Czy Lewica zdoła zarejestrować komitet wyborczy? PKW ma zastrzeżenia do złożonego wniosku

Państwowa Komisja Wyborcza wezwała do usunięcia wad w zawiadomieniu o utworzeniu przez SLD, Wiosnę i Razem. Lewica ma trzy dni na poprawki.
Zobacz wideo

W poniedziałek PKW zarejestrowała 6 komitetów wyborczych, m.in. PiS i Koalicji Obywatelskiej. Komitetu nie udało się zarejestrować komitetowi, który tworzą SLD, Razem i Wiosna Roberta Biedronia. Powodem jest różnica w nazwie: w ewidencji partii politycznych nazwa partii politycznej tworzącej KW Lewica brzmi: "Sojusz Lewicy Demokratycznej", a skrót jej nazwy to "SLD". Zatem skrót nazwy komitetu "KW Lewica" jest niezgodny z wpisem do ewidencji partii politycznych - skrót nazwy komitetu, w przypadku partii, powinien zawierać litery KW (Komitet Wyborczy), a następnie zgodną z wpisem do ewidencji - nazwę lub skrót nazwy partii, która go tworzy. 

W ubiegłym tygodniu Konwencja Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej dokonała zmian w statucie, w ramach których skrót nazwy partii "SLD" zmieniono na "Lewica". Komitet wyborczy pod taką samą nazwą zamierza wystawić listy w wyborach parlamentarnych, na których mają się znaleźć kandydaci SLD, Wiosny i Razem oraz innych drobnych ugrupowań lewicowych.

Zapytana o wezwanie wystosowane przez PKW, rzeczniczka SLD oraz sztabu wyborczego Lewicy Anna-Maria Żukowska przyznała w rozmowie z PAP, że lewicowy komitet spodziewał się takiego stanowiska Komisji. - Chcieliśmy złożyć zawiadomienie o rejestracji komitetu jak najszybciej, żeby korzystać z ochrony nazwy - wyjaśniła Żukowska. Zaznaczyła jednocześnie, że inicjatorzy lewicowego porozumienia zakładają, że w ciągu trzech dni - jakie wyznaczyła PKW na skorygowanie zawiadomienia o utworzeniu komitetu - warszawski Sąd Okręgowy dokona zmiany w prowadzonej przez siebie ewidencji partii politycznych, która umożliwi zarejestrowanie komitetu pod wnioskowaną nazwą. Według rzeczniczki sztabu Lewicy zasadność takiego oczekiwania wynika z wiedzy "operacyjnej i prawniczej". - "Plan B" będzie wdrażany, jak się nie uda "plan A" - dodała, dopytywana o inne plany na wypadek, gdyby decyzja sądu jednak się opóźniła.

Na usunięciu wad komitet partii lewicowych ma trzy dni. 

Rejestracja komitetów. Mało czasu

PKW przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetu do 26 sierpnia.

Komitet wyborczy mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.

Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM