PiS z dużą przewagą. PSL pod progiem wyborczym [SONDAŻ]

Najnowszy sondaż przedwyborczy daje partii rządzącej i jej sojusznikom zdecydowaną przewagę nad resztą ugrupowań, które walczą o miejsca w parlamencie. Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 43 proc. wyborców - wynika z badania publikowanego przez "Gazetę Wyborczą".
Zobacz wideo

 sondażu Kantar dla „Wyborczej” wynika, że aż 75 proc. pytanych jest pewnych, że weźmie udział w wyborach, które odbędą się 13 października. Dziennik przypomina, że przed ostatnimi wyborami - do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 26 maja - twierdziło tak 53 proc. Ostatecznie frekwencja wyniosła 46 proc.; była najwyższa w wyborach do PE. 

Na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Porozumienie Jarosława Gowina i Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry) chce głosować 43 proc. respondentów, na Koalicję Obywatelską 30 proc., na koalicję SLD, Wiosny i Razem – 11 proc.. Prawicowa Konfederacja ma  5-proc. poparcie. Natomiast Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz'15 popiera 4-proc. pytanych, co nie daje szans na miejsce w Sejmie. 

Jak informuje "Wyborcza", "w stosunku do sierpniowego sondażu Kantar PiS zyskał 4 pkt proc. i może liczyć na bezpieczną większość w Sejmie, choć nie ma szans na większość konstytucyjną". Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zostało na tym samym poziomie, PSL stracił 2 pkt, a Konfederacja – 1 pkt. 

Sondaż przeprowadzono w dniach 13-17.09.2019, na próbie 1000 osób. 

DOSTĘP PREMIUM