Wybory parlamentarne 2019. Wylosowano numery list komitetów wyborczych

Wybory parlamentarne odbędą sie 13 października. W siedzibie PKW wylosowane zostały numery list wyborczych dziewięciu komitetów.
Zobacz wideo

W pierwszej kolejności losowane były numery dla komitetów, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych. W dalszej kolejności losowano numery dla list pozostałych komitetów.

Wylosowane numery list

Listy kandydatów we wszystkich 41 okręgach wyborczych zarejestrowało pięć komitetów. 

KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - lista nr 5
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - lista nr 4
KW Prawo i Sprawiedliwość - lista nr 2
KW Polskie Stronnictwo Ludowe - lista nr 1
KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - lista nr 3

Listy wyborcze nie w całym kraju zarejestrowały: 

KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca - lista nr 9
KW Prawica - lista nr 6
KW Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów - lista nr 7
KWW Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy - lista nr 8

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, do zarejestrowania listy trzeba było zebrać co najmniej pięć tysięcy podpisów od osób na stałe zamieszkujących w danym okręgu. Aby zarejestrować listy w całym kraju - wystarczyło dostarczyć podpisy z połowy, tj. z 21 okręgów.

Wybory 2019. Jednostronicowa karta do głosowania

W tegorocznych wyborach do Sejmu w całym kraju będzie obowiązywać jednostronicowa karta do głosowania. Będą na niej umieszczone na niej zarejestrowane w danym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów.

"Widzimy, że jednostronicowa karta wyborcza jest najlepsza zarówno dla wyborców z uwagi na małą liczbę głosów nieważnych, jak i dla komisji wyborczych, które liczą głosy" - tłumaczyła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, zaś największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.

Nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Senatorowie wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

TOK FM PREMIUM