4 tys. zł pensji minimalnej nie dla pielęgniarek i oświaty? Dorota Gardias: Tego na konwencji PiS nikt nie powiedział

Pielęgniarki i położne, pracownicy medyczni, oświata, służby mundurowe, administracja sądowa i prokuratura nie otrzymają wyższej płacy minimalnej, bo mają oddzielne ustawy. Dziwnym trafem to rząd jest pracodawcą tych grup - mówiła w TOK FM Dorota Gardias, przewodnicząca FZZ i Rady Dialogu Społecznego.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało znaczny wzrost płacy minimalnej. Obecnie wynosi ona 2250 zł. Zgodnie z obietnicą złożoną przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, na koniec 2020 roku ma wynieść 3 tys. zł, a na koniec 2023 roku - aż 4 tys. zł.

- To, co się stało na konwencji PiS w kontekście płacy minimalnej, jest niezwykle trudne, szczególnie dla związków zawodowych - przyznała na antenie TOK FM Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i Rady Dialogu Społecznego. Jak dodała, związki proponowały stronie rządzącej ustalenie płacy minimalnej na poziomie 50 procent średniej krajowej. - Jako przewodnicząca rady chciałam podpisać umowę z rządem w tej sprawie, ale nie było takiej możliwości. Ciągle mówili: nie damy, nie mamy, nie ma takiej możliwości, a nagle "buch" i jest taka możliwość - skwitowała Gardias.

Jak dodała, przedstawiciele związków zawodowych bardzo chcieliby, aby każdy człowiek zarabiał jak najwięcej. Korzystniejsze jednak - zdaniem przewodniczące FZZ - byłoby, gdyby rząd taką propozycję przedstawił na forum Rady Dialogu Społecznego. Wówczas mogłaby się odbyć dyskusja z pracodawcami i pracownikami. Natomiast dziś - jak dodała - ani pracodawcy, ani ekonomiści w ogóle nie zabrali głosu w debacie.

Czym grozi wysoka płaca minimalna?

Dorota Gardias nie ukrywała, że obawia się, iż tak znaczny wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie niósł za sobą szereg innych podwyżek. - Możemy zarabiać 4 tysiące złotych, ale to będzie za mało, bo chleb będzie kosztował 10 złotych. I ta płaca minimalna, która będzie taka duża - na potrzeby wyborów - sprawi, że prąd podniosą, że będzie podwyżka innych cen - mówiła.

Wyraziła też szereg innych obaw. Przede wszystkim zwolnienia i powrót tzw. umów "śmieciowych". - Co zrobi mały lub średni przedsiębiorca? Nie da normalnego etatu, ale trzy czwarte etatu lub jego połowę - przestrzegała.

Kto nie otrzyma wyższej płacy minimalnej?

Gardias zwróciła też uwagę na problem grup, które wyższej płacy minimalnej zapowiedzianej przez PiS miałyby nie otrzymać.

- To pielęgniarki i położne, pracownicy medyczni, oświata, służby mundurowe, administracja sądowa i prokuratura. Oni nie dostaną, dlatego że każdy z tych zawodów ma swoją oddzielną ustawę i swoją płacę minimalną - powiedziała przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego. - A proszę zauważyć, że dziwnym trafem to rząd jest pracodawcą tych grup. Tego na konwencji PiS nikt nie powiedział - dodała.

Przewodnicząca oceniła też, że ustalanie tak wysokiej płacy minimalnej na 2023 rok - przy świadomości zbliżającego się kryzysu gospodarczego - jest po prostu ryzykowne.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (159)
4 tys. zł pensji minimalnej nie dla pielęgniarek i oświaty? Dorota Gardias: Tego na konwencji PiS nikt nie powiedział
Zaloguj się
 • vegemot

  Oceniono 28 razy 28

  Kolejne robienie idiotów ze swojego ciemnego, niewykształconego elektoratu. Podwyższyć płace minimalne za co zapłacą przedsiębiorcy i przypisać sobie zasługi. A w budżetówce, czyli tam gdzie idzie państwowa kasa nic się nie zmieni. Mistrzowie manipulacji i plucia w twarz ludziom, ale ciemnota lubi to

 • js08836

  Oceniono 33 razy 27

  To jasne, jak Słońce że liczy się siła nabywcza a nie liczby bezwzględne. 4000 i chleb po 10 zł. Czyli, że niby więcej a jednak dużo mniej. Glapiński trzyma inflację w ręku, ale zaczyna przeciekać. Jak buchnie, to od razu 8 -10 % a prawdziwa ok. 20 %. Emerytury chcą podwyższyć o nędzne 3.26 %. Znów oszuści zafundują 13 -ki z pieniędzy emerytów. Waloryzacja powinna wynosić minimum 8 % .

 • 1111pln

  Oceniono 31 razy 25

  Widok forumowych ob.srywaczy wijących się żeby udowodnić, że ten pisi pasztet jest jednak fajny jest nawet zabawny. 😉👍

 • nurzwidelec

  Oceniono 23 razy 21

  Takie były kpiny z dawnego ministra finansów, że piniendzy nie ma i nie będzie, a jednak okazuje się że to prawda: piniendzy nie ma i nie będzie. Piniendze poszły w pisdu.

 • gruszka1

  Oceniono 23 razy 21

  Ciekawe, kto będzie wtedy pracował w budżetówce za tak niskie pieniądze. Ciekawe również czy będą istniały jeszcze małe prywatne firmy w Polsce, czy tylko zagraniczne molochy, których PiS boi się ruszyć. Ciekawe jakie będą ceny w sklepach, jeśli już teraz inflacja dzięki PiSowi szaleje. PiS potrafi tylko szczuć na innych, co najlepiej pokazała afera hejterska z Ziobrą i jego "Kastą".

 • pfg

  Oceniono 26 razy 20

  Czyli ochroniarz będzie zarabiał więcej, niż ratownik medyczny. Brawo, wy.

 • hubba-hubba

  Oceniono 19 razy 17

  Gdyby podnieść płacę minimalną w budżetówce do 4000 zł, to sprzątaczki czy konserwatorzy zaczęliby zarabiać dokładnie tyle samo, ile zarabiałoby bardzo wielu urzędników, pielęgniarek, nauczycieli...

 • 1111pln

  Oceniono 20 razy 16

  @43norbert
  Obyś trafił na oddział zamknięty z powodu braku białego personelu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX