Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

W zbliżających się wyborach można głosować poza miejscem zamieszkania. Wystarczy pobrać stosowne zaświadczenie lub dopisać się do spisu wyborców. Jeśli zdążymy, a czasu jest coraz mniej, to nawet zagraniczny wyjazd nie powinien uniemożliwić nam głosowania.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy i jak głosować? 

Datę wyborów na 13 października 2019 wyznaczył - zgodnie z przepisami - prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z prawem wybory do Sejmu i Senatu muszą odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Prezydent do wyboru miał więc 5 niedziel - trzy w październiku (13, 20 i 27) oraz dwie w listopadzie (3 i 10). Zdecydował się na pierwszy możliwy termin. 

Kiedy i jak głosować? Wybory parlamentarne odbywają się raz na cztery lata (chyba, że skrócona zostanie kadencja parlamentu). Obywatele Polski, którzy posiadają czynne prawo wyborcze, w drodze głosowania wybierają 460 posłów i 100 senatorów. Przy czym niemożliwe jest startowanie jednocześnie do obu izb. Nastroje związane z nadchodzącymi wyborami do Sejmu i Senatu 2019 są dość burzliwe. Majowe wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45,38 proc., drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska, która zdobyła 38,47 proc., a trzecia była Wiosna z wynikiem 6,06 proc.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu 2019 może odbyć się poza miejscem zamieszkania. Przeprowadzka czy dłuższy wyjazd nie powinny więc stanowić problemu dla osób, które na jesieni chcą oddać swój głos. Jeżeli wiemy, że w dniu głosowania będziemy poza domem, a chcemy wziąć udział w wyborach parlamentarnych, wystarczy udać się przed wyjazdem do urzędu gminy i postarać się o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Za jego okazaniem możemy głosować nie tylko w Polsce, ale również za granicą oraz na polskim statku morskim. Posiadanie takiego zaświadczenia przyda się więc szczególnie uczniom i studentom wyjeżdżającym na zagraniczne uczelnie oraz osobom, których praca wymaga regularnego przemieszczania między krajami.

Zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania można pobrać we właściwym urzędzie gminy (tam, gdzie jesteśmy zameldowani) do 11 października. 

Drugim sposobem, przeznaczonym przede wszystkich dla osób, które pozostaną w konkretnym miejscu na dłużej, jest złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców gminy. Wniosek ten można złożyć zarówno przez internet (poprzez profil zaufany), jak i osobiście. Do takiego wniosku dołączyć należy kserokopię ważnego dokumentu tożsamości. Można też dodać załącznik, który potwierdzi, że przebywa się na terenie gminy, np. umowę najmu mieszkania, umowe o pracę. 

W opcji pierwszej wystarczy wypełnić elektronicznie formularz dostępny na stronie obywatel.gov.pl i poczekać na rozpatrzenie wniosku. Decyzję o wpisaniu do rejestru lub odmowie otrzymuje się w ciągu 5 dni. Osoby preferujące tradycyjną drogę załatwiania spraw, muszą udać się do urzędy gminy w miejscu swojego zamieszkania.

Jest też trzecia możliwość - można dopisać się do spisu wyborców. Ważna informacja: można to zrobić tylko do wtorku - 8 października. Wniosek o dopisanie do spisu można składać w urzędzie gminy lub dzielnicy (w Warszawie) ze względu na miejsce pobytu. Czyli tam, gdzie będziemy w dniu wyborów. Co ważne, inaczej niż w przypadku dopisywania się do rejestru wyborców, nie potrzeba przedstawiać żadnym dodatkowych dokumentów, poza dowodem osobistym. 

Każdy wyborca może sprawdzić, czy został ujęty w spisie wyborców, między 23 września a 8 października 2019 r.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM