Sejm nagle przerywa ostatnie posiedzenie przed wyborami. "Może to niewinne, ale już nikt w to nie wierzy"

Ostatnie przed wyborami posiedzenie Sejmu, które miało trwać trzy dni, wieczorem zostanie przerwane i wznowione dopiero po wyborach - 15 października. To decyzja prezydium Sejmu. - Pewnie od strony formalnej wszystko jest w porządku, ale jest w tym coś niepokojącego - komentował w TOK FM prof. Leszek Koczanowicz. Ekspert z Uniwersytetu SWPS uważa, że decyzja "zatruwa nowe otwarcie Sejmu", które nastąpi po wyborach.
Zobacz wideo

O przerwaniu obrad poinformował wicemarszałek Ryszard Terlecki. - Prezydium Sejmu zdecydowało, że ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu zostanie przerwane w środę i wznowione po październikowych wyborach - powiedział we wtorek. Jak tłumaczył Telecki, o skrócenie posiedzenia mieli prosić posłowie, chcący jechać do swoich okręgów wyborczych.

- Zatem można powiedzieć, że doszlusowujemy do najstarszej demokracji świata, czyli do parlamentu brytyjskiego, który jest zawieszony – żartował gorzko w TOK FM prof. Leszek Koczanowicz, politolog, filozof, psycholog z Uniwersytetu SWPS. Jego zdaniem sytuacja jest dziwna. - Nie możemy zajrzeć do głowy tych, którzy podjęli taką decyzję. Czy to po prostu kampania, czy jakieś perfidne plany – mówił prof. Koczanowicz.

Posłowie opozycji podkreślali, że przerwanie posiedzenia, to zdarzenie bez precedensu i wyrażali obawy, że PiS może chodzić o dopisanie do porządku obrad punktów, których obecny porządek obrad nie przewiduje. By wykorzystać to, że rządzący w obecnym Sejmie mają większość. - Opozycja mówi wprost, że partia rządząca zabezpiecza się na wypadek sytuacji, w której przegrałaby wybory. Wtedy będzie miała jeszcze te dwa dni, żeby podjąć jakieś decyzje, które będą rzutowały na przyszłość. To dziwna sytuacja – ocenił ekspert.

Zdaniem prof. Koczanowicza cała ta sytuacja pokazuje głębię nieufności, do której doszła polska polityka. Bo wszyscy "zaczynają się bać". - Być może jest to niewinne, ale już nikt w to nie wierzy. Obawa wisi w powietrzu. Decyzję podjęto szybko, bez konsultacji. Pewnie od strony formalnej wszystko jest w porządku, ale jest w tym coś niepokojącego – przekonywał ekspert.

Kadencja "wielu złamanych obietnic"

Wicemarszałek Ryszard Terlecki zapewnił, że nie ma planów, by po przerwie w porządku obrad znalazły się nowe punkty. - Jednak w tej kadencji wiele obietnic było złamanych, wykonano wiele dziwnych posunięć. Kolejny raz narusza się ducha demokracji, którym jest współpraca, dialog i próba wzajemnego zrozumienia. To zatruwa nowe otwarcie Sejmu – komentował prof. Koczanowski. Dodawał, że to "bardzo niebezpiecznie". - Choć miejmy nadzieję, że nie aż tak bardzo, jak się boimy. Jednak trzeba to sobie powiedzieć: coś złego się dzieje – podsumowywał gość TOK FM.

Zgodnie z harmonogramem ostatniego posiedzenia Sejmu w środę posłowie mają rozpatrywać wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Głosowania przewidziano na 21.00. Po nich ma zostać przedstawiona informacja z działalności KRS w roku 2018 oraz RPO o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2018. Zakończenie środowych obrad planowane jest na 1:30 w czwartek . 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Sejm nagle przerywa ostatnie posiedzenie przed wyborami. "Może to niewinne, ale już nikt w to nie wierzy"
Zaloguj się
 • lew131313

  Oceniono 15 razy 11

  Czas wyjeżdżać. Mój syn, lekarz, już to zrobił i wracać nie zamierza, a ja na stare lata z jego zaproszenia skorzystam. Niedługo suweren będzie się leczył już tylko modlitwą.

 • odkrywca5

  Oceniono 14 razy 10

  Oto cała zaściankowa Polska, ta hipokryzja, ta "głupia" mściwość i na siłę wmawianie ludziom, że każdy kto nie jest z nami jest "idiotą"...Suwerenie obudź się z letargu bo znowu kupisz sobie nową przypowieść, że i przed szkodą, i po szkodzie jesteś głupi....

 • zbag19

  Oceniono 11 razy 9

  "władzy raz zdobytej nie oddamy" - to nie Prezes - rok 2019 to .... Gumułka - rok 1968

 • polak66maly

  Oceniono 11 razy 9

  ciekawie bedzie jak nawet sukienkowi zaczna z tego ciemnogrodu wyjezdzac.

 • Ka Mf

  Oceniono 8 razy 6

  A nie może wyjść Jarek i Mateusz na mownice i tak powiedzieć, że od 2020 roku będziemy żyć do 102 lat i tak ustawowo i po co 4 tys dać 7.

 • justas32

  Oceniono 9 razy 5

  Żebyśmy już na te mordy nie musieli się więcej patrzeć ...

 • miszka_szyfman

  Oceniono 8 razy 4

  Rozgonić tych nierobów na cztery strony świata a hotele sejmowe zamienić na szkoły , podobno brakuje ich w Warszawie.

 • abcacy

  Oceniono 1 raz 1

  Panie redaktorze a dlaczego nikt? Ciekawi mnie co Pan napisze jak się okaże, że nie miał Pan racji. Dodam, że życzyłbym nam wszystkim aby Pan jej nie miał. Jeżeli będzie tak jak Pan pisze to będzie słabo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX