Leszek Miller: Jest taka skłonność, żeby utworzyć nową partię na lewicy

Do wyborów parlamentarnych Lewica utrzyma swoje porozumienie w zgodzie, ale jeśli w nowym Sejmie ukształtuje się nowy klub parlamentarny, to pewnie rozpoczną się trudne rozmowy na temat przywództwa - powiedział w TOK FM Leszek Miller, polityk SLD, były premier, a obecnie europoseł.
Zobacz wideo

Przedwyborcze sondaże dają Lewicy coraz większe szanse na wejście do Sejmu. Niektóre - jak na przykład ostatnie badaniu IBRIS dla "DGP" i RMF FM - wskazują, że może mieć ona nawet dwucyfrowy wynik. Pozostaje jednak pytanie, czy w ugrupowaniu rządzonym przez "trzech tenorów" (Adriana Zandberga, Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia) nie dojdzie do konfliktu o władzę.

Były premier Leszek Miller przekonywał w TOK FM, że do wyborów parlamentarnych porozumienie na pewno utrzyma się w zgodzie. - A jeśli ukształtuje się nowy klub parlamentarny (…), to pewnie rozpoczną się trudne rozmowy na temat przywództwa i podziału stanowisk - przyznał.

Dopytywany, kto jego zdaniem byłby najlepszym liderem takiego klubu, Miller przewidywał, że to będzie zależało nie tyle od charyzmy danego polityka, ile od zwykłej arytmetyki. - Jeśli w klubie poselskim najwięcej mandatów uzyska SLD, to pewnie będzie to [Włodzimierz] Czarzasty, jeśli Razem to Adrian Zandberg, a jeżeli Wiosna, to ktoś z Wiosny - wyjaśniał europoseł.

W "Wywiadzie politycznym" Miller powiedział też, że na lewicy "jest taka skłonność, by na podstawie tego nowego klubu rozpocząć budowanie nowej partii". - Co by oznaczało, że te trzy byty się rozwiążą i stworzą nowe ugrupowanie polityczne - powiedział. Pytany o to, kto miałby zostać jego szefem, odpowiedział analogicznie - że jest to kwestia rozłożenia sił poszczególnych frakcji w nowym klubie. - Jeśli posłów SLD będzie najwięcej, a jestem przekonany, że tak, to naturalnym liderem tej formacji będzie Czarzasty - stwierdził gość TOK FM.

Jaruzelska, Piekarska, Iwiński. "Ich brak na listach to draństwo"

Leszek Miller podkreślił też, że politykom lewicy, zwłaszcza "swoim kolegom z SLD", mocno kibicuje i wspiera ich w kampanii. Stwierdził jednak, że sytuacja na lewicy mogłaby być lepsza, gdyby na jej listach do Sejmu znalazły się takie postacie jak Monika Jaruzelska, Katarzyna Piekarska czy Tadeusz Iwiński. - To, że oni nie zostali wpuszczeni, to po prostu draństwo - ocenił europoseł.

Redaktor Mikołaj Lizut przypomniał krótko spór, który wyborcy mieli okazję niedawno obserwować - między właśnie Moniką Jaruzelską a rzeczniczką Sojuszu Anną Marią Żukowską ("dwójką" na warszawskiej liście).

Przypomnijmy krótko, Jaruzelska zarzuciła Włodzimierzowi Czarzastemu, że przy układaniu list wyborczych została pominięta. Zaś w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdziła, że przewodniczący partii promuje Żukowską. Jak oceniła: "każdy Kazimierz ma swoją Isabel". Rzeczniczka SLD nie została dłużna. Stwierdziła, że pies Moniki Jaruzelskiej zaatakował jej suczkę. Redaktor Lizut w rozmowie z Leszkiem Millerem ocenił tę sprawę jako "aferę pudelkową".

- W przypadku Moniki Jaruzelskiej oprócz pudelka są jednak problemy poważne. Bo pani Monice Włodzimierz Czarzasty obiecał miejsce na liście kandydatów do Sejmu - powiedział były premier. I przypomniał, że Jaruzelska w wyborach do Rady Warszawy otrzymała jedyny mandat, a z SLD startowały aż 72 osoby. - Więc to, że nie umieszczono Moniki Jaruzelskiej na liście, to działanie na szkodę całej listy komitetu wyborczego SLD - podsumował europoseł.

Ostatecznie Jaruzelska startuje do Senatu z własnego komitetu.

"Afera Banasia nie zaszkodzi PiS"

W rozmowie z Mikołajem Lizutem Leszek Miller komentował też aferę związaną z kamienicą szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Przewidywał, że nie zaszkodzi ona Prawu i Sprawiedliwości przed wyborami. - Dlatego, że to jest kolejna afera, która spływa po elektoracie PiS, zarówno tym zdecydowanym, jak i potencjalnym, jak po kaczce - stwierdził polityk.

Jak mówił dalej, w polityce nastąpiła znaczna "patologizacja i demoralizacja", nie tylko wśród samych polityków.

- Zwykło się mówić, że politycy wykorzystują wyborców, ale jest też odwrotnie. To wyborcy wykorzystują polityków. Jeśli uznają, że dany układ rządzący im się opłaca w sposób praktyczny, na przykład w postaci szeleszczących banknotów, to są w stanie uznać, że ta demoralizacja jest normą - ocenił Leszek Miller.

 Całej rozmowy z Leszkiem Millerem w TOK FM posłuchasz na telefonie

DOSTĘP PREMIUM