Wyniki wyborów. Lider Obywateli RP bez mandatu senatora. Przegrana Pawła Kasprzaka

Paweł Kasprzak wystartował, jako niezależny kandydat, w warszawskim okręgu nr 44 w wyborach do Senatu po tym, jak Grzegorz Schetyna wskazał w tym okręgu Kazimierza Ujazdowskiego. Walkę o mandat senatora przegrał właśnie z Ujazdowskim.
Zobacz wideo

Na kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców Ruchu Obywatele RP Cezarego Kasprzaka  zagłosowało 71 285 wyborców, zdobył 15,16 proc. głosów. Paweł Kasprzak zajął trzecie miejsce. Senatorem z okręgu 44 został Kazimierz Michał Ujazdowski, który zdobył 54,01 proc. głosów.

Paweł Kasprzak to jeden z liderów Obywateli RP, nieformalnej grupy działaczy, którzy zasłynęli działami w obronie konstytucji i demokratycznych standardów. Organizowali m.in. kontrdemonstracje w czasie miesięcznic smoleńskich Prawa i Sprawiedliwości. Blokowali też np. marsze narodowców.

Paweł Kasprzak wystartował w Warszawie w okręgu nr 44 (Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz). Decyzję o starcie, jako kandydat niezależny, podjął po tym, jak Grzegorz Schetyna wskazał jako kandydata KO Kazimierza Ujazdowskiego, byłego polityka PiS.

- Takimi numerami robią wszystko, żeby zdemobilizować demokratyczny elektorat. Warszawiakom, którzy już raz wybrali jesienią wyrazistego w poglądach polityka Rafała Trzaskowskiego, narzucono kandydaturę Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który jest jego odwrotnością - tak Kasprzak komentował w TOK FM decyzję władz PO-KO.

„Wybór między PiSem a PiSem, to żaden wybór” – napisała na Facebooku 22 sierpnia prof. Monika Płatek, proponując Obywatelom RP wystawienie w okręgu 44. Pawła Kasprzaka. Kasprzak podchwycił pomysł, zebrał podpisy i zgłosił swoją kandydaturę. 

Decyzję Pawła Kasprzaka krytykował wielokrotnie Kazimierz Michał Ujazdowski. Jak ocenił w Poranku Radia TOK FM, "środowisko Pawła Kasprzaka" nie uczestniczyło w rozmowach dotyczących tzw. paktu senackiego, a co więcej "wielokrotnie przeszkadzało w działaniach opozycji". - Pamiętam konferencję na otwarcie kampanii Koalicji Obywatelskiej, kiedy pojawiła się pikieta zorganizowana przez pana Kasprzaka. Moim zadaniem jest rywalizacja z profesorem Rudnickim (polonijny kandydat do Senatu), a jeżeli pan Kasprzak chce w tym przeszkadzać, to trudno. Ja wierzę, że wygram - podkreślał Ujazdowski.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM