Wybory do Sejmu już za chwilę. CBOS publikuje nowy sondaż, w którym PiS jest potęgą

Ledwie poznaliśmy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, a już CBOS opublikował najnowszy sondaż. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w maju, 46 proc. osób deklarujących udział w wyborach poparłoby PiS, 20 proc. głosowałoby na PO, po 6 proc. uzyskałyby Wiosna i Kukiz'15 ; progu wyborczego nie przekroczyłyby m.in. PSL, Nowoczesna i SLD.
Zobacz wideo

Według sondażu CBOS, udział w głosowaniu zadeklarowało 75 proc. dorosłych Polaków - nieznacznie więcej niż przed miesiącem i tylu, ilu w marcu.

Sondaż przed wyborami parlamentarnymi

W porównaniu z wynikami z kwietnia, poparcie dla PiS wzrosło o 3 proc. O 2 proc. więcej ankietowanych niż przed miesiącem zadeklarowało chęć głosowania na PO. Notowania Kukiz'15 wzrosły o 2 punkty proc., a Wiosny o 1 punkt proc. Według sondażu progu wyborczego nie przekroczyłyby: PSL - 4 proc. głosów (bez zmian od kwietnia), SLD - 2 proc (spadek o 1 proc.) oraz KORWiN, Nowoczesna, Partia Razem i Ruch Narodowy, które uzyskały po 1 proc. poparcia. Ponadto 11 proc. badanych nie umiało powiedzieć na kogo zagłosuje. Tym samym odsetek niezdecydowanych spadł od kwietnia o 3 proc.

Jak podkreślił CBOS, kampania wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wpłynęła na poprawę wyników dwóch najważniejszych, przodujących w sondażach partii. "Mimo intensywnej końcówki kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego deklarowana frekwencja w wyborach do krajowego parlamentu praktycznie się nie zmieniła. Może to oznaczać, że osiągnęła, jak na obecne czasy, swój pułap, a pozostali wyborcy nie są zainteresowani polityką i udziałem w demokratycznych procedurach wyborczych" - wskazał ośrodek sondażowy.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 16-23 maja 2019 r. na liczącej 1138 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych.

Sondaż tuż po wynikach wyborów

W poniedziałek 27 maja PKW podała pełne i oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. PiS zdobyło w nich 45,38 proc., Koalicja Europejska - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. Wszystkie pozostałe partie znalazły się pod progiem wyborczym. WIĘCEJ >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM