Lewica przedstawiła Zielony Pakt dla Polski. "To nowy rozdział w walce ze zmianami klimatu"

Przedstawiony w sobotę na konwencji wyborczej w Gdyni pakt składa się z 10 punktów dotyczących ochrony środowiska.
Zobacz wideo

Chcemy na poważnie zająć się kwestią ochrony środowiska - mówiła kandydatka Lewicy Beata Maciejewska.  - Koniec suszy.. nie zrobimy tego poprzez “betonozę”. Zrobimy to poprzez małą retencję. Pakiet dla lasów - chcemy aby 10 procent lasów w Polsce było wolnych od ingerencji człowieka. Fundusz dzikiej przyrody - żeby 20 procent przychodów z gospodarki leśnej zasilało ten fundusz - wymieniała. 

Program zakłada też masową wymianę pieców opalanych węglem. - W ciągu 15 lat wymienimy 2 miliony pieców węglowych. Koniec z kopciuchami - mówiła  Beata Maciejewska, która otwiera listę Lewicy w Gdańsku

- Od lat kojarzona z ekologią, ze sprawami związanymi z walką z kryzysem klimatycznym - to jest zdecydowanie jej temat - podkreślała przed konwencją rzeczniczka Lewicy. 

W tym kontekście podkreślała wagę miejsca, w którym odbywa się konwencja.

 - Jeżeli kryzysu klimatycznego nie zatrzymamy, będzie dalszy wzrost średniej temperatury, i takie miejsca jak Półwysep Helski mogą zostać zalane, część dzielnic Gdańska również może znaleźć się pod wodą, jeżeli ten poziom mórz globalny wzrośnie - podkreśliła Anna Maria Żukowska.

10 postulatów dla środowiska

- To nowy rozdział w walce ze zmianami klimatu; myśląc globalnie musimy działać lokalnie - mówił o pomysłach na poprawę stanu środowiska Lewicy lider Wiosny Robert Biedroń.

Na początku swojego wystąpienia podziękował młodym ludziom, którzy wzięli udział w piątkowym strajku klimatycznym. - Dzisiaj Lewica przedstawiła swój pomysł na to jak walczyć z katastrofą klimatyczną. To "Zielony Pakt dla Polski", w tym 10 punktów - zielona energia w każdym domu, zakaz importu węgla, Polska wolna od smogu, ogólnopolski program retencji, więcej parków narodowych, fundusz dzikiej przyrody, koniec ferm futrzarskich, chowu klatkowego i zwierząt w cyrkach, powołanie rzecznika praw zwierząt" - wymieniał Biedroń.

Podkreślił, że "w Polsce każdego roku aż 45 tys. ludzi umiera przez smog". - To tak jakby każdego roku odchodziło miasto, mniej więcej wielkości Chojnic. Tak być nie musi i Lewica to zmieni - dodał.

Lider Wiosny wspominał także swoją prezydenturę w Słupsku. "Kiedy startowałem na prezydenta Słupska wszyscy mówili, że to niemożliwe, że się nie da. Mówili, że niemożliwe jest uratowanie od długu piątego najbardziej zadłużonego miasta w Polsce. (...) Mówili, że niemożliwe jest przeciwstawienie się cyrkom ze zwierzętami, mówili, że niemożliwe jest zbudować miasto nowoczesne, zielone, nowej generacji. A jednak zrobiliśmy to w Słupsku, a dzisiaj zrobimy to w całej Polsce" - powiedział.

Dodał, że "średniej i małej wielkości miasta nie muszą być skazane na zapomnienie, lewica będzie o nich pamiętała". "Sprawimy, że zasada zrównoważonego rozwoju będzie funkcjonowała nie tylko w dużych metropoliach, ale także w tego typu miastach. W tym lewica jest wiarygodna" - zaznaczył.

- Lewica startuje w wyborach, że powstrzymać PiS, żeby ochronić środowisko, żeby "Zielony Pakt dla Polski" był rzeczywistością.(...) Zmienimy oblicze tej ziemi, zmienimy politykę, pokażemy, że inna polityka jest możliwa. Zrobiliśmy to w Słupsku, zrobimy w całej Polsce - podkreślił Biedroń.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM