Czarzasty o stawianiu Tuska i Kopacz przed Trybunałem Stanu: To na sto procent polityczna robota

W sprawie uszczelniania VAT były zaniechania, ale wniosek o postawienie polityków przed Trybunałem Stanu teraz, na sześć tygodni przed wyborami, to jest na sto procent polityczna robota - ocenił w TOK FM Włodzimierz Czarzasty, szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Zobacz wideo

W poniedziałek komisja ds. VAT przedstawiła projekt raportu końcowego. Jednym z głównych wniosków jest postawienie byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów Jacka Rostowskiego i Mariusza Szczurka przed Trybunałem Stanu.

- Na pewno kara za to, co się działo w niezbieraniu VAT się należy. To jest bezdyskusyjne - stwierdził szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Jak dodał, nie chce odpowiedzialnością obciążać nikogo imiennie, bo nie zna dokładnie całego procesu i nie śledził prac komisji ds. VAT na bieżąco. Przyznał jednak, iż przychyla się do opinii, iż w kwestii uszczelniania VAT "były zaniechania".

Rozmowy z szefem SLD w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie

Trybunał Stanu dla polityków PO? "Robota pod publikę"

Z drugiej strony, pomysł postawienia polityków PO przed Trybunałem Stanu lider Sojuszu uznał za "obłudę". Zaznaczył, że wniosek ten będzie obowiązywał tylko w tej kadencji, czyli jeszcze przez około sześć tygodni. - Sprawa może stanąć na ostatnim posiedzeniu Sejmu, w połowie września, więc jest to ewidentnie robota pod publikę - ocenił gość TOK FM.

W tym momencie prowadząca audycję red. Karolina Lewicka przypomniała słowa Czarzastego z sobotniej konwencji lewicy, na której szef SLD zapowiedział postawienie przez Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego. - Tak, ale obiecałem, że złożę ten wniosek w przyszłym Sejmie - odpowiedział polityk. - Składanie tego teraz (...), na sześć tygodni przed końcem kadencji, to jest na sto procent polityczna robota - dodał.

Czarzasty o aferze w Ministerstwie Sprawiedliwości. "Skandal"

Czarzasty domaga się Trybunału Stanu dla Ziobry w związku z aferą w Ministerstwie Sprawiedliwości, dotyczącą organizowania hejtu wobec sędziów krytycznych wobec reform wprowadzanym przez PiS. Sprawę ujawnił Onet, w aranżowanie hejtu mieli być zaangażowani przedstawiciele resortu, na czele z byłym wiceministrem Łukaszem Piebiakiem.

- To jest po prostu skandal. Wiceminister, którego nikt nie zna, który był zastępcą ministra i prokuratura generalnego organizuje hejt na sędziów, uczciwych ludzi, bo ich nienawidzi, bo chce ich opluć, wykorzystując różne dane, których nie powinien wykorzystywać, to jest po prostu skandal - przekonywał w TOK FM Włodzimierz Czarzasty.

W tej sprawie również politycy Lewicy wnioskowali do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zwołał Radę Gabinetową, na której Zbigniew Ziobro miałby się wytłumaczyć z całej sprawy. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował jednak, że to sprawa polityczna, a Kancelaria Prezydenta nie chce się włączać w kampanię wyborczą. - A żądanie Trybunału Stanu dla pana Tuska to jest "merytoryczne działanie", tak? To są jakieś jaja - oburzał się Czarzasty. - Pan prezydent też widzę uznał za normalne, że wiceminister sprawiedliwości niszczy sędziów. Nawet nie umiem tego skomentować - przyznał polityk SLD.

Na jaki wynik wyborczy liczy Czarzasty?

SLD idzie do wyborów parlamentarnych razem z Wiosną Biedronia i Partią Razem. Na konwencji zorganizowanej w ostatnią sobotę przedstawili swój program, w którym znalazły się m.in. wzrost płacy minimalnej do 2700 zł, wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB, budowa miliona mieszkań w 10 lat i powołanie publicznego dewelopera oraz legalizacja aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży.

Wojciech Czarzasty - pytany przez Karolinę Lewicką - na jaki wynik wyborczy liczy powiedział krótko: "jak najlepszy". Jak dodał, chce wprowadzić do Sejmu taką liczbę posłów, która pozwoli "odsunąć PiS od władzy". - Uważam, że będzie dobry wynik. Jest nadzieja. Dobrze, że wskazaliśmy, że Konstytucja nie jest tylko od ochrony praw, ale też od sprawiedliwości społecznej i świadczenia usług publicznych - dodał.

W kontekście różnic, jakie występują między Wiosną, Razem i SLD powiedział: "Im więcej mamy przeciwności w tym łączeniu, tym większą mamy determinację, żeby pójść wspólnie".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Czarzasty o propozycji postawienia Tuska i Kopacz przed Trybunałem Stanu: To na sto procent polityczna robota
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 2 razy 2

  Nagonki sędziów na sędziów. Nikt do tej pory takiego czegoś nie wymyślił. No może za Stalina.

 • leszek_orzeszek

  Oceniono 3 razy -3

  Największy żart tego lata? Czarzasty wygrywa wybory :D Sory, POPiS zdobędzie 80% jak zwykle

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -5

  O luce VAT dyskutowalismy na naszych prawicowych forach od mniej wiecej 2010, powiedzmy iz totalniaacy nie czytywali prawicowych forow, pytanie czy ni czytali rowniez raportow KE, ktore z roku na rok alarmowaly o dynamice wzrostu luki podatkowej. Zalozmy na chwile, iz owczesny bgabinet nie interesowal sie sprawami budzetu bo mial przeciez jeszcze OFE zusowska rezerwe demograficzna, mozliwosc paralamntarnej zmiany progow zadluzeniowych czy stawke VAT ktorej gornym limitem jest 25%.. Mial rowniez rezerwe na VAT na ubranka dzieciece dozywotnie zamrozenie kwoy wolnej PIT i zamrozenie podwyzek w budzetowce.
  Jednak teze o braku zainteresowania i wiedzy obalaja tasmy prawdy w ktorej trzech wysokich urzednikow panstwowych wesolo gwarzy o nieoplacalnosci handlu narkotykami w porownaniu z prosta karuzela VAT.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX