Żakowski wysyła liderów opozycji "po naukę do pana Jarosława". "Jak się zwycięża"

W specjalnym, powyborczym Poranku Radia TOK FM spotkali się poranni prowadzący - Dominika Wielowieyska, Karolina Lewicka, Jacek Żakowski i Piotr Kraśko - i komentowali wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Zobacz wideo

PKW opublikowała ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce. Wynika z nich, że PiS otrzymało 45,38 proc. głosów, Koalicja Europejska - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,69 proc., Lewica Razem - 1,24 proc.  

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego komentowali dziennikarze TOK FM. Jacek Żakowski ocenił, że należy pogratulować Jarosławowi Kaczyńskiemu. - To jego życiowy sukces. Liderów opozycji powinniśmy wysłać po naukę do pana Jarosława - jak zwyciężać. Tam są patenty polityczne – ocenił Żakowski i dodał, że PiS-owi zawdzięczamy mobilizację elektoratu (frekwencja była najwyższa w historii wyborów do PE-red.), bo przekonał swoich wyborców, że Europa też jest ważna. Z dziennikarzem "Polityki' zgodziła się Dominika Wielowieyska. - To osobisty sukces Kaczyńskiego. Przekonał ludzi, że dojście opozycji do władzy jest ryzykiem, że ograniczą 500 plus, czy podwyższą wiek emerytalny. Wyborcy kalkulowali, że PiS bardziej się opłaca. I to było kluczowe – powiedziała Wielowieyska.

Karolina Lewicka dodała, że jej zdaniem Prawo i Sprawiedliwość wykazało się największą determinacją przy tych wyborach. - Zjednoczona Prawica chciała te wybory wygrać i robiono wszystko, żeby to osiągnąć. Politycy wszystkich szczebli bardzo intensywnie pracowali w terenie. Kiedyś ludzie się wstydzili głosować na PiS. Teraz są z tego dumni. Cieszą się, że PiS o nich dba i gwarantuje im bezpieczeństwo socjalne i nie tylko – wyjaśniła dziennikarka.  Z kolei Piotr Kraśko zwrócił uwagę, że PiS zrozumiał, że "nie da się wygrać wyborów huśtając wielką łodzią z napisem Europa". - A Koalicja Europejska nie miała pomysłu na kampanię wyborczą. Była w ich wykonaniu koszmarna – mówił Kraśko.

Wyniki wyborów do Europarlamentu. Żakowski o KE

Żakowski stwierdził, że świetnym ruchem w wykonaniu Grzegorza Schetyny było zorganizowanie Koalicji Europejskiej. - Schetyna genialnie zamieszał, ale od tego herbata nie zrobiła się słodsza. Symbolem tego wszystkiego SLD-owskie jedynki na listach – mówił Żakowski. Z pierwszych miejsc na listach KE mandaty uzyskali między innymi Leszek Miller czy Włodzimierz Cimoszewicz. - To są ludzie poprzedniej epoki, dziś nie da się w taki sposób odnieść sukcesu w Europie. Oni zbierają głosy, ale nie wywołują entuzjazmu u nowych wyborców – wyjaśniał dziennikarz "Polityki". Jak dodał, Koalicja Europejska to teraz "pusta butelka". - Trzeba wypełnić ją treścią. Jest konieczność szybkiego wysiłku intelektualnego, żeby stworzyć program, który będzie porywający, a nie tylko przerażający przeciwnikiem – tłumaczył Jacek Żakowski.

Wielowieyska dodała, że Grzegorz Schetyna nie potrafił przekonać do siebie młodych wyborców. Jak wynika z sondażu Ipsos, niemal 3 na 4 osoby w wieku od 18 do 29 lat zostały w domu. Natomiast Karolina Lewicka mówiła, że Komisja Europejska "była w uśpieniu". - Myśleli, że to najłatwiejsze dla nich wybory. Liczyli, że wezmą elektorat z miast, a PiS nie ruszy wsi. Wynik ich zaskoczył, nie zdali tego egzaminu – oceniła Lewicka.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (134)
Wyniki wyborów do Europarlamentu. Żakowski wysyła liderów opozycji "po naukę do pana Jarosława". "Jak zwyciężać"
Zaloguj się
 • gr_ub_y

  Oceniono 18 razy 6

  Ja pierniczę.

  Nawet 1go dnia nie wytrzymali razem ci co wjechali na plecach PO do europarlamentu.

  Miller już zapowiedział, że odchodzi z KE i będzie zasiadał w PE w zupełnie innym ugrupowaniu niż ekipa Schetyny.

  Wyborcy PO, czy nie wstyd wam, że głosowaliście na czerwonych płatnych zdrajców i pachołków Rosji, którzy znowu zdradzili?

 • adam_l27

  Oceniono 12 razy 6

  Żeby wygrać wybory parlamentarne musieliby teoretycznie stworzyć koalicję powiększoną o Biedronia i Zandberga co bedzie bardzo zabawne. Fioletowi komuniści razem z Nowoczesną :D
  A może pora rozwiązać PO i budować coś nowego, prawdziwego, z programem w który ludzie mogą uwierzyć. Bo przecież nikt nie wierzy w obietnice Schetyny i jego kolegów.

 • szaja25

  Oceniono 9 razy 5

  Jacuś, zapomniałeś jak zachęcałeś żeby dać rządzić Pisowi, niech pokaże co potrafi. I co, mądralo?

 • japka_putina

  Oceniono 12 razy 4

  Na naukę czego Żakowski wysyła do Kaczyńskiego? Na naukę wyrzucania pieniędzy w błoto lub rozrzucania ich z helikopterów? Na lekcję zadłużania wnuków, żeby sypnąć na najgłupszych, na gigalotnisko, milion samochodów elektrycznych i parę innych mrzonek? Na lekcję bezczelnego i konsekwentnego okłamywania ciemnej masy? Na lekcję straszenia spedalaniem dzieci, upadkiem cywilizacji białego człowieka, Niemcami, Rosjanami, Żydami i czort wie kim jeszcze?

  To że Hitler budował świetnie funkcjonujące obozy zagłady, to jeszcze nie powód, żeby stawiać go za wzór CZEGOKOLWIEK. Niestety, Żakowski po raz nie wiadomo który okazał się niemiłosiernym palantem. Porażającym palantem. Gigapalantem.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 10 razy 4

  >Żakowski wysyła liderów opozycji "po naukę do pana Jarosława". "Jak się zwycięża"

  Po pierwsze - nie pedałować...

 • miloz1

  Oceniono 12 razy 4

  Istna Rada Mędrców. Należało jeszcze zaprosić Lecha Wałęsę, on by jasno i rzeczowo uzupełnij te mentorskie wywody.

 • e-mars

  Oceniono 5 razy 3

  No, nie zgadzam się. Co to za geniusz, który nie licząc się z następstwami, wygrywa wybory, bo rozdaje na skalę niespotykaną nieswoje pieniądze? Zarzuca Pan, że KE nie miała programu? A jak racjonalnie konkurować z programem, w ramach którego ludziom niewyedukowanym i prostym daje się gotówkę do ręki. I jeszcze zastrzega się, że ta gotówka będzie nadal rozdzielana tylko i wyłącznie, gdy wygra PIS? Czy KE miała dawać więcej (o zgrozo, próbowała), czy obiecać, że to ograniczy? Nie przepadam za Schetyną, nie nadaje się na lidera, ale i tak udało mu się całkiem sporo. To nie on przegrał (38%!). To PIS wygrało, bo zamierza robić rzeczy, których normalny odpowiedzialny polityk nigdy by nie zrobił. Tak jak żaden normalny i odpowiedzialny prezes TV, nie dopuściłby do takiego moralnego upadku tej instytucji. Jak Pan myśli, co by oglądała większość: filmy Patryka Vegi, czy Bergmana? I jak z tym konkurować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX