Awantura na sejmowej komisji. Pawłowicz ostro do RPO: Jest pan wyjątkowym szkodnikiem

Rzecznik Praw Obywatelskich jest elementem politycznej opozycji; jest wyjątkowym szkodnikiem - powiedziała we wtorek posłanka PiS Krystyna Pawłowicz podczas debaty sejmowej komisji nad raportem z działalności RPO. "To łamanie prawa, to kryminał" - komentowali posłowie PO-KO.
Zobacz wideo

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wysłuchała we wtorek informacji o działalności RPO oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2018 r.

Adam Bodnar wymienił 15 najważniejszych problemów z zakresu wolności i praw obywatelskich wymagających - jego zdaniem - pilnego rozwiązania.

W ocenie RPO w Polsce wciąż aktualny jest problem wykluczenia społecznego. - Nie daje mi spokoju to, że mamy całe grupy, które mogą być wykluczane i poniżane. Chodzi o osoby homoseksualne, transpłciowe, imigrantów, kobiety, działaczy organizacji pozarządowych - zaznaczył Adam Bodnar.

Przypomniał przy tym, że konstytucja gwarantuje wszystkim równe traktowanie i zakazuje dyskryminacji. - Jednakże czasami pojawiają się próby wykluczania niektórych osób poza nawias społeczny, tak jakby nie zasługiwały na opiekę Rzeczpospolitej - wskazał.

- Brakuje także w Polsce systemowego podejścia do problemów osób w kryzysie bezdomności. Potrzebna jest lepsza koordynacja działań państwa, większa determinacja. Bardzo ważna jest także zmiana mentalna w postrzeganiu osób dotkniętych kryzysem bezdomności - zaznaczył RPO.

Do najważniejszych kwestii wciąż wymagających rozwiązania RPO zaliczył też sytuację osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. - Mamy wiele do zrobienia, jeśli chodzi o reformę systemu orzecznictwa ws. niepełnosprawności - podkreślił. - Wciąż konieczne jest zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia. Wciąż niewykonany jest też wyrok Trybunału ws. opiekunów osób z niepełnosprawnościami - wskazał Bodnar.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich należy rozwiązać też problem stosowania przemocy na posterunkach policji. W tym kontekście wskazał on na potrzebę zmian systemowych. - W szczególności potrzebne jest zagwarantowanie rzeczywistego dostępu do pomocy pranej zaraz po zatrzymaniu - zaznaczył Bodnar. Dodał, że konieczne jest też wprowadzenie obowiązku nagrywania interwencji w całym kraju.

Pawłowicz atakuje Bodnara

W dyskusji nad sprawozdaniem głos zabrała Krystyna Pawłowicz (PiS). Podczas swojego wystąpienia zarzuciła zarówno opozycji, jak i RPO, że nie akceptują wyników demokratycznych wyborów w Polsce.- Żyjecie sobie w jakiejś fantazji, nienawiści. Wytwarzacie w sobie nienawiść do własnego państwa i właściwie znajdujecie sobie takiego reprezentanta w postaci pana rzecznika, który również nie akceptuje rzeczywistości po wyborach 2015 roku - mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Dodała, że RPO jest "elementem politycznej opozycji, części lewacko-lewicowej".

- W swoich działaniach absolutnie wykracza (RPO - PAP) - poza swoje ustawowe kompetencje. Jest rzecznikiem tylko części społeczeństwa mniejszości, która przegrała wybory. Nigdy nie wstawiał się rzeczywiście za osobami krzywdzonymi. Zawsze stosuje kryterium lewacko-obyczajowe - oceniła Pawłowicz.

Poseł dodała, że "podmiotami, którymi RPO się interesuje są, albo osoby, które są chore seksualnie, albo są to osoby, które protestują przeciwko władzy i słusznie są pociągane do odpowiedzialności i zatrzymywane przez policję".

- Wykorzystuje pan do ataków na Polskę, na interesy państwa polskiego nie tylko wewnątrz, również za granicą, jeździ pan po świecie, oskarża Polskę i Polaków o udział w holokauście, oskarża pan Polaków bardzo gorliwie i w mediach, zwłaszcza niemieckich, kompletnie bez wyczucia politycznego - mówiła Pawłowicz do RPO.

Dodała, że Adam Bodnar prowadzi działalność, która "niszczy funkcjonowanie wymiary sprawiedliwości" oraz wycofuje skargi z Trybunału Konstytucyjnego "w sposób skandaliczny obrażając legalnie wybranych sędziów". - Jest pan wyjątkowym szkodnikiem - mówiła Pawłowicz dodając, że będzie przeciwko przyjęciu przez komisję informacji "o działalności antypolskiego rzecznika".

Opozycja broni rzecznika

Podczas tego wystąpienia poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz kilkukrotnie domagała się interwencji przewodniczącego komisji Stanisława Piotrowicza, zwracając uwagę na łamanie prawa. - Pana obowiązuje art. 7 konstytucji, na tej komisji dochodzi do łamania prawa. To jest szkalowanie konstytucyjnego organu państwa. To jest łamanie przepisów karnych; to kryminał - mówiła Gasiuk-Pihowicz. Uwagę przewodniczącemu komisji zwracali też inni posłowie opozycji.

Adam Bodnar odniósł się do wypowiedzi Pawłowicz w rozmowie z PAP. Jego zdaniem poseł powinna używać argumentów odpowiadających dyskursowi naukowemu. - Jeżeli ktoś się tytułuje doktorem habilitowanym i zwraca się do osoby, która ma taki sam tytuł naukowy, to powinna używać słów i argumentów, które są właściwe dyskursowi naukowemu. Tym bardziej że szanuję Krystynę Pawłowicz za dzieła naukowe - zaznaczył Rzecznik Praw Obywatelskich.  Bodnar nie mógł też odpowiedzieć na pytania posłów, zadane podczas posiedzenia komisji. Uniemożliwił mu to Satnisław Piotrowicz , który zamknął posiedzenie, tłumacząc, że porządek obrad został wyczerpany. 

Z kolei Arkadiusz Myrcha (PO-KO) wyraził zadowolenie, że poseł Pawłowicz podjęła decyzję o odejściu z polityki. - Za jedno można tylko panią pochwalić, za podjęcie decyzji o odejściu z polityki. Tylko parę lat za późno - powiedział Myrcha.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów

Komentarze (9)
Burza na sejmowej komisji ws. RPO. "Jest elementem opozycji, wyjątkowym szkodnikiem"
Zaloguj się
 • kukwas45

  Oceniono 7 razy 5

  Ta Pani słynąca z chamstwa nie powinna być osobą godną zaufania.Takjego spokojnego i wyważonego rzecznika ,powinniśmy szanować ,zyczyć sobie ,aby tak kompetentny człowiek ,był jak najdłużej rzecznikiem.

 • musa-kusa

  Oceniono 5 razy 3

  Łabędzi śpiew poseł Krychy ;) W następnym sejmie już jej nie będzie...

 • jahodovy

  Oceniono 6 razy 2

  Pani Pawłowicz, zapamiętamy pani chamskie wypowiedzi i ani jednej merytorycznej, chamskie zachowanie i zero klasy. Czy warto było?

 • zbag19

  Oceniono 2 razy 0

  nie znęcajcie się nad p. Krysią; to była kiedyś normalna, rozsądna kobieta; przechodzi trudny okres, trochę długo ale i tak bywa. za 2-3 lata znowu będzie wszystko ok.

 • rbik53

  Oceniono 4 razy 0

  .
  ….Pawłowicz?.... obrzydliwość jakaś...
  Szkoda czasu i zdrowia na takie chamidło.
  .

 • andrzej1109

  Oceniono 4 razy 0

  Czego wymagać od chama ?
  Czy ktokolwiek mógł się spodziewać czegoś innego ?
  "Profesor prawa", ja p...... .
  Chore z nienawiści indywiduum, patriotka patologiczna.

 • gblo

  Oceniono 3 razy -1

  Pisowscy kryptobolszewicy wychowywali się w PRL-u i dla nich prawo to abstrakcja. Może ta maszkara niech opowie o swoim tatusiu kim był i co robił. Trudno o większego chama w pisobolszewi i całym tym cyrku politycznym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX