Klaudia Jachira z ósmym wynikiem na liście KO w Warszawie i prawdopodobnym mandatem

Klaudia Jachira kandydowała do Sejmu z warszawskiej listy Koalicji Obywatelskiej. Zdobyła ponad 5 tysięcy głosów.
Zobacz wideo

Klaudia Jachira startowała z trzynastego miejsca na warszawskiej liście Koalicji Obywatelskiej. Po zliczeniu wyników z ponad 88 proc. komisji zdobyła 5 077 głosów i wszystko wskazuje na to, że zdobędzie mandat. Jachira ma ósme miejsce na liście, a Koalicja Obywatelska prawdopodobnie będzie miała dziewięciu warszawskich posłów. 

Klaudia Jachira z zawodu jest aktorką i satyryczką. Od czterech lat publikuje filmy w mediach społecznościowych, w których wyśmiewa działania obozu władzy.

Czyni to nierzadko w sposób kontrowersyjny. W jednym z nagrań aktorka wbijała szpilki w gumową kaczkę, w innym prezentowała "teczkę TW Jarosława Kaczyńskiego". Jej poczucie humoru  spotyka się z krytyką ze wszystkich stron sceny politycznej. Przed miesiącem wywołała skandal, fotografując się pod pomnikiem Armii Krajowej z hasłem "Bób, hummus, włoszczyzna". Jej występy skrytykowała nawet kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Ulubienica" mediów publicznych

Temat Klaudii Jachiry często gości w mediach prawicowych i TVP, które oburzają się jej wystąpieniami. Po tym, jak w jednym z wystąpień zakpiła z katastrofy smoleńskiej, Jan Pietrzak w programie Michała Rachonia nazwał ją "zdzirą" i twierdził, że ma ona w głowie szlam.

500 + do kosza?

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Klaudia Jachira krytykowała Koalicję Europejską za brak programu i postanowiła ułożyć swój. Jednym z głównych jego założeń była likwidacja programu 500 +. - Chcesz mieć ulgę na dziecko? To pracuj, a nie siedź na zasiłku - mówiła w swoim nagraniu.

 

Jachira już raz próbowała swoich sił w polityce. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku startowała z list Nowoczesnej do Sejmu - bezskutecznie, z szóstego miejsca dostała 629 głosów.

Aktorka jest wrocławianką i przed czterema laty ubiegała się o mandat właśnie z Dolnego Śląska. Dlaczego zatem teraz startowała z Warszawy? Bo jak stwierdziła "ma ogólnopolskie zasięgi i zajmuje się polityką centralną",  a większość osób, które ją oglądają, mieszka właśnie w Warszawie.

DOSTĘP PREMIUM