PiS i... długo nic. Nowy sondaż i bardzo duża przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego nad resztą stawki

Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, 44 proc. respondentów zagłosowałoby na listę PiS, na listę Koalicji Obywatelskiej - 27 proc., a na blok Lewicy - 11 proc; do Sejmu dostałaby się także Konfederacja z 5 proc. głosów - wynika z wtorkowego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.
Zobacz wideo

Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, na listę wyborczą PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia zagłosowałoby o dwa punkty procentowe więcej badanych niż w podobnym badaniu przeprowadzonym 15 lipca. Na listę Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) w najnowszym badaniu wskazało 27 procent badanych - tyle samo co w lipcu.

Trzecie miejsc przypadło w sondażu blokowi Lewica (SLD, Wiosna, Razem), który cieszy się poparciem 11 procent pytanych. Według badania do Sejmu dostałaby się również Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy), którą wskazało 5 procent ankietowanych.

Poza Sejmem znalazłaby się wspólna lista PSL i Kukiz'15, którą wskazało 4 procent respondentów, a także Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem na poziomie 1 proc. Wyznaczony ordynacją próg wyborczy dla partii politycznych wynosi 5 procent, a dla koalicji - 8 procent.

Kantar podaje, że odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć, jeszcze nie zdecydowałem" wybrało 5 proc. respondentów, a 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Sondaż telefoniczny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany w dniach 12-13 sierpnia 2019 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wynosiła 1003 osoby.

TOK FM PREMIUM