Większa liczba fotoradarów nie poprawi bezpieczeństwa na drogach? Kandydaci na posłów z Bydgoszczy zgodni

Piesi powinni mieć pierwszeństwo, gdy zamierzają skorzystać z oznakowanego przejścia przez jezdnię, a fotoradarów nie powinno być przy drogach więcej, bo nie poprawiają bezpieczeństwa. O ruchu drogowym rozmawiali w ubiegły czwartek uczestnicy debaty "Usłysz Swojego Posła" w Bydgoszczy.
Zobacz wideo

W ramach akcji "Usłysz Swojego Posła", radio TOK FM organizowało debatę z kandydatami na posła z Bydgoszczy. Byli nimi:

- Krzysztof Gawkowski - "jedynka" Lewicy do Sejmu
- Dariusz Kurzawa - jedynka Koalicji Polskiej do Sejmu, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, PSL
- Łukasz Schreiber - dwójka Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
-Tadeusz Zwiefka - jedynka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, poseł do Parlamentu Europejskiego

Prowadzący debatę Paweł Sulik pytał, czy należy wprowadzić obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym zamierzającym skorzystać z przejścia przez jezdnię. Tu prawie wszyscy kandydacki byli zgodni, Krzysztof Gawkowski, Tadeusz Zwiefka, Dariusz Kurzawa jasno opowiedzieli się za potrzebą wprowadzenia takiego rozwiązana. Z kolei Łukasz Schreiber z PiS stwierdził, że tę kwestię powinni rozstrzygnąć fachowcy. Jak powiedział polityk PiS, nie jest od tego specjalistą.

Fotoradarów nie powinno być więcej

Zwiększać liczbę fotoradarów? W tej sprawie kandydaci byli zgodni i wszyscy byli przeciwni takiemu rozwiązaniu. Łukasz Schreiber z PiS ocenił, że większa liczba fotoradarów, to większe wpływy do budżetu gmin, natomiast wyraził wątpliwość, czy takie działanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa drogowego. Stwierdził, że to poprzedni rząd PO-PSL zmniejszył liczbę fotoradarów w Polsce. Powtórzył także, że nie jest specjalistą w tym zakresie.

W osobistej ocenie Tadeusza Zwiefki nie ma potrzeby zwiększania liczby fotoradarów. Ważniejsze jest podnoszenie świadomości o tym, jak się poruszać. Sulik dopytywał skąd taka opinia. - Na podstawie własnych obserwacji, jak to wygląda w innych krajach europejskich – odpowiedział Zwiefka. Stwierdził, też, że już w tej chwili mamy bardzo dużo fotoradarów w Polsce.

Dariusz Kurzawa również nie był przekonany, czy większa liczba fotoradarów poprawi sytuację na drogach. - Trzeba zwiększyć liczbę patroli policyjnych. To bardziej podziała, niż ustawianie jakichś puszek, które służą tylko zagarnianiu pieniędzy do jakichś kas samorządowych i tak naprawdę nie idą na bezpieczeństwo – mówił Kurzawa. Przyznawał jednocześnie, że wie, że eksperci apelują o większą liczbę fotoradarów, ale przede wszystkim trzeba zainwestować w policję, bo to oni są od ratowania życia.

Zdanie, że powiększenie liczby fotoradarów zwiększy wpływy do budżetów gminnych, jest dość dziwne. Kandydaci do Sejmu, chyba zapomnieli, albo nie wiedzą, że od 2016 r. pieniądze z mandatów wystawionych za pomocą automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym (fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości), nie zasilają kas samorządowych. Cały Parlament o tym zadecydował.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM