Prof. Wojciech Sadurski o "dość słabej" kampanii opozycji. "Kaczyński cudownie rozgrywa swoją strategię"

- Wybory odbędą się w państwie nie w pełni demokratycznym. To trzeba sobie jasno powiedzieć. To się bierze na przykład z nierównego dostępu do mediów publicznych. Dlatego koalicje demokratyczne mają tu "pod górkę" - ocenił w TOK FM prof. Wojciech Sadurski.
Zobacz wideo

Profesor Wojciech Sadurski przekonywał, że jeszcze nie jest przesądzone, że Prawo i Sprawiedliwość 13 października wygra wybory parlamentarne. - I to nawet nie jest pocieszanie się wbrew faktom. Z badań opinii publicznej wynika, że połączone głosy dla trzech koalicji antypisowskiej opozycji, dają jej troszkę większe poparcie niż partii rządzącej – wyjaśniał konstytucjonalista z Uniwersytetu w Sydney.

Jednakże, według prof. Sadurskiego na nie wiele to się zdaje. - Bo choć procent popierających anty-PiS jest większy, to nie przekłada się to na większą liczbę mandatów. To wynika ze sposobu ich podziału – wyjaśniał rozmówca Mikołaja Lizuta. Ale prof. Sadurski przyznał, że "trzeba oddać sprawiedliwość PiS". - Sztabowcy tam mówią, że nic nie jest przesadzone, a zwycięstwo nie jest pewne. Choć pewnie twierdzą tak niekoniecznie z uczciwości, ale bardziej z lęku przed demobilizacją – ocenił prawnik.

"To nie będą uczciwe wybory"

Prof. Sadurski przekonywał, że nadchodzące wybory "nie będą uczciwe". - Odbędą się w państwie nie w pełni demokratycznym. To trzeba sobie jasno powiedzieć. To się bierze na przykład z nierównego dostępu do mediów publicznych. Dlatego koalicje demokratyczne mają tu pod górkę – mówił dalej konstytucjonalista. Wskazywał też na receptę na wygranie wyborów. Wymienił trzy warunki, jakie musi spełnić opozycja. - Koalicja musi być bardzo spójna, do tego dochodzi wysoka frekwencja i przede wszystkim super profesjonalna, żelazna kampania wyborcza od rana do nocy, od drzwi do drzwi, w świątek piątek i niedzielę – wyliczał gość TOK FM. Dlatego Lizut pytał prof. Sadurskiego o ocenę kampanii opozycji. Ekspert przyznawał, że jest "dość słabo".

Według niego opozycja niepotrzebnie przyjmuje warunki gry narzucone przez PiS. - A Jarosław Kaczyński cudownie rozgrywa swoją strategię, która polega na mówieniu swojemu elektoratowi tego, co ten chce usłyszeć: będzie więcej pieniędzy do ręki, będziemy bronić tradycyjny wartości i wstajemy z kolan – mówił prof. Sadurski. Jego zdaniem ludzie lubią tego słuchać, a opozycja nie proponuje żadnej kontrnarracji, którą sama by wymyśliła. - Są w defensywie i tylko odpowiadają na te trzy punkty. Może te odpowiedzi są dobre, ale nie tak chwytliwe społecznie, żeby zdominować agendę – dodał profesor.

"PiS idzie w stronę autorytaryzmu"

Według gościa TOK FM jesienne zwycięstwo PiS może oznaczać "zabetonowanie" sceny politycznej w Polsce. - To już może nie być wyborów, tylko jakieś wydmuszki. Do walki z PiS staną tylko drobne partyjki, składające się z tych, którzy nie poddali się prześladowaniu – mówił gość Mikołaja Lizuta. Jak ocenił, wynika to z programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. - W powodzi bezsensownych słów, jakie tam zapisano, można wyselekcjonować parę planów, które są przerażające – ocenił prawnik. I wymienił między innymi, domknięcie reformy sądownictwa. - Niezależni sędziowie będą jeszcze bardziej nękani. Po drugie media, żeby dziennikarze byli podporządkowani jakiemuś samorządowi. Plus immunitet posłów i senatorów - będzie wystarczył wniosek do Sejmu, żeby go zawiesić. To jest totalna "pałka" na opozycję – wyliczał ekspert. 

W ocenie prof. Sadurskiego wynika z tego "idealny model państwa autorytarnego". - Nie ma praworządności i podziału władzy. Przywódca partii rządzącej będzie decydował o wszystkim. Oni niczego nie ukrywają, mówią to otwartym tekstem. Nie będzie żadnych wymówek, że nic nie wiedzieliśmy – podsumowywał gość Mikołaja Lizuta.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (272)
Prof. Wojciech Sadurski o "dość słabej" kampanii opozycji. "Kaczyński cudownie rozgrywa swoją strategię"
Zaloguj się
 • brutalnaprawda

  Oceniono 38 razy 28

  mówią? śmiejąc się , nomen omen, w kułak ? ...sie nie wygra, sie zrobi fokus pokus i sie wygra....sqrweren to kupi !!! sie mu rzuci parę stówek i przymknie "zdradziecką mordę ...no nie? towarzysze ?

 • kataryniarski

  Oceniono 40 razy 24

  Nie wiem czy jest sens prowadzenia tych kampanii, bo naród u nas sprzedajny i zagłosuje na tego, kto da więcej i tyle.

 • rggg

  Oceniono 29 razy 17

  Smutne jest to, że na własne życzenie rezygnujemy z demokracji - tak ciężko wywalczonej...

 • obeznany

  Oceniono 37 razy 17

  PiS Bolszewia prowadzi nas dziarskim krokiem wprost do standardów Rosji Putina i Turcji Erdogana.
  Może musimy po raz kolejny polecieć tak porządnie na mordę, tym razem z rodzimymi bolszewikami na czele, żeby cokolwiek zrozumieć i dołączyć (być może kiedyś) do cywilizowanych społeczności?

 • wujekdolf

  Oceniono 41 razy 17

  TYLKO LEWICA MOŻE ODSUNĄĆ KOŚCIÓŁ TAM GDZIE JEGO MIEJSCE! DO KOŚCIOŁA!

 • dik2002x

  Oceniono 25 razy 11

  Jak się Polakowi nie naleje do tyłka, to mało co chce zrozumieć. To taki fenomen. Wie, że go przekupują nic nie wartymi paciorkami, ale chętnie po nie wyciąga rękę.

 • 1pytanie

  Oceniono 14 razy 10

  Do opozycji: wystarczy 1 dodatkowy postulat - Likwidacja Konkordatu. !!! 10% więcej głosów!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX