Najważniejsze wybory od 1989 roku? Ponad połowa Polaków uważa, że wynik głosowania wpłynie na ich życie

Aż 60 proc. badanych uważa, że wynik październikowych wyborów do Sejmu i Senatu wpłynie na ich życie - wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM.
Zobacz wideo

Politycy zarówno PiS-u, jak i opozycji podkreślają, że październikowe wybory są najważniejsze od 4 czerwca 1989 roku. - Wybory 13 października zdecydują o podtrzymaniu polskich wartości i fundamentów życia społecznego - przekonywał ostatnio prezes PiS Jarosław Kaczyński. W podobnym tonie wypowiadają się też liderzy opozycji, twierdząc m.in. Jak Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO na premiera, że Polskę trzeba "zawrócić z kursu Titanica".

Dlatego zapytaliśmy Polaków, czy wynik październikowych wyborców wpłynie na ich życie. Aż 60 proc. ankietowych przez Kantar uznało, że tak. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 34 proc. 6 proc. badanych nie potrafiło wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Co ciekawe, aż 71 proc. ankietowanych z wyższym wykształceniem uważa, że wynik wyborczy wpłynie na ich życie.

Według naszego badania na pytanie o udział w wyborach, aż 78 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź: "wezmę udział na pewno". Nieco częściej chęć głosowania deklarują mężczyźni - aż czterech na pięciu pytanych zapowiada, że zagłosuje  (w przypadku kobiet udział w wyborach zapowiada 76 proc. pytanych w sondażu pań).

Jak oceniamy rząd PiS?

Jak cztery lata rządów PiS wpłynęło na budżety domowe polskich rodzin? Według 39 proc. badanych nic w tej sprawie się nie zmieniło. Z kolei 37 proc. ankietowanych wskazało, że ich sytuacja przez ostatnie lata się poprawiła. 21 proc. badanych oceniło, że rządy PiS miały negatywny wpływ na ich budżety domowe.

Większość sondaży, w tym również nasz, wskazują, że wybory 13 października wygra Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego zapytaliśmy ankietowanych o tym, jak kolejna kadencja rządów partii Jarosława Kaczyńskiego wpłynie na sytuację finansową ich rodzin. 29 proc. badanych ocenia, że w tej kwestii będzie lepiej, 35 proc. uważa, że nic się nie zmieni. Według 30 proc. ankietowanych kolejna kadencja rządów PiS przyniesie pogorszenie sytuacji finansowych ich rodzin. 6 proc. pytanych nie udzieliło żadnej odpowiedzi.

A co z oceną rządu PiS? Co piąty badany (21 proc.) wystawił gabinetowi partii Jarosława Kaczyńskiego stopień "niedostateczny". Na "dwóję" rząd ocenia 14 proc. badanych. Mocną "trójkę" rządowi wystawiło 17 proc. ankietowanych. Jednoznacznie pozytywnie (oceny "dobry", "bardzo dobry" i "celujący") rząd PiS ocenia 39 proc. osób, które wzięły udział w badaniu. 

Sondaż Kantar dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM, 1-5.10.2019, CATI, próba 1005 osób, reprezentatywna dla populacji 18+. Metoda liczenia mandatów opracowana przez Sonar.wyborcza.pl i OKO.press.

TOK FM PREMIUM