Wyniki wyborów do Europarlamentu. Dominik Tarczyński wybrany, ale na mandat musi czekać, aż dokona się brexit

Przez przesuwający się brexit jeden z wybranych posłów nie zasiądzie na razie w Europarlamencie. PKW przekazała, że tym posłem będzie Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019 sprawiają niespodzianki. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta, w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce wybranych zostało 52 europosłów, o 1 więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji Europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

W międzyczasie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przesunęło się w czasie, a wybory europejskie w tym kraju przeprowadzono. Brytyjscy posłowie zasiądą w Europarlamencie. Do kiedy? Nie wiadomo, gdyż ostatecznego terminu brexitu nie ma, a w piątek 24 maja Theresa May, szefowa brytyjskiego rządu zapowiedziała dymisję. Jeśli Wielka Brytania opuści UE w trakcie kadencji PE, swój mandat obejmie 52. wybrany w Polsce europoseł.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. 52 europoseł

W jaki sposób ustalono, który poseł będzie czekał? Zgodnie ze specjalną ustawą, PKW po wyliczeniu wyników wyborów do PE ustaliło, któremu komitetowi wyborczemu przypadł 52. mandat. Następnie komisja ustaliła, który spośród posłów do PE wybrany z list tego komitetu uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Okazało się, że tym posłem jest Dominik Tarczyński, który startował z okręgu łączącego Małopolskę i Świętokrzyskie. Zgodnie z nowymi przepisami to ten poseł straci mandat w PE, w razie gdyby Polsce przypadło ich 51, a nie 52.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM