Sławomir Nitras o kontrowersyjnej wypowiedzi Lecha Wałęsy na konwencji KO: On ma poczucie żalu

- Wałęsa ma pewne poczucie żalu, że w momencie, kiedy był stan wojenny i potrzebował wsparcia, to Kornel Morawiecki mu tego wsparcia nie okazał, ale organizował indywidualne działania osłabiające Solidarność - tak słowa byłego prezydenta, który nazwał Kornela Morawieckiego "zdrajcą", tłumaczył Sławomir Nitras.
Zobacz wideo

Niedzielna konwencja Koalicji Obywatelskiej odbiła się szerokim echem głównie ze względu na wystąpienie Lecha Wałęsy. Były prezydent mówił m.in. o zmarłym założycielu Solidarności Walczącej Kornelu Morawieckim. Wałęsa, dzień po pogrzebie Morawieckiego, nazwał go "zdrajcą".

- Ja takich słów bym nie wypowiedział - przyznał w TOK FM Sławomir Nitras. Zaznaczył jednak, że warto w tym przypadku "patrzeć na szerszy kontekst wypowiedzi Wałęsy". - Myśl była taka: pozwoliliście z Wałęsy zrobić agenta, a z Kornela Morawieckiego [zrobiliście] symbol, który doprowadził do wolności w Polsce, porozumienia i Okrągłego Stołu, kiedy było na odwrót - tłumaczył polityk PO. Zdaniem gościa Poranka Radia TOK FM, były prezydent "ma pewne poczucie żalu", że w momencie, kiedy był stan wojenny i Wałęsa potrzebował wsparcia, to Kornel Morawiecki mu tego wsparcia nie okazał, ale organizował indywidualne działania, które "osłabiały Solidarność w walce z poważnym przeciwnikiem".

Prowadząca audycję Dominika Wielowieyska zauważyła, że idąc tym tokiem myślenia, Grzegorza Schetynę także można by nazwać zdrajca, bo w latach 80. działał w Solidarności Walczącej. - Ja tylko próbuję przedstawić pewien ciąg myślowy Wałęsy - odpowiedział Sławomir Nitras.

Taśmy Neumanna

W drugiej części rozmowy Wielowieyska pytała swojego gościa o tzw. "taśmy Neumanna". Polityk PO został nagrany w Tczewie, podczas rozmów z lokalnymi działaczami. Styl wypowiedzi byłego już przewodniczącego klubu PO-KO (Neumann zrezygnował z tej funkcji) pozostawia wiele do życzenia. Neumann nie stroni od wulgaryzmów. Przekonuje, że do wyborów idą ludzie, którzy "g**** się interesują" polityką, dlatego ewentualne akty oskarżenia dla polityków opozycji nie są ważne i nie należy się nimi martwić. 

- Trudne i obciążające są te taśmy dla Sławomira Neumanna - oceniła dziennikarka. 

- Tego języka nie da się bronić. Byłem zarumieniony, kiedy tego słuchałem, przyznaję - stwierdził Nitras.

Dominika Wielowieyska zaznaczyła, że z opublikowanych przez TVP Info nagrań wynika, że w PO obowiązuje zasada, że nieważne, jakie ktoś ma zarzuty - bo jeśli jest w Platformie, to i tak "będzie się go bronić, jak niepodległości". - I to jest bardzo obciążające dla PO, że jest w stanie zaakceptować ludzi, którzy robią jakieś przekręty - stwierdziła dziennikarka. - Dymisja Neumanna jest najlepszym dowodem na to, że taka zasada nie obowiązuje - odpowiedział jej rozmówca. - To nie są standardy PO, to tylko głupia wypowiedź - dodał. 

Trudna sytuacja w polskich szpitalach

Na koniec prowadząca Poranek Radia TOK FM pytała swojego gościa także o sytuację w służbie zdrowia i ustalenia naszego reportera ws. likwidacji oddziałów szpitalnych. Przypomnijmy, wynika z nich, że od początku 2018 roku w Polsce zamknięto w sumie 357 oddziałów i zawieszono 308.

Według Nitrasa dane pokazują, że ci, którzy obecnie "mienią się obrońcami Polski gminnej czy powiatowej, dokonują na niej największej katastrofy", niszcząc właśnie najmniejsze szpitale powiatowe. - Ja się poważnie zastanawiam, czy to zamykanie oddziałów to nie jest świadoma polityka PiS i NFZ. (...) Proszę zaprosić jakiegokolwiek dyrektora szpitala powiatowego, usłyszy pani, że przez reformę sieci szpitali ograniczono im finansowanie - mówił polityk PO. 

Gość Poranka Radia TOK FM, pytany o pomysły Koalicji Obywatelskiej na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia, przekonywał, że "trzeba drastycznie zwiększyć wydatki na zdrowie". - Bez tego nic się nie zrobi - stwierdził. Przypomniał też, że Koalicja Obywatelska chce skrócić kolejki do lekarzy specjalistów - do maksymalnie 21 dni, a także skrócić czas oczekiwania na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, tak, aby w ciągu godziny pacjent usłyszał diagnozę. 

Całej rozmowy z Nitrasem w Aplikacji TOK FM posłuchaj na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (95)
Sławomir Nitras o kontrowersyjnej wypowiedzi Lecha Wałęsy na konwencji KO: On ma poczucie żalu
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 8

  "Nitryfikacja" wypowiedzi Wałęsy.
  Do czego to może doprowadzić?

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 8

  Solidarność w połowie lat 80-tych była rozbita w pył, a sam Wałęsa siedział cichutko jak mysz pod miotłą i żeby NIE Gorbaczow, to siedzieli by do dziś... :-)

  Ale dziś KAŻDY chce swojego sukcesu. Stąd wzięły się ambicje Wałęsy, obwieszczającego, że komunizm w Europie rozmontował SAM jeden, a także chęć podłączenia się do tego tortu innych, np. Morawieckiego, Terleckiego a nade wszystko Kaczyńskiego.

  A prawda jest taka, że za 50 lat o Sierpniu 80 i "okrągłym stole", będzie pamiętał mało kto. A jako dzień końca komunizmu w Europie, obchodzone będą kolejne rocznice obalenia Muru Berlińskiego...

 • profesorschetyna

  Oceniono 11 razy 7

  Tłumaczenie OTUY - czas start!

 • muzoman

  Oceniono 15 razy 5

  Po obaleniu komuny Kornel Morawiecki nie miał żadnej pozycji w polityce, nic nie znaczył, nie miał poparcia, nie liczył się i nic nie wniósł do zmian jakie zachodziły w Polsce.

 • tomwojewodzki

  Oceniono 21 razy 5

  Pan Prezydent Lech Wałęsa ma poczucie żalu do wszystkich, którzy nie dali się złamać

 • feurig59

  Oceniono 8 razy 4

  Morawiecki rozwalił jedność "Solidarności" w chwili, kiedy ta była programowo niszczona, ludzie w więzieniach i internatach. Morawiecki wyłamał się także z głównej zasady non-violence, która cechowała ten ruch, śniła mu się jak Gwiazdom i innym radykałom kontr-rewolucja, zamach stanu, przemoc na ulicach.
  To dawało komunistom dodatkowe argumenty, n.p. wobec zachodu, że "S" się zbroi etc.
  Pisowskim zakłamywaczom historii przypominam, że kiedy Romaszewski zgłosił się do amnesty international by wciągnęła osadzonego Morawieckiego na swoją światową listę więźniów sumienia, ta odmówiła, bo było podejrzenie, że Morawiecki para się terroryzmem.

 • bromba11

  Oceniono 12 razy 4

  Kolejne tłumaczenie, co OTUA miał na myśli...

 • george5591

  Oceniono 6 razy 4

  Cenzura ;Senyszyn powiedziala by Walesa juz zamilkl

 • smurfmadrala

  Oceniono 5 razy 3

  Wałęsa, Scheuring Wielgus, Palikot i Jachira tłumaczą miłośnie,
  lecz lud pełny jadu niesłychanej nienawiści nie słucha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX