Dr Mirosław Oczkoś o kampanii wyborczej: PiS wszedł w dziwną fazę. Miał być sprint, a jest zadyszka

- Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało, że musi wygrać wybory bez względu na to, co się wydarzy - ocenił w TOK FM dr Mirosław Oczkoś. Ekspert do spraw wizerunku uważa, że w kampanii partia Jarosława Kaczyńskiego złapała lekką zadyszkę.
Zobacz wideo

Do wyborów parlamentarnych pozostało 25 dni. Partie polityczne i komitety wyborcze intensyfikują kampanię. Jedni jeżdżą busami po kraju, inni organizują konwencje regionalne. - Żeby wygrać wybory, trzeba chcieć i pokazać wyborcom, że chce się chcieć. Strategie są różne, a zweryfikują się przy urnie wyborczej. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, czy ci, co jeździli i się spotykali, mieli rację, czy ci, co zastosowali tzw. nalot dywanowy, jak w przypadku partii rządzącej - stwierdził w TOK FM dr Mirosław Oczkoś. Jak dodał, w przypadku partii rządzącej  "widać wielkie pieniądze, które na 100 procent przekraczają dozwolony budżet, ale to pewnie nie będzie nigdzie wykazane".

Ekspert podkreślił, że konwencje wyborcze (organizowane w wielkich halach, z setkami uczestników i pełną oprawą wizualną), których w tej kampanii jest wyjątkowo dużo, są bardzo drogie. - Jakby na to nie patrzeć, nie da się tego zrobić za 5 zł. To nie jest rękodzieło artystyczne, ktoś musiał za to zapłacić - powiedział. - Może Polska Fundacja Narodowa, która transferuje pieniądze do jakiejś mitycznej agencji w Stanach Zjednoczonych - ironizował dalej gość Piotra Maślaka.

Oczkoś: Jest lekka zadyszka w PiS

W kontekście strategii Prawa i Sprawiedliwości, dr Oczkoś stwierdził, że "partia ta zdecydowała, że musi wygrać wybory bez względu na to, co się wydarzy". Ale - jak dodał - kampania partii rządzącej "weszła ostatnią w dziwną fazę". - Miał być sprint, a widać, że jest lekka zadyszka w PiS spowodowana jednak nie tym, że im się nie chce, tylko tym, że oni uznali, że już wygrali te wybory - ocenił ekspert ds. wizerunku.

Przestrzegał, że takie podejście może się dla polityków Prawa i Sprawiedliwości źle skończyć, bo jeśli zrezygnują z walki na ostatniej prostej kampanii - wcale nie muszą wygrać. A tym bardziej - zdobyć większości, która pozwoli na samodzielne rządzenie. 

Gość TOk FM zwrócił też uwagę na jeszcze jedną kwestię. - PiS osiągnął już pułap takiego sposobu poniżania przeciwnika, że ten przeciwnik zaczyna w oczach wyborców wyglądać jak ofiara, a my się lubimy solidaryzować z ofiarami - stwierdził. Przestrzegał, że PiS może zwyczajnie "przegiąć" w poniżaniu innych - nie tylko przeciwników w walce wyborczej, ale też na przykład przedstawicieli LGBT, lekarzy - rezydentów czy nauczycieli.

- Bo ja nie pamiętam takiego stopnia pogardy po 1989 roku dla swoich przeciwników. Rzadko się traktowało ich jako wrogów, a tu są to właśnie wrogowie do wyeliminowania. I pomysł jest taki, żeby nie tylko z nimi wygrać, ale ich wykończyć. Poniżyć tak, by "umierając", mieli poczucie, że są przegrani i opluci. To jest straszne - ocenił. Przyznał, że podobne praktyki widoczne są nie tylko w Polsce. Choć w naszym kraju, w ogniu kampanii, szczególnie rzucają się w oczy "na przykład w sposobie wypowiadania się polityków PiS i dziennikarzy PiS-owskich". - Mają poczucie mocy i władzy - powiedział dr Mirosław Oczkoś. 

Wycofanie "Solid gold". "To jest coś niebywałego"

Na koniec politolog odniósł się też krótko do sprawy wycofania filmu "Solid Gold" z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film został wycofany przez producenta - firmę Akson Studio. Powodem miały być rozbieżności między producentem a koproducentem, którym jest Telewizja Polska. W efekcie dzieło nie otrzymało kolaudacji. Reżyser filmu Jacek Bromski o całej sprawie dowiedział się od dziennikarzy i nie krył zdziwienia. - To jest coś niebywałego, żeby po 1989 roku działy się takie rzeczy - stwierdził w TOK FM dr Oczkoś. - Jeden może uderzyć celnie słowem, a inny musi wziąć kamień do ręki. Cenzura wchodzi takimi właśnie zakusami - dodał.

Cała sprawa może mieć kontekst polityczny. Fabuła filmu "Solid Gold" budzi skojarzenia z aferą Amber Gold. Opowiada historię policjantki Kai (w tej roli Marta Nieradkiewicz), która po nieudolnej próbie ujęcia przestępcy w sopockim kasynie gry zostaje przez niego porwana i zgwałcona, a uciekając z pułapki, zabija swoich oprawców, w końcu odchodzi z pracy. Po wielu latach wraca, zajmuje się rozpracowaniem przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu.

Jak pisała "Gazeta Wyborcza" - Telewizja Polska miała nalegać, aby premiera filmu odbyła się przed wyborami parlamentarnymi. Odpowiednio zmontowane spoty i reklamy miały bowiem uderzać w opozycję, której PiS zarzuca związki z Amber Gold. Datę premiery początkowo przesunięto z lipca na 11 października, ostatecznie - na wniosek m.in. ekipy filmowej - zdecydowano o przesunięciu premiery na 18 października.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (105)
Dr Oczkoś o kampanii PiS: Wszedł w dziwną fazę. Miał być sprint, a jest zadyszka
Zaloguj się
 • gblo

  Oceniono 29 razy 17

  Pisobolszewia nie wyciąga wniosków z historii. Oni myślą , że z nimi to będzie inaczej, że raz zdobytej władzy nie oddadzą, że właściwie mogą zrobić wszystko. Otóż nie możecie i przyjdzie dzień rozliczeń. Geniusz żoliborski i tak już ma bliżej jak dalej, ale jego aparat partyjny to fanatyczna sekta politycznych amatorów

 • zbag19

  Oceniono 23 razy 15

  tu nawet nie chodzi o wygranie wyborów ale o utrzymanie się przy władzy każdym sposobem - cel uświęca środki. Jeżeli funkcjonariusze i cały aparat polityczny, gospodarczy, nowe "elity" władzy (na różnych szczeblach i w różnych dziedzinach) wraz z ich rodzinami i znajomymi, mają tak dużo do stracenia (w wymiarze indywidualnym) to zrobią wszystko żeby solidarnie obronić swoją kasę. Takie pojęcia jak honor, Ojczyzna, etyka, Dekalog - dobre są celów propagandowych, dla mydlenia oczu naiwnym i uczciwym.
  Cóż aż się prosi żeby znowu zabrzmiały pamiętne słowa:
  " Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi - tej Ziemi"

 • andrew1507

  Oceniono 21 razy 11

  Ślązacy będziecie mieli okazję pokazać kaczorowi środkowy pales i odesłać go na śmietnik historii w wyborach do Sejmu na jesieni. Dude też...
  To będzie rewanż za "opcje niemiecką na Śląsku"
  Znając solidność ślązaków wykonają to zadanie solidnie.

 • marudna.maruda

  Oceniono 17 razy 9

  Ależ oni nie odpuszczą do ostatniej chwili. Śmiem przypuszczać, że na ostatnie dni prezes ma w zanadrzu jakiś mocny akcent. Albo będzie to dodatkowa kasa dla kolejnej grupy wyborców, jeszcze niedopieszczonych, a przekupnych, albo prezes spektakularnie odstrzeli Ziobrę i powie, że działa a jakże zgodnie z oczekiwaniami elektoratu.

 • maxim38

  Oceniono 13 razy 7

  Miał być sprint jest zadyszka a będzie zawał.....Normalnie będziemy płakać.

 • myciel66

  Oceniono 10 razy 6

  Niech padną na lub przed metą! Mam nadzieję, że smród szamba, które produkuje tzw. "dobra zmiana" w końcu dociera do niebyt subtelnego powonienia fanów pisowskich. Niech bestia zdycha, bo kolejne 4 lata nierządów tych typków byłoby nie do odrobienia. wasze miejsce jest nie w ławach sejmowych i w rządzie, a w celach, do których odeślą was flekowani przez was sędziowie. Zasłużyliście sobie na to łobuzy!!!

 • 20portal

  Oceniono 10 razy 6

  Nic dziwnego, bo dziadek coraz bardziej pieprzy od rzeczy.

 • lubicz56

  Oceniono 7 razy 5

  O jaki śliczny wysyp pislamskich trolli. Musi być prawda z ta zadyszka, bo bardzo sie staraja :)

 • roy-cohn

  Oceniono 6 razy 4

  Ale ja dalej nie wiem z czego ma wynikać niby ta wspomniana zadyszka. Sadze ze będą jednak jak ostatnio mega baty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX