Dariusz Matecki kontra Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich. Jest wyrok sądu w trybie wyborczym

Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał wyrok w sprawie, jaką radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki wytoczył - w trybie wyborczym - Ośrodkowi Monitorowania Zachowań Rasistowskim i Ksenofobicznych.
Zobacz wideo

Chodzi o wpisy na profilu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskim i Ksenofobicznych na Facebooku, które miały sugerować, że Dariusz Matecki to przestępca pracujący w Ministerstwie Sprawiedliwości, na zlecenie byłego wiceministra Łukasza Piebiaka.

Sąd oddalił wniosek

Matecki domagał się przeprosin od ośrodka i 5 tysięcy złotych. Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił jednak wniosek kandydata PiS. Uznał, że co prawda Matecki został pomówiony, ale nie można udowodnić, że fanpage na Facebooku należy do fundacji. 

Sama rozprawa odbyła się w środę przed południem. Prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Konrad Dulkowski wyjaśniał, że nie ma nic wspólnego z wpisem na profilu społecznościowym, a także z samą stroną ośrodka na Facebooku, która - jak mówił - jest prowadzona przez nieznane mu osoby.

- To nie są moje wpisy. Nie wiem, czyje one są. Bardzo ważę słowa i nigdy nie nazwę pana Mateckiego przestępcą, dopóki nie zostanie on prawomocnie skazany - przekonywał Dulkowski. Zapowiedział też, że skontaktuje się z twórcami strony i wyjaśni sprawę. 

Radny Matecki stwierdził z kolei, że tego typu tłumaczenia uważa za absurdalne. - Jest to strona zweryfikowana przez Facebooka jako autentyczna. Publikują nieprawdę, kłamstwa i oszczerstwa wywołując bezpośredni wpływ na wybory, a teraz mówią, że to nie są oni - stwierdził polityk.

Kandydat PiS zapowiedział też, że sprawa wróci na wokandę w trybie cywilnym. Nie wykluczył również zażalenia na dzisiejszą decyzję sądu, na co w trybie wyborczym ma 24 godziny.

Kim jest Dariusz Matecki?

Dariusz Matecki startuje do Sejmu ze szczecińskiej listy Prawa i Sprawiedliwości (z miejsca nr 15). Od ostatnich wyborów samorządowych jest też radnym Szczecina. Wcześniej dał się poznać m.in. jako prawicowy bloger, aktywnie wspierający Patryka Jakiego w kampanii na prezydenta Warszawy. Teraz Jaki odwdzięcza się Mateckiemu tym samym i też oficjalnie wspiera jego start w wyborach, podobnie jak inni politycy Solidarnej Polski, na przykład europosłanka Beata Kempa. - Popieram pana Darka Mateckiego ze względu na wartości jakie reprezentuje, sposób i styl jego działania - powiedziała niedawno w TVP Szczecin Kempa.

Matecki był etatowym pracownikiem Ministerstwa Sprawiedliwości. Teraz - jak podaje "Gazeta Wyborcza" - media społecznościowe tego resortu: Facebook, Instagram, Twitter prowadzi w ramach zlecenia. W środę, w sądzie mówił, że ogółem w sieci jest administratorem 15 różnych stron, a do około 60, 70 ma uprawnienia jako redaktor.

Wpisy radnego w mediach społecznościowych nieraz budziły kontrowersje. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył wobec niego zawiadomienie do prokuratury, zarzucając politykowi "celowe i w sposób zorganizowany kierowanie akcją systemowego znieważenia wyznawców islamu mieszkających w Polsce".

Ostatnio o Mateckim zrobiło się głośno w związku z akcją "dezynfekcji" Szczecina z LGBT - happeningiem zorganizowanym przez środowiska prawicowe w celu "obrony  rodziny przed wyznawcami ideologii, którzy atakują związek kobiety i mężczyzny".

DOSTĘP PREMIUM