Wyniki wyborów. Kazimierz Michał Ujazdowski senatorem z Warszawy

Kazimierz Michał Ujazdowski startował w wyborach parlamentarnych do Senatu w okręgu nr 44 (Białołęka, Bielany, Żoliborz, Śródmieście) z listy Koalicji Obywatelskiej. W tym samym okręgu kandydowali Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP i Marek Rudnicki z PiS. Ujazdowski znacząco pokonał rywali.
Zobacz wideo

Kazimierz Michał Ujazdowski - KO zdobył 54,01 proc. głosów, popierany przez PiS Marek Rudnicki 31,12 proc., a Cezary Paweł Kasprzak (Obywatele RP) -  14,87 proc. w okręgu nr 44. 

W Warszawie do zdobycia były cztery miejsca w Senacie. Wszystkie przypadły kandydatom Koalicji Obywatelskiej. 

Kazimierz Michał Ujazdowski. Kręta droga polityczna

Kazimierz Michał Ujazdowski to konserwatywny polityk z Wrocławia. Był posłem w latach 1991-1993 oraz 1997-2014, a w latach 2014-2019 posłem do Parlamentu Europejskiego. Teraz startował w wyborach na senatora.

Ujazdowskiego na kandydata na senatora wskazał Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej w ramach tzw. paktu senackiego opozycji. Według tego porozumienia opozycja (Koalicja Obywatelska, porozumienie partii lewicowych – SLD, Razem i Wiosny – oraz stworzona przez PSL i Kukiz'15 Koalicja Polska) postanowiła porozumieć się co do kandydatów do Senatu, by nie rozdzielać głosów pomiędzy polityków opozycji i nie wzmacniać tym samym PiS.

Kandydatura Ujazdowskiego, byłego polityka PiS i ministra kultury w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, wzbudziła jednak sprzeciw lidera Obywateli RP Pawła Kasprzaka, który zgłosił swój własny start w wyborach.

Zobacz wideo

Kandydatem z ramienia PiS w tym okręgu był Marek Rudnicki. Ujazdowski był przekonany o swojej wygranej - Zamierzam wygrać i uważam, że opozycja ma szanse zwyciężyć w wyborach parlamentarnych i stworzyć rząd, który przywróci demokrację konstytucyjną - mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Ujazdowski wcześniej był związany z PiS. Dwukrotnie występował z tej partii. W 2017 r., po tym, jak po raz drugi wystąpił z PiS, nawiązał współpracę z Platformą Obywatelską. W 2018 r. był początkowo kandydatem PO na prezydenta Wrocławia, ale wskutek sprzeciwu  wobec wystawianiu byłego polityka PiS, Platforma swoje poparcie wycofała.

DOSTĘP PREMIUM