Nowa wizja Polski prosto z programu PiS. "Fuzja Kościoła, narodu i partii, a kto poza - ten nihilista"

- To nie projekt dyktatury, tylko specyficzny ustrój w którym władza ma jakąś legitymację, ale nie ma ograniczeń typowych dla zachodnich demokracji - tak o wizji Polski zapisanej w programie PiS mówił w TOK FM prof. Adam Leszczyński z Uniwersytetu SWPS i Oko.press.

Jak przyznawał w TOK FM prof. Adam Leszczyński, lektura programu Prawa i Sprawiedliwości nie napawała go optymizmem. - Tam jest dokładnie napisane, jakiego modelu Polski chce rząd. Każdy powinien do niego sięgnąć, żeby potem nie było głosów, że nikt nas nie ostrzegał - stwierdził prof. Leszczyński.

Jego zdaniem, PiS wyraźnie podkreśla w nim naczelną rolę katolicyzmu w każdej dziedzinie życia. - Bez Kościoła nie byłoby państwa, ani narodu. Co więcej, nie ma moralności poza Kościołem, jest tylko nihilizm. Co mnie, jako osobę niewierzącą, trochę przygnębia - ocenił przedstawiciel Uniwersytetu SWPS.

Zastrzegał, że choć w programie PiS nie napisano tego wprost, to można odnieść wrażenie, że ludzie poza Kościołem nigdy nie będą w pełni obywatelami. - Zapisano tam zjednanie, taką fuzję: Kościoła, narodu i PiS - przekonywał prof. Leszczyński.

Jego zdaniem, wizja państwa prezentowana przez PiS przypomina rządy autorytarne. - Nie tyle faszystowskie, co bardziej Portugalię z czasów Salazara czy Słowację księdza Tiso - ocenił gość TOK FM. António de Oliveira Salazar rządził Portugalią przez prawie 40 lat, był twórcą tzw. Nowego Państwa (Estado Novo), w którym sprawował władzę dyktatorską. Z kolei ksiądz Josef Tiso był prezydentem Słowacji w czasie II wojny światowej, w pełni kolaborował z nazistami, po wojnie skazano go i powieszono za zbrodnie wojenne.

Prof. Leszczyński podkreślał, że to, co zapisano w programie PiS, to inna demokracja niż to, co "ćwiczyliśmy do tej pory". - To nie projekt dyktatury, tylko specyficzny ustrój w którym władza ma jakąś legitymację, ale nie ma ograniczeń typowych dla zachodnich demokracji - przekonywał gość TOK FM.

Ekspert podkreślał, że PiS prezentuje w swoim wyborczym dokumencie wizję ostatnich 30 lat historii Polski, która ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. - To taki spiskowo-paranoiczny ciąg dziejów. PiS pisze, że doszło do sojuszu postkomunistów z częścią elit opozycji. Postkomuniści przejęli kontrole nad mediami, majątkiem narodowym, a potem przefarbowali się na liberałów. Utrwalali słabość państwa polskiego, bo dzięki temu mogli uprawiać korupcyjne interesy. A prawdziwe interesy narodu polskiego wyraża tylko PiS i rząd Jana Olszewskiego - opisywał prof. Adam Leszczyński.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (87)
Nowa wizja Polski prosto z programu PiS. "Fuzja Kościoła, narodu i partii, a kto poza ten nihilista"
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 21 razy 13

  Państwo, które próbuje budować PiS to państwo nihilizmu właśnie i państwo Kościoła bez Boga.
  Kto się na to godzi - ten jest nihilistą.
  Tu nie ma i nie będzie płaszczyzny porozumienia - jest białe i jest czarne.
  Kaczyński podzielił Polskę na pół, jak kiedyś Bierut i Stalin.
  Może to i dobrze, bo efektem na dłuższą metę będize to, że Kaczyzm będzie potępiany jak PRL,
  a Kaczyński będzie traktowany jak Gomułka z 68.
  Tylko pytanie: co to jest dłuższa meta, ile lat Polska straci żeby wykształcić w sobie szczepionkę na tą chorobę.
  Kilka lat już straciła. Za miesiąc wybory - wtedy się okaże, czy straci więcej.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 18 razy 12

  To straszliwy pomysł mafii pisowskiej - z jednej strony klika kleru, z drugiej dyktatura tańczących z łobuzem Rydzykiem.

 • andrew1507

  Oceniono 17 razy 11

  Młodzi Polacy uwalcie pis póki można, po przegranych wyborach założą Wam kagańce na Was i Wasz internet...

 • pdppdp

  Oceniono 15 razy 11

  Taki nowoczesny projekt działał w paru państwach w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Nazywał się faszyzm.

 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 10

  Zobaczycie, jak znowu wygrają dzięki kk, to posadzą księży w ławach sejmowych i obdarzą immunitetem. A wtedy klechistan pełną gębą.

 • mazzini890

  Oceniono 13 razy 9

  Niestety narodem na wzór Zachodu nawet tego z 1970 już raczej nigdy nie będziemy.Japonią, Tajwanem, Koreą Południową a nawet Chinami, także nie. nasza normalność to opłotki Europy lub przedmurze czy kolonia Rosji.Ostatnie lata jasno to pokazały.
  To normalność naszego zaścianka i warcholstwa z XVIII wieku i sienkiewiczowskich legend.Nie normalność Zachodu, nawet tego z 1970. Ani nie Dalekiego Wschodu. Niestety, Mongołowie Tatarzy za Ordy nie wchłoneli wschodnich Rusinów ale ich przekształcili. Nas przekształcił nasz sarmatyzm i dwa wieki panowania Rosji.Która nie zruszczyła nas etnicznie ale mentalnie.Jesteśmy mini Rosjanami udającymi Francuzów i to jest nasza mentalność. I ta normalność. A zachodni przeszczep nie udał się.Dalekowschodni nawet chiński tez by chyba nie wyszedł. I mocarstwa kiedyś to zauważa.Wracamy tam gdzie byliśmy po XVI wieku.

 • def11

  Oceniono 17 razy 9

  i "Coście skur.wysyny uczynili z tą krainą, pomieszanie katolika z manią postkomunistyczną.
  Ci modlący się co rano i chodzący do kościoła chętnie by zabili Ciebie tylko za kształt Twego nosa. .."

 • Wacław Kowalski

  Oceniono 13 razy 7

  Będę więc jednym z pierwszych nihilistów bo w życiu się nie zgodzę na takie państwo tu nad Wisłą!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX