Wybory 2019. Gdzie i jak głosować? Do której są otwarte lokale wyborcze? Jak wypełnić kartę do głosowania?

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył na dzień wyborów parlamentarnych niedzielę 13 października - najwcześniejszy możliwy termin. Każdy obywatel Polski, który ukończył 18 rok życia i nie zostało mu odebrane czynne prawo wyborcze, może tego dnia udać się do urny. Gdzie i jak głosować? Do której są otwarte lokale wyborcze? Jak wypełnić kartę do głosowania?
Zobacz wideo

Wybory 2019: gdzie i jak głosować?

Wybory do Sejmu i Senatu odbywają się raz na cztery lata (chyba, że skrócona zostanie kadencja parlamentu) i zgodnie z prawem muszą odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Udział w nich może wziąć każdy obywatel Polski, który ukończył 18 rok życia i nie zostało mu odebrane czynne prawo wyborcze. Gdzie i jak głosować w wyborach do Sejmu i Senatu? W zależności od miejsca pobytu i dostępności można zrobić to na kilka sposobów.

Najpowszechniejszym i najłatwiejszym sposobem jest udanie się do przydzielonego lokalu wyborczego, który jest zgodny z miejscem naszego zameldowania. Jeżeli jednak przebywamy gdzieś przez dłuższy czas, przykładowo wyprowadziliśmy się do innego miasta lub za granicę, możemy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Można to zrobić osobiście lub za pomocą internetu, o ile mamy dostęp do profilu zaufanego. Decyzję o wpisaniu do rejestru lub odmowie otrzymuje się w ciągu 5 dni. Osoby często zmieniające miejsce pobytu mogą z kolei postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Je również wydaje urząd gminy.

Wybory 2019. Do której są otwarte lokale wyborcze? Jak wypełnić kartę do głosowania?

Mając zaświadczenie o głosowaniu lub będąc wpisanym do rejestru wyborców, możemy bez przeszkód udać się do lokalu wyborczego.

Do której są otwarte lokale wyborcze? Wybory parlamentarne w Polsce odbywają się zgodnie z Kodeksem wyborczym. Regulowane są także godziny, w jakich działają lokale wyborcze. Kiedy 13 października zdecydujemy się udać do urn, swój głos będzie można oddać między godziną 7:00 a 21:00. Po zamknięciu głosowania przez przewodniczącego komisji, głos mogą oddać jedynie te osoby, które zjawiły się w lokalu wyborczym przed wyznaczoną godziną jego zakończenia.

Jak wypełnić kartę do głosowania? Na karcie do głosowania znajdziemy ponumerowane listy z wyznaczonymi na nich kandydatami. To, na którą z list zdecydujemy się zagłosować, zależy tylko i wyłącznie od nas. Należy przy tym jednak pamiętać, by oddać głos ważny. Należy więc postawić znak X przy nazwisku jednego kandydata w wyborach do Sejmu i jednego w wyborach do Senatu. Nie można głosować na więcej niż jedną listę wyborczą.

TOK FM PREMIUM