Kandydat PiS o lekturach szkolnych: Przedrzeć się przez całą "Trylogię", "Pana Tadeusza", łącznie z nauką recytacji

Jacek Świat z PiS nie zmieniałby listy lektur. Ma inne rozwiązanie. - Przedrzeć się przez cztery tomy "Chłopów", całą "Trylogię", całego "Pana Tadeusza", łącznie z nauką recytacji i w tę stronę raczej bym szedł, a nie w dopisywanie pozycji - powiedział w trakcie debaty Radia TOK FM we Wrocławiu.
Zobacz wideo

We wrześniu i październiku w ramach akcji Usłysz Swojego Posła Radio TOK FM organizuje serię debat z kandydatami na parlamentarzystów w różnych okręgach wyborczych. 16 września debata odbyła się w studiu TOK FM we Wrocławiu. PRZECZYTAJ RELACJĘ >>>

Prowadzący na antenie TOK FM debatę przedwyborczą dziennikarz Paweł Sulik wypytywał kandydatów na posłów o wiele spraw, które od miesięcy stanowią najważniejsze zagadnienia życia politycznego w naszym kraju, takie jak sytuacja polskiego sądownictwa i łamanie konstytucji, reforma szkolnictwa, edukacja antydyskryminacyjna, związki partnerskie i małżeństwa jednopłciowe, jak również sytuacja w służbie zdrowia. Rozmowa zeszła też na listę lektur szkolnych. Dziennikarz TOK FM pytał, jaką pozycję do spisu lektur dodaliby kandydaci na posłów - tym bardziej, że aż troje z nich - poza kandydatką Lewicy - to poloniści.

 - Jeżeli nie ma "Mistrza i Małgorzaty", to bym absolutnie polecał, bo to jest książka wszystkich książek - stwierdził Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów. Z kolei Małgorzata Tracz z Koalicji Obywatelskiej dopisałaby o wiele nowszą pozycję: Z tego, co wiem, to "Mistrz i Małgorzata" jest [na liście lektur - red]. Może "Mag" Johna Fowlesa? To jest taka książka, pewnego rodzaju dystopia, pokazująca mechanizmy występujące w społeczeństwie, myślę, że dla licealisty to by była superksiążka.

Kandydat PiS nic by nie dopisywał. - Raczej bym zajął się głębiej tymi lekturami, które już są. Przedrzeć się przez cztery tomy "Chłopów", całą "Trylogię", całego "Pana Tadeusza", łącznie z nauką recytacji i w tą stronę raczej bym szedł, a nie w dopisywanie pozycji - powiedział Jacek Świat. 

Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, kandydatce Lewicy marzy się taka szkoła, w której nauczyciele z uczniami wspólnie zastanawiają się, jakie lektury chcą omawiać. W związku z tym, jak przyznała, w każdej klasie mogłyby pojawiać się inne lektury. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (244)
Kandydat PiS o lekturach szkolnych: Przedrzeć się przez całą "Trylogię", "Pana Tadeusza", łącznie z nauką recytacji
Zaloguj się
 • eryk2

  Oceniono 47 razy 35

  Do tego stalówka, obsadka, kałamarz i świeca w pakiecie. A dla starszaków - gęsie pióro i łuczywo (boć to przecir wyższa szkoła jazdy). I pergamin, koniecznie pergamin.

 • seroo1

  Oceniono 37 razy 33

  Nie wiem czemu, ale kiedy tylko przeczytałem tytuł to wiedziałem, że będzie to gość z siódmym krzyżykiem na karku.
  Najgorsi są niespełnieni teoretycy, do których już dotarło, że za rok, pięć albo osiem to już koniec a oni jeszcze nie zasłużyli na pomnik w centrum miasta. Drugą grupę nieudacznych reformatorów stanowią Ci, którzy dostawali bezsensownie w dudę i teraz, zamiast wysilić się na refleksję "po co to było", biorą odwet na młodym pokoleniu na zasadzie "ja dostawałem, to Wy też" (np. p. Legutko).

 • jes-ter

  Oceniono 31 razy 27

  Żadnej literatury współczesnej, tylko bogoojczyźniana literatura wyzwoleńcza, jakby nic innego nie istniało, a już broń Boże żadnej literatury obcej, tylko prawdziwie Polscy wieszcze narodowi. Taką receptę na edukację ma prawdziwie polski kołtun.

 • pn-ski

  Oceniono 33 razy 23

  Przy lekturze "Trylogii" trzeba zwrócic uwage na podobienstwo don Kichota z Manczy, który zwariowal po naczytaniu sie ksiag rycerskich, do prezydenta RP, który swoja kampanie prezydencka 2007 mial prowadzic jako "maly rycerz", bo w mlodosci naczytal sie "Trylogii" i w glowie mu sie od tego pomieszalo.
  Kampanie rozpoczal z grubej rury: zaladowawszy na samolot bylego prezydenta RP, caly sztab wszystkich rodzajów wojsk, dolozyl dziesieciu biskupów i róznych oficjeli prawych i sprawiedliwych, i jeszcze na dokladke aktora przebranego za marszalka Pilsudskiego. Liczyl zapewne, ze Putin narobi w portki ze strachu, gdy o tej wyprawie smolenskiej uslyszy, ale niestety, mieszanka zebrana na pokladzie , podlana suto alkoholem, wybuchla i wrak onego samolotu wciaz na wrazej ziemi spoczywa.
  ...Dlatego dalszego oglupiania mlodziezy bogoojczyzniana lektura nie zalecalbym, a pana Jacka Swiata z jego "poglebiajacymi" pomyslami wyslal do czubków na kuracje.

 • only.win7

  Oceniono 22 razy 22

  W zasadzie powinno się czytać tylko Katechizm, cała reszta jest kompletnie niepotrzebna, no jeszcze Biblia dla ambitnych, plus obowiązkowe wieczorne pogadanki z Radiem Maryja, każdego dnia, 24/7/365.

 • kaktus-2

  Oceniono 20 razy 20

  "Na sztuce to ja się wybitnie znam
  Czytam Chopina, Sienkiewicza gram
  Nie jestem cham"

 • sabaton128

  Oceniono 19 razy 19

  Obecny kanon lektur, to doskonaly przepis na zniechęcenie uczniow do czytania - sam niechętnie czytalem aż do wieku 15 lat, kiedy odkryłem sci-fi. Poza tym czesto lektury są niedostosowane do wieku, w jakim się je przerabia.

 • fox.foksinski

  Oceniono 19 razy 17

  Po prostu ostatnia ksiązką kandydata PIS byly lektury szkolne - co miał proponować?

 • czarna_zoska

  Oceniono 12 razy 12

  W latch 80 tych prosze pana za komuny sie przez to przedarlam i to z przyjemnoscia. Ale przeciez przrz te 40 lat napisano tysiace nowych wspanialych ksiazek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX