Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować bez meldunku?

W Polsce ustanowiony jest obowiązek meldunkowy. Jednak osoby, które przebywają w innym miejscu zamieszkania, nie muszą jechać do miejsca meldunku, aby wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Wybory parlamentarne 2019 - jak głosować bez meldunku?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować bez meldunku?

Aby wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu 2019, należy dopełnić wszelkich formalności. W Polsce ustanowiony jest obowiązek meldunkowy, co oznacza, że osoby mieszkające w Polsce - w tym cudzoziemcy - muszą być zameldowane na stałe lub czasowo. Jednak ci, którzy są obywatelami polskimi i nie są pozbawieni biernego prawa wyborczego, a w dniu wyborów przebywają w innym miejscu zamieszkania, również mogą głosować. I wcale nie muszą jechać do miejsca meldunku, aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Oddać głos można również bez meldunku w danej gminie.

Osoby, które chcą zagłosować w miejscu, w którym nie posiadają meldunku, mogą zrobić to na kilka sposobów. Przede wszystkim mogą ubiegać się o wpis do rejestru wyborców, który zapewni możliwość głosowania w danym miejscu w 2019 roku oraz także we wszystkich kolejnych wyborach. Na decyzję o dopisaniu lob o odmowie urząd ma pięć dni, warto o tym pamiętać, by odpowiednio wcześnie zacząć załatwiać formalności. 

Mniej zobowiązującą opcją jest wpis do spisu wyborców, który pozwala wyborcy na jednorazowe głosowanie w danym miejscu. Ważna informacja: można to zrobić tylko do 8 października.

Osoby, które nie są pewne co do swojego adresu zamieszkania, często się przemieszczają lub nie chcą być związane z jednym miejscem, mogą ubiegać się o zaświadczenie uprawniające do głosowania. Dzięki niemu można wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu w całej Polsce i poza jej granicami, także na polskim statku morskim.

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie już 13 października

Tej jesieni Polacy ruszą do urn, żeby zagłosować na swoich kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Datę wyborów wyznaczył - zgodnie z prawem - prezydenta Andrzej Duda. Wybrał on pierwszy możliwy termin. 

Wybory Parlamentarne odbywają się raz na cztery lata (chyba, że skrócona zostanie kadencja parlamentu). Obywatele Polski, którzy posiadają czynne prawo wyborcze, w drodze głosowania wybierają swych przedstawicieli (460 posłów i 100 senatorów) do dwuizbowego parlamentu (Sejmu i Senatu). Przy czym niemożliwe jest startowanie jednocześnie do obu izb. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM