Wybory parlamentarne 2019. Sondaż late poll - co to jest? Kiedy się go publikuje i kto go wykonuje?
Sondaż late poll - co to jest? Kiedy się go publikuje i kto go wykonuje?
Na koniec dnia wyborów, kiedy emocje zwykle sięgają zenitu, tuż po zamknięciu lokali wyborczych redakcje telewizyjne, radiowe czy internetowe publikują pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Nie są one wiążące, opierają się na sondażu exit poll. Jednak później, już w nocy, słyszy się również o sondażu late poll.
Sondaż late poll - co to jest? Za tą tajemniczą nazwą kryje się badanie realizowane w dniu wyborów, podczas którego, po zakończonym już głosowaniu, specjalnie wyszkoleni ankieterzy oczekują na pierwsze - niekompletne jeszcze - wyniki wyborów podane przez komisje. Nie odbywa się to jednak we wszystkich lokalach, a jedynie w tych losowo wybranych. Otrzymane w ten sposób wyniki cząstkowe, przekazywane są do instytucji odpowiedzialnej za badanie, a na ich podstawie przygotowuje się wynik zbiorczy. Z powodu niekompletności danych wyniki mogą różnić się od oficjalnych, na które czeka się po prostu dłużej.
Sondaż late poll porównywany jest często do innego badania, jednak exit poll - bo o nim mowa - różni się ze względu na jego deklaratywny charakter. W celu ustalenia wyniku exit poll, czekający w lokalach ankieterzy pytają wyborców o ich preferencje polityczne, a więc na kogo ci oddadzą swój głos. Jednak, jak się okazuje, ludzie nie zawsze chętnie udzielają odpowiedzi, często także udzielają jej błędnie, przez co wyniki exit poll zwykle bardziej odbiegają od oficjalnych wyników podawanych przez PKW.
Wybory parlamentarne 2019
Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne 2019. Już tej jesieni Polacy ruszą do urn, żeby zagłosować na swoich kandydatów. Data wyborów do Sejmu i Senatu została wyznaczona na 13 października. W 41 okręgach będzie można zagłosować na kandydatów z łącznie pięciu ogólnopolskich komitetów. Są to: Koalicyjny komitet wyborczy Koalicja Obywatelska Po .N IPL Zieloni, Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Polskie Stronnictwo Ludowe (Kukiz’15) i Sojusz Lewicy Demokratycznej (Wiosna, Razem). Głosować będzie mogła każda osoba, która ukończyła 18 rok życia i posiada czynne prawo wyborcze (jego odebranie może nastąpić w przypadku ubezwłasnowolnienia lub w konsekwencji wyroku sądu).
Jak pokazują dotychczasowe sondaże, które również mają wpływ na późniejsze decyzje wyborców, obecnie rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się dużym poparciem. Według danych opublikowanych przez IBRIS (6-7 września) Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie na poziomie 42,4 proc., Koalicja Obywatelska 22,7 proc., Lewica 13 proc., a Koalicja Polska 5,6 proc. Podobnie prezentują się dane uzyskane przez IPSOS, gdzie według szacunków uzyskanych w sierpniu Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 41 proc., Koalicja Obywatelska na 28 proc., Lewica na 13 proc., a Koalicja Polska na 5 proc.
-
Po co PiS walczy z Trzaskowskim? "Boją się, że Tusk powtórzy wariant Kaczyńskiego"
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
Spiski, terroryści i napaść na Białoruś. Oto Polska według Łukaszenki. "Dostało nam się po uszach"
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
- Czy istnieje "piękna śmierć" i co w slangu medycznym oznacza "bilet do nieba"? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej
- Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
- Amerykanie: Xi Jinping nie poparł putinowskiej antyzachodniej koncepcji polityki zagranicznej
- 31-latka z Jarocina wyłudziła ponad 16 tys. zł. Wpadła przez brak jednej drobnej opłaty