Jakub Stefaniak: Pan Banaś dostał czas, żeby sobie sprawy pozałatwiać, wyjaśnić. Jak były szef KNF

Pan Banaś dostał pewien czas, żeby sobie pewne sprawy wyjaśnić, czy pozałatwiać, ja to tak odbieram. Uważam, że to nad tym powinno się pochylić - uważa rzecznik PSL-u Jakub Stefaniak.
Zobacz wideo

Jan Wróbel pytał rzecznik PSL-u o sprawę Mariana Banasia. W kamienicy, która miała należeć do Mariana Banasia, jak ujawnili dziennikarze TVN, osoby znane policji prowadziły pensjonat z pokojami na godziny. Autor reportażu Bertold Kittel nagrał, że za usługę w tym miejscu nie dostał paragonu. Kamienica nie została wpisana do oświadczeń majątkowych składanych przez Mariana Banasia. Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że w 2016 roku Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale do tego nie doszło.

- Trzeba sobie zadać pytanie, co robią służby? Nie ostrzegły? Ostrzegły i zignorował? Ani jedna, ani druga sytuacja nie jest dobra dla pana Banasia - powiedział Jakub Stefaniak. - Pan Banaś też dostał pewien czas, żeby sobie pewne sprawy wyjaśnić, czy pozałatwiać, ja to tak odbieram. Uważam, że to nad tym powinno się pochylić. To analogiczna sytuacja do tej z szefem KNF. W 2018 Marek Ch. też był broniony - dodał. 

Marek Chrzanowski, przypomnijmy, do listopada 2018 roku był szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Powołała go premier Beata Szydło na stanowisko w październiku 2016 roku. W listopadzie 2018 "Gazeta Wyborcza" opublikowała treść nagranej rozmowy z udziałem bankiera Leszka Czarneckiego oraz przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Marka Chrzanowskiego. Według Czarneckiego Chrzanowski miał zapewnić przychylność KNF i NBP oraz usunięcie z KNF Zdzisława Sokala (przedstawiciela prezydenta w KNF, zwolennika przejęcia banków Czarneckiego) w zamian za 1 procent wartości Getin Noble Banku, czyli około 40 milionów złotych łapówek. Kilka godzin po publikacji Chrzanowski podał się do dymisji z pełnionej funkcji. Następnego dnia, 14 listopada 2018, od około 9-12:30 przebywał w siedzibie KNF, a dopiero o godz. 12:35 CBA otrzymało od prokuratury nakaz przeszukania siedziby KNF i mieszkania Chrzanowskiego.

Marek Chrzanowski po koniec listopada 2018 roku usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę. Grozi mu do 10 lat więzienia.

PiS "wygrał" młodych? 

Jan Wróbel pytał też Stefaniaka o to, dlaczego młodzi chcą głosować na PiS. Taki wniosek przynosi sondaż opublikowany przez "Super Express". - Połowa młodych chce głosować na PiS, według sondażu? Coś się zaczęło, coś się skończyło? - pytał Jan Wróbel. - Mnie interesuje ta druga połowa, która nie chce głosować na PiS, czy ona idzie do wyborów, czy zostaje w domu grać w grę? Jeśli chodzi o 20-latków, to rzeczywiście spory problem. To ludzie, którzy nie pamiętają czasów z rządu pierwszego PiS, bo byli w podstawówce czy gimnazjum - komentował Stefaniak.

Dodał, że 20-latkowie, jak PiS zaczynał obecną kadencję, też byli jeszcze w wieku, w którym mało osób interesuje się polityką. 

Kandydat PSL na posła skomentował nierówne szanse różnych partii w dostępie do mediów publicznych - Mamy pewnego rodzaju Dawida z Goliatem. Ale były też partie, które były teflonowe i ten teflon pękł i wtedy zaczęła się klęska - stwierdził gość Poranka Radia TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM