osiem wyborów z rzędu i wszyscy go pogrzebali". - My na razie szukamy. Zbudowaliśmy koalicję, która zjednoczyła opozycję i to był pierwszy krok. Nie wystarczyło, zgoda, ale jest pytanie, co dalej. Nie ma alternatywy, dla tego, co udało nam się zrobić, czyli zjednoczyć opozycję. Trzeba rozszerzyć tę formułę, trzeba znaleźć wspólny program, trzeba trafić tam, gdzie przegraliśmy. To jest dziś wyzwanie dla nas  - powiedział Schetyna.

Jak podkreślił przewodniczący PO, gdyby partie tworzące Koalicję Europejską startowały osobno, PiS zdominowałby te wybory.

- To będzie walka o wszystko, w październiku rozstrzygnie się los Polski na dekady. Jeżeli nie będziemy w porozumieniu, to po prostu przegramy. Nie mam żadnych złudzeń co do tego (...). Nie ma alternatywy dla tego, czy jednoczyć opozycję. Są dwa wielkie bloki: blok PiS i blok Koalicji Europejskiej - stwierdził Schetyna.

Wyniki wyborów do Europarlamentu. Neumann: mało czasu na analizy

- Na ocenę kampanii też przyjdzie jeszcze czas - mówił w Poranku Radia TOK FM Sławomir Neumann. Szef klubu parlamentarnego PO-KO zaraz też przyznał, że "nie ma tego czasu za wiele".

- W tym meczu, w pierwszej połowie przegrywamy, teraz jest przerwa w szatni. Trzeba przeanalizować to, co się stało, przekazać sobie te najważniejsze informacje - dodał polityk PO.

Czytaj też: Wyniki wyborów do Europarlamentu. Beata Szydło najlepsza w kraju, sprawdź 10 najwyższych wyników>>>

TOK FM PREMIUM