Warszawski kandydat PiS do Senatu o Grecie Thunberg: Żal mi tego dziecka

- Panna Greta niewątpliwie bardzo mocno angażuje się w sprawę klimatu. Nie kwestionuję jej oddania, tylko żal mi tego dziecka, ponieważ mam wrażenie, że jest wykorzystywana i nadużywana w politycznej grze ogólnoświatowej - mówił w TOK FM Lech Jaworski, kandydat PiS na senatora z Warszawy komentując aktywność 16-letniej Grety Thunberg.
Zobacz wideo

Jednym z tematów sobotnich Wyborów w TOK-u był klimat, w tym strajki klimatyczne, które odbyły się w wielu miastach Polski, szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku oraz działalność 16-letniej aktywistki ze Szwecji Grety Thunberg.

Jak ocenił Piotr Apel z Kukiz'15 ("dwójka" Koalicji Polskiej z Kielc), "mamy obecnie do czynienia z niebezpiecznym trendem uprawiania polityki wokół kwestii klimatu i ekologii". - A przecież każdy człowiek, niezależnie od poglądów politycznych, powinien dbać o naszą planetę i robić wszystko, aby przyszłym pokoleniom zostawić ją piękniejszą niż jest teraz - powiedział. Przekonywał, że bycie ekologicznym nie powinno być tożsame z jakąkolwiek ideologią czy którąkolwiek opcją polityczną.

Z takim podejściem polemizował Krzysztof Śmiszek z Wiosny ("jedynka" Lewicy do Sejmu z Wrocławia), dla którego "ochrona klimatu jest kwestią polityczną". - Jesteśmy w sytuacji dramatycznej. Mamy 11-12 lat na zatrzymanie zmian klimatycznych - mówił.

Opozycja krytykuje rząd za import węgla

Przedstawiciele opozycji krytykowali obecny rząd za brak zdecydowanych działań na rzecz obrony klimatu. Punktowali zwłaszcza przywiązanie polskiej energetyki do węgla.  - Dziś Prawo i Sprawiedliwość nie ma żadnego pomysłu na politykę ekologiczną (…) Premier Morawiecki powiedział niedawno, że Polska gospodarka jeszcze przez 100 lat ma być oparta na węglu - mówił Michał Kamiński, kandydat PSL do Senatu z okręgu podwarszawskiego. Wypomniał także przedstawicielom obozu rządzącego sprowadzanie dużej ilości węgla do naszego kraju z Rosji. - To ciekawe, że partia, która ma antyrosyjskość wypisaną na sztandarach nabija kasę Władimirowi Putinowi - komentował.

Lech Jaworski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu z Warszawy - w odpowiedzi na zarzuty Michała Kamińskiego stwierdził, że "węgiel jest w tej chwili potrzebny polskiej gospodarce". Jak wyjaśniał, wprowadzenie teraz ograniczeń co do jego wydobywania, oznaczałoby konieczność zwiększenia importu tego surowca. - A to nie byłoby dla Polski dobre - powiedział.

"Mniej jest kryzysu klimatycznego na świecie niż katastrofy w Wiśle"

Jaworski ocenił też, że do spraw związanych z katastrofą klimatyczną podchodzi się obecnie zbyt "histerycznie", choć zaznaczył, że tematu nie należy lekceważyć. - Moim zdaniem mniej jest kryzysu klimatycznego na świecie niż katastrofy ekologicznej w Wiśle, jestem o tym głęboko przekonany - powiedział, odnosząc się do awarii jaka ma miejsce w Warszawie - gdzie uszkodzony został rurociąg przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka".

Kandydat PiS skomentował też działalność 16-letniej aktywistki Grety Thunberg. - Panna Greta niewątpliwie bardzo mocno angażuje się w tę sprawę. Nie kwestionuje jej oddania i rzeczywistego utożsamiania się z tymi poglądami. Tylko rzeczywiście żal mi tego dziecka, ponieważ mam wrażenie, że jest to dziewczynka wykorzystywana i nadużywana w tej politycznej grze ogólnoświatowej - ocenił.

Dopytywany, czy w podobny sposób ocenia setki młodych ludzi, którzy w ostatnich dniach wychodzili na ulice w ramach młodzieżowego strajku klimatycznego, Jaworski powiedział, że nie. - To są spontaniczne działania młodzieży i dobrze, że młodzież angażuje się w rzeczy związane z życiem politycznym czy społecznym - stwierdził.

- Jest coś głęboko niestosownego, kiedy starsi panowie oceniają młodych ludzi, którym zależy na pewnych kwestiach - odpowiedział kandydatowi PiS Krzysztof Śmiszek z Wiosny. - Uważam, że młodzi ludzie w niektórych sprawach są mądrzejsi od starszych - dodał.

Lech Jaworski startuje do Senatu w Warszawie - w okręgu obejmującym Mokotów, Wilanów, Ursynów i Wawer. Jest członkiem Porozumienia Jarosława Gowina. Do niedawna (2018 rok) był związany z Platformą Obywatelską - był wieloletnim radnym tej partii w Warszawie. Wraz z kilkoma innymi radnymi odszedł z PO przed wyborami samorządowymi, kiedy nie znalazł się na listach. Poparł wówczas kandydaturę Jacka Wojciechowicza na prezydenta Warszawy i z jego komitetu startował do rady miasta. 

W Aplikacji TOK FM całej dyskusji posłuchasz na telefonie

Płomienne wystąpienie aktywistki

Greta Thunberg - na szczycie klimatycznym ONZ - w płomiennym wystąpieniu skrytykowała działania państwowych przywódców w sprawie klimatu. 

- To wszystko jest złe. Nie powinno mnie tu być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. A jednak przychodzicie do nas, młodych ludzi, po nadzieję. Jak śmiecie? Ukradliście moje marzenia, moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami, a jednak jestem jedną z tych, która miała szczęście - mówiła dziewczyna. 

Nie wszyscy przyjęli słowa 16-letniej aktywistki pozytywnie. W internecie Thunberg spotkało niemało hejtu, zwłaszcza z prawej strony sceny politycznej. Sprawę tę szerzej komentowała w podcaście Ostatnie 24H kampanii Karolina Opolska:

TOK FM PREMIUM