Znamy "jedynki" na listach PSL i Kukiz'15. Kosiniak-Kamysz: Wyprowadzimy Polskę z rynsztoku kłamstwa i obłudy

Podjęliśmy się budowy Koalicji Polskiej nie przeciwko komuś; nie jesteśmy anty-PiS ani anty-opozycją, jesteśmy za silną, demokratyczną i sprawiedliwą Polską - mówił w sobotę lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz na krajowej konwencji PSL w Płocku. Ludowcy i Kukiz'15 zaprezentowali "jedynki" na listach wyborczych do Sejmu.
Zobacz wideo

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska jest wspólnotą, którą trzeba wzmacniać, a w wielu miejscach - przywrócić. - Tu w Płocku jest Polska. W każdej z naszych miejscowości, z naszych miast, miasteczek, wsi, na każdym osiedlu, wszędzie gdzie są ludzie dobrej woli, gdzie jesteśmy my, są nasi rodacy - powiedział lider ludowców. - Z dumą przychodzimy we wspólnocie uświęconej tradycji ruchu ludowego, reprezentowanej przez zielone historyczne sztandary. Wierni naszej tradycji. Wierni hasłu: Żywią i Bronią. "Bóg, Honor, Ojczyzna". Idziemy dziś do kolejnych wyborów, do kolejnej bitwy o lepszą Polskę - zadeklarował lider PSL.

- Wyprowadzimy Polskę z rynsztoku kłamstwa i obłudy, w który wywlekli nas ci, którzy niestety często największe frazesy mają na ustach, ale później nie potrafią ich zrealizować - mówił Kosiniak-Kamysz. 

Kukiz podczas przemówienia na konwencji krajowej PSL, które wystartuje w jesiennych wyborach jako komitet wyborczy PSL-Koalicja Polska, wspomniał 2015 rok, gdy kandydował do Sejmu. Jak zaznaczył, wówczas przysięgał, że nigdy nie zdradzi postulatów obywatelskich.  Obiecywał wtedy, że nigdy nie zrezygnuje - jak mówił - z "walki o możliwość indywidualnego startu do Sejmu każdego obywatela Rzeczpospolitej". Przypomniał również postulat, aby "obywatele mogli korzystać z instytucji referendum", a także, by można było odwołać posła w trakcie kadencji. - (Przysięgałem), by można było skończyć z korupcją we wszystkich - podkreślam - we wszystkich partiach politycznych. Przysięgałem, że zrobię wszystko, by obniżyć podatki, by wyzwolić drobnych przedsiębiorców z tego fiskalizmu - dodał Kukiz. - Przysięgałem, że swoich postulatów nie zdradzę i przysięgi dochowałem - powiedział.

- Celujemy w dwucyfrowy wynik w nadchodzących wyborach. Celujemy w to, aby zostać "języczkiem u wagi". My będziemy decydować, kto będzie miał władze w Polsce, a władze w Polsce będzie miał ten, kto będzie pracował dla obywateli, a nie będzie ich panem - podkreślił Kukiz.

"Jedynki" Koalicji Polskiej

Na Dolnym Śląsku w Wałbrzychu "jedynką" listy PSL-KP będzie lider dolnośląskich struktur PSL Paweł Gancarz, a we Wrocławiu poseł UED Jacek Protasiewicz. W kujawsko-pomorskim listę w Bydgoszczy otworzy Dariusz Kurzawa (PSL), a w Toruniu Paweł Szramka (Kukiz'15).

W Lublinie z pierwszego miejsca wystartuje Jan Łopata (PSL), w Chełmie "jedynką" będzie Jarosław Sachajko (Kukiz'15), a w Zielonej Górze - Jolanta Fedak (PSL). Z kolei w Piotrkowie Trybunalskim numerem jeden na liście będzie wiceprezes PSL, szef zarządu województwa łódzkiego Dariusz Klimczak, a w Sieradzu - poseł Paweł Bejda (PSL).

W Małopolsce listę w Krakowie otwierać będzie wiceszefowa Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj, w okręgu podkrakowskim "jedynką" będzie Józef Brynkus (Kukiz'15), w Nowym Sączu - Urszula Nowogórska (PSL), a w Tarnowie - lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W Płocku z numeru pierwszego wystartuje poseł Piotr Zgorzelski (PSL), w Radomiu - Mirosław Maliszewski (PSL), w Siedlcach - Marek Sawicki (PSL). W Warszawie syn Władysława Bartoszewskiego, Władysław Teofil Bartoszewski,  a w okręgu podwarszawskim "jedynką" będzie Robert Mordak (Kukiz'15).

W Opolu listę otworzy lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, w Krośnie numerem jeden będzie Mieczysław Kasprzak (PSL), w Rzeszowie - wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz'15 Stanisław Tyszka, a w Białymstoku Stefan Krajewski (PSL).

Ponadto "jedynkami" list PSL-KP mają być: w Gdańsku - Andrzej Kobylarz (Kukiz'15), w Gdyni dawny polityk PO Marek Biernacki, w Bielsko-Białej Mirosław Szemla (PSL), w Częstochowie - Henryk Kiepura (PSL), w Rybniku - Bronisław Karasek (PSL)????, w Katowicach - Aleksandra Jelonek (Partia Ślonzoki Razem), w Sosnowcu - Barbara Chrobak (Kukiz'15). 

"Jedynkami" będą również w Kielcach Czesław Siekierski (PSL), w Olsztynie - wiceszefowa PSL Urszula Pasławska, w Kaliszu - b. europoseł ludowców Andrzej Grzyb. Z kolei w Poznaniu wystartuje Wojciech Jankowiak (PSL). W Pile "jedynką" będzie poseł PSL Krzysztof Paszyk, w Koszalinie - Radosław Lubczyk, natomiast w Szczecinie - Jarosław Rzepa (PSL).

TOK FM PREMIUM