Warszawski kandydat PiS do Senatu o Grecie Thunberg: Żal mi tego dziecka

- Panna Greta niewątpliwie bardzo mocno angażuje się w sprawę klimatu. Nie kwestionuję jej oddania, tylko żal mi tego dziecka, ponieważ mam wrażenie, że jest wykorzystywana i nadużywana w politycznej grze ogólnoświatowej - mówił w TOK FM Lech Jaworski, kandydat PiS na senatora z Warszawy komentując aktywność 16-letniej Grety Thunberg.
Zobacz wideo

Jednym z tematów sobotnich Wyborów w TOK-u był klimat, w tym strajki klimatyczne, które odbyły się w wielu miastach Polski, szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku oraz działalność 16-letniej aktywistki ze Szwecji Grety Thunberg.

Jak ocenił Piotr Apel z Kukiz'15 ("dwójka" Koalicji Polskiej z Kielc), "mamy obecnie do czynienia z niebezpiecznym trendem uprawiania polityki wokół kwestii klimatu i ekologii". - A przecież każdy człowiek, niezależnie od poglądów politycznych, powinien dbać o naszą planetę i robić wszystko, aby przyszłym pokoleniom zostawić ją piękniejszą niż jest teraz - powiedział. Przekonywał, że bycie ekologicznym nie powinno być tożsame z jakąkolwiek ideologią czy którąkolwiek opcją polityczną.

Z takim podejściem polemizował Krzysztof Śmiszek z Wiosny ("jedynka" Lewicy do Sejmu z Wrocławia), dla którego "ochrona klimatu jest kwestią polityczną". - Jesteśmy w sytuacji dramatycznej. Mamy 11-12 lat na zatrzymanie zmian klimatycznych - mówił.

Opozycja krytykuje rząd za import węgla

Przedstawiciele opozycji krytykowali obecny rząd za brak zdecydowanych działań na rzecz obrony klimatu. Punktowali zwłaszcza przywiązanie polskiej energetyki do węgla.  - Dziś Prawo i Sprawiedliwość nie ma żadnego pomysłu na politykę ekologiczną (…) Premier Morawiecki powiedział niedawno, że Polska gospodarka jeszcze przez 100 lat ma być oparta na węglu - mówił Michał Kamiński, kandydat PSL do Senatu z okręgu podwarszawskiego. Wypomniał także przedstawicielom obozu rządzącego sprowadzanie dużej ilości węgla do naszego kraju z Rosji. - To ciekawe, że partia, która ma antyrosyjskość wypisaną na sztandarach nabija kasę Władimirowi Putinowi - komentował.

Lech Jaworski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu z Warszawy - w odpowiedzi na zarzuty Michała Kamińskiego stwierdził, że "węgiel jest w tej chwili potrzebny polskiej gospodarce". Jak wyjaśniał, wprowadzenie teraz ograniczeń co do jego wydobywania, oznaczałoby konieczność zwiększenia importu tego surowca. - A to nie byłoby dla Polski dobre - powiedział.

"Mniej jest kryzysu klimatycznego na świecie niż katastrofy w Wiśle"

Jaworski ocenił też, że do spraw związanych z katastrofą klimatyczną podchodzi się obecnie zbyt "histerycznie", choć zaznaczył, że tematu nie należy lekceważyć. - Moim zdaniem mniej jest kryzysu klimatycznego na świecie niż katastrofy ekologicznej w Wiśle, jestem o tym głęboko przekonany - powiedział, odnosząc się do awarii jaka ma miejsce w Warszawie - gdzie uszkodzony został rurociąg przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka".

Kandydat PiS skomentował też działalność 16-letniej aktywistki Grety Thunberg. - Panna Greta niewątpliwie bardzo mocno angażuje się w tę sprawę. Nie kwestionuje jej oddania i rzeczywistego utożsamiania się z tymi poglądami. Tylko rzeczywiście żal mi tego dziecka, ponieważ mam wrażenie, że jest to dziewczynka wykorzystywana i nadużywana w tej politycznej grze ogólnoświatowej - ocenił.

Dopytywany, czy w podobny sposób ocenia setki młodych ludzi, którzy w ostatnich dniach wychodzili na ulice w ramach młodzieżowego strajku klimatycznego, Jaworski powiedział, że nie. - To są spontaniczne działania młodzieży i dobrze, że młodzież angażuje się w rzeczy związane z życiem politycznym czy społecznym - stwierdził.

- Jest coś głęboko niestosownego, kiedy starsi panowie oceniają młodych ludzi, którym zależy na pewnych kwestiach - odpowiedział kandydatowi PiS Krzysztof Śmiszek z Wiosny. - Uważam, że młodzi ludzie w niektórych sprawach są mądrzejsi od starszych - dodał.

Lech Jaworski startuje do Senatu w Warszawie - w okręgu obejmującym Mokotów, Wilanów, Ursynów i Wawer. Jest członkiem Porozumienia Jarosława Gowina. Do niedawna (2018 rok) był związany z Platformą Obywatelską - był wieloletnim radnym tej partii w Warszawie. Wraz z kilkoma innymi radnymi odszedł z PO przed wyborami samorządowymi, kiedy nie znalazł się na listach. Poparł wówczas kandydaturę Jacka Wojciechowicza na prezydenta Warszawy i z jego komitetu startował do rady miasta. 

W Aplikacji TOK FM całej dyskusji posłuchasz na telefonie

Płomienne wystąpienie aktywistki

Greta Thunberg - na szczycie klimatycznym ONZ - w płomiennym wystąpieniu skrytykowała działania państwowych przywódców w sprawie klimatu. 

- To wszystko jest złe. Nie powinno mnie tu być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. A jednak przychodzicie do nas, młodych ludzi, po nadzieję. Jak śmiecie? Ukradliście moje marzenia, moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami, a jednak jestem jedną z tych, która miała szczęście - mówiła dziewczyna. 

Nie wszyscy przyjęli słowa 16-letniej aktywistki pozytywnie. W internecie Thunberg spotkało niemało hejtu, zwłaszcza z prawej strony sceny politycznej. Sprawę tę szerzej komentowała w podcaście Ostatnie 24H kampanii Karolina Opolska:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Warszawski kandydat PiS do Senatu o Grecie Thunberg: Żal mi tego dziecka
Zaloguj się
 • iza_szczypka

  Oceniono 11 razy 3

  Pan Jaworski to raczej powinien się zastanowić, jak będzie wyglądało jego własne życie za te 30 lat, jeśli zmiany klimatu będą szły w aktualnym tempie, a nie użalać się nad nastolatką, która ostro walczy o swoją biologiczną przyszłość - dostęp do wody, temperatury, w których da się funkcjonować, powietrze do oddychania... Pan Jaworski może uważa, że zdąży umrzeć, zanim ta planeta przestanie się nadawać do życia, ale jego dzieci nie mają tej szansy, tak samo jak Greta. Ale chrzaniony egoista ma to w odwłoku...

 • jahodovy

  Oceniono 16 razy 2

  A mnie żal pana Jaworskiego. Nigdy nie osiągnie poziomu intelektualnego tej 16-latki i dał się zmanipulować frustratowi z Żoliborza.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 9 razy 1

  Słuchaj Lechu /czy jak ci tam/ - gdzie tobie do tej dziewczyny. Jesteś tylko kukłą z PiS.

 • rastablaster

  Oceniono 13 razy 1

  Każdej w miarę normalnej osobie żal tego dzieciaka.

  “What’s infuriating about manipulations by the Non Profit Industrial Complex is that they harvest the goodwill of the people, especially young people. They target those who were not given the skills and knowledge to truly think for themselves by institutions which are designed to serve the ruling class. Capitalism operates systematically and structurally like a cage to raise domesticated animals. Those organizations and their projects which operate under false slogans of humanity in order to prop up the hierarchy of money and violence are fast becoming some of the most crucial elements of the invisible cage of corporatism, colonialism and militarism.”

 • kopandol

  Oceniono 15 razy 1

  Jaworski,
  Żal to dlatego, że takie kreatury jak Ty przejęły władzę w Polsce.
  Żal, że ten sqrwiały, skretyniały naród dał się Wam kupić za 500+,

 • gruppe

  Oceniono 1 raz -1

  Żal nam cię pryku, choć umiarkowanie. Bardziej Polski żal.

 • axermann

  Oceniono 3 razy -1

  Starzy tej Grety dobrze kombinują,,, dziewczę brzydkie, z cała pewnością psychicznie upośledzone w innych okolicznościach pewnie skończyłaby w jakimś domu opieki a tak to zrobili z niej celebrytkę, oni zarobią a może mała zahaczy jakiegoś frajera co poleci na jej popularność.

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy -1

  Jak widze , komentarze, nie tylko moje , znikaja po kilku godzinach. To sie nazywa wolnosc slowa i wypowiedzi, a napisalem tylko, ze zal mi tej psychicznie chorej i wykorzystywanej przez lobby i rodzicow dziewczynki.

 • axermann

  Oceniono 10 razy -2

  Ta mała to jakaś psychiczna, no ale takie czasy że jebla robią na autorytet

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX