PiS zapowiada "uregulowanie" zawodu dziennikarza. Kidawa-Błońska: nie po to odzyskaliśmy wolność

W programie PiS jest bardzo dużo niebezpiecznych punktów, m.in. zmiany dotyczące wykonywania zawodu dziennikarza - oceniła kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Im dalej wchodzi się w te zapisy, tym większe moje zdziwienie i niepokój - dodała.
Zobacz wideo

O program PiS, w tym m.in. zmiany dotyczące procedury uchylania immunitetu parlamentarzystów, Kidawa-Błońska pytana była na niedzielnej konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Jej zdaniem w programie Prawa i Sprawiedliwości jest "bardzo dużo niebezpiecznych punktów". Jak wskazała, nie dotyczy to tylko zmian dotyczących immunitetów, "ale są tam także bardzo niebezpieczne zapisy dotyczące wykonywania zawodu dziennikarza". "Czym dalej się wchodzi w punkty zawarte w tym programie, tym moje większe zdziwienie i niepokój, że to nie o taką Polskę i nie o takie wartości bili się ludzie w naszym kraju, nie po to powstała 'Solidarność', nie po to odzyskaliśmy wolność, żeby ktoś odgórnie wprowadzał takie obostrzenia" - mówiła.

Pytana o dotychczasowe konwencje PiS, Kidawa-Błońska oceniła, że "łatwiej mówić o światopoglądzie, bo to żadne zobowiązanie, a trudniej mówić o rzeczach, które trzeba rozwiązać tu i teraz".

W sobotę na swojej stronie internetowej PiS opublikował program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Ponad 200-stronnicowy dokument podzielony jest na rozdziały poświęcone m.in. polityce społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska i polityce zagranicznej.

Jeden z jego punktów zakłada włączenie Sądu Najwyższego do procedury pociągnięcia posła lub senatora do odpowiedzialności karnej. Zapisano tam też zniesienie immunitetu sędziów i prokuratorów z "zastrzeżeniem specjalnego trybu procedowania w razie wszczęcia postępowania karnego" wobec nich.

W sekcji poświęconej kulturze zaproponowano m.in. stworzenie "zupełnie odrębnej ustawy" regulującej status zawodu dziennikarza. "Głównym celem zmiany powinno być utworzenie samorządu, który dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa. Możliwe byłoby wtedy zlikwidowanie art. 212 kk, bo powstałaby gwarancja nienadużywania mechanizmów medialnych w sposób nieetyczny. Ustawa ta nie będzie jednak w żadnym stopniu ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza" – podkreślono.

Art. 212. Kk dotyczący zniesławienia, mówi m.in. o tym, że kto dopuszcza się tego za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

KO obiecuje niższy ZUS małym firmom

Koalicja Obywatelska - na konwencji w poznaniu przedstawiła swoje propozycje dla przedsiębiorców.

Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że musi ulec zmianie filozofia państwa wobec pracy i ludzi pracujących, a koalicja ma propozycje zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

"Obniżymy składki na ZUS małym firmom, będą liczone od pensji minimalnej, zyskacie prawie 2,5 tys. zł. Jeżeli płacicie CIT, a wasze firmy rosną szybciej niż gospodarka, będziecie płacić niższy podatek, będzie mieli pieniądze na inwestycje" - mówiła do przedsiębiorców Kidawa-Błońska.

"Koniec z blokowaniem zwrotu VAT i uciążliwymi kontrolami, tam gdzie to możliwe będą odbywały się elektronicznie i nikt już więcej was nie będzie nękał" - dodał kandydatka koalicji na premiera.

Kidawa-Błońska podkreśliła, że sytuacja pracowników nie jest łatwa. "Wiemy, co zrobić, żebyście zarabiali więcej teraz i to już od stycznia. Dzięki programowi Koalicji Obywatelskiej 6,5 mln Polaków dostanie ponad 600 zł więcej miesięcznie, od ręki i do ręki, to już macie zagwarantowane, to prawie 7,5 tys. zł rocznie" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Jak stwierdziła, coraz bardziej brakuje dobrych rzemieślników, a tych którzy jeszcze zostali, rząd "wykańcza" wysokimi kosztami pracy i dekretami o wysokości płac.

Dodała, że rząd "ściągnie" za "rzekome obietnice dla ludzi pracy" ponad 40 mld zł, chce też o kilkaset złotych podwyższyć ZUS. "Nie pozwolimy na to" - powiedziała Kidawa-Błońska

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM